بیمه عمر یا بانک ؟ کدام سرمایه گذاری مناسب تر است؟

بیمه عمر یا بانک ؟ کدام سرمایه گذاری مناسب تر است؟زمان مطالعه ۵ دقیقه

بیمه عمر یا بانک

 شاید یکی از دغدغه های افراد دارای درآمد، این باشد که پول شان را در کجا سرمایه گذاری کنند و با پول شان چه کنند؟ عده‌ای اعتقاد دارند که در لحظه باید زندگی کرد و تمام پول های شان را خرج می‌کنند. عده‌ای دیگر هم که به فکر آینده هستند، سعی می‌کنند با پس انداز، سرمایه گذاری و به نحوی ذخیره کردن پول شان، فکری به حال آینده خود بکنند. برای افرادی که در دسته دوم قرار دارند، دائما این سوال پیش می‌آید که کجا سرمایه گذاری کنم؟ بیمه عمر یا بانک که بیشترین منفعت و سود را برای من داشته باشد. در این نوشتار قصد داریم تا با مقایسه کردن ۲ نهاد سرمایه گذاری بیمه عمر و بانک، ببینیم که کدام نهاد برای سرمایه گذاری مناسب‌تر است.

همچنین بخوانید: برای هزینه های درمانی، بیمه عمر بهتر است یا تکمیلی؟

چرا باید به فکر آینده بود؟

گرچه در این مطلب می‌خواهیم بهترین روش برای سرمایه گذاری و تفاوت بیمه عمر با سپرده نزد بانک را به شما توضیح دهیم. اما باید به یاد داشته باشید انتخاب هر یک از این دو در شرایط کنونی بهتر از انتخاب کردن گزینه هیچ کدام است. شرایط اقتصادی هر روز تغییر می‌کند و بالطبع روش‌های سرمایه ‌گذاری نیز تغییرات دارند. سرمایه‌گذاری در خانه، سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار، پس انداز در بانک، خرید دلار و طلا و یا خرید بیمه عمر؟ کدامیک گزینه می‌تواند انتخاب بهتری باشد؟ سود سرمایه‌گذاری در کدام یک بیشتر است و یا بهتر بگوییم سود کدامیک ضریب اطمینان بالاتری دارد؟ این انتخاب مخصوصا با کاهش میزان سود دهی بانک‌ها از شهریور ۹۶ و با نوساناتی که در بازار طلا و دلار اتفاق افتاده سخت تر هم شده است. از این رو به بررسی و مقایسه بیمه عمر و بانک می‌پردازیم.

بیمه عمر بهتر است یا بانک

بیمه عمر

بیشتر افراد با سرمایه گذاری در بانک ها به صورت کم و بیش آشنا و از تسهیلات آن ها با خبر هستند. اما بیمه در بین مردم کمی غریبه است و به اندازه بانک و سپرده گذاری در آن شهرت ندارد. بیمه عمر انواع مختلفی دارد که هر کدام از کاربرد مختص خودشان برخوردار هستند. رایج ترین و جامع ترین نوع بیمه عمر، بیمه عمر و سرمایه گذاری است. این بیمه علاوه بر دارا بودن خدمات بیمه ای مانند سایر بیمه نامه ها، برای سرمایه گذاری نیز مناسب است. به این صورت که بیمه گزار در طی سال های قرار داد خود مبالغی را تحت عنوان حق بیمه می پردازد و طی چندین سال به این حق بیمه ها سود تعلق می گیرد.

چگونه بیمه عمر و سپرده بانکی را مقایسه کنیم؟

در ابتدا باید به شما بگوییم این مطلب به هیچ عنوان نمی‌تواند ترغیب کننده عموم افراد به یک انتخاب خاص باشد. در این مقاله از بلاگ بیمه ماهان سعی می‌کنیم از تمام زوایا مزیت ها و معایب بیمه عمر و سپرده بانکی را با یکدیگر مقایسه کنیم. اما در نهایت انتخاب هر یک از این دو گزینه به شرایط زندگی و اهداف کوتاه و بلند مدت افراد دارد. حال باید در نظربگیریم معیارهای مناسبی برای مقایسه بین بیمه عمر و پس انداز در بانک باید در نظر گرفته شود. با بررسی هر کدام از این دو گزینه می‌توان به دانش نسبی از پاسخ به این سوال رسید که بیمه عمر بهتر است یا سپرده گذاری در بانک؟

معیارهای مقایسه بیمه عمر و سپرده بانکی کدام‌اند؟

در این قسمت از مطلب مهم‌ترین معیارهای مقایسه بین سپرده نزد بانک و بیمه عمر را مورد بررسی قرار خواهیم داد. شرایط مختلف با ارائه این معیارها برای هر فرد به طور مجزا می‌تواند روشن و مشخص شود. تا هر فرد بتواند به نسبت وضعیت خود تصمیم بهتر را اتخاذ بنماید. در نظر بگیرید این دو حالت سرمایه گذاری را می‌تواند از نقطه نظرهای بسیار متفاوتی مقایسه کرد اما در این بخش به دنبال اساسی‌ترین نکاتی هستیک که هر سرمایه گذاربه دانستن آن ها نیاز دارد.

معیارهای مقایسه بیمه عمر و سپرده بانکی کدام‌اند؟

سود کدام بیشتر است؟

سودی که به بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری پرداخت می‌شود شامل دو نوع سود تضمینی و سود مشارکتی است. سود تضمینی بیمه عمر، تضمین بیمه مرکزی بر روی بیمه نامه‌های عمر داشته و میزان این سود در طول مدت داشتن بیمه عمر برای دو سال اول ۱۶ درصد، برای دو سال بعد ۱۳ درصد و برای سال‌های بعدی تا انتهای قرارداد ۱۰ درصد می‌باشد. بر اساس شرایط بیمه عمر میزان سود از این حداقل کمتر نخواهد بود.

اما سود بانکی که به سرمایه‌گذاری های بانکی پرداخت می‌شود، میزان مشخصی ندارد و براساس سیاست های داخلی و شرایط اقتصادی نوسانات بسیار زیادی را تجربه کرده است. سودهای ۲۰ تا ۲۲ درصدی با یک قانون به ۱۰ و حتی کمتر کاهش پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید: بیمه عمر برای کودکان

کدام یک وام دارد؟

از مزایای بیمه عمر دریافت وام بدون نیاز به ضامن و وثیقه است. هر فردی که بیمه عمر دارد می‌تواند بدون نیاز به ضامن از محل اندوخته بیمه نامه خود وام بگیرد. اندوخته بیمه نامه عمر در واقع برای ضمانت بازپرداخت وام کفایت می‌کند. اما درمقابل گرفتم یک وام ساده حتی با پس انداز از بانک ها شرایط پیچیده خود را دارد. انواع ضامن کارمند و غیر کارمند و یا نیاز به دسته چک و فیش حقوقی تنها بخشی از این سختی است.

از معافیت مالیاتی خبر دارید؟

یکی از مهم ترین مزایای بیمه عمر نسبت به دیگر سرمایه گذاری ها معافیت مالیاتی آن است. در صورت فوت بیمه شده، ذینفعان بیمه نامه می‌توانند از سرمایه فوت به همراه اندوخته بیمه نامه استفاده نمایند بدون آنکه نیاز به پرداخت مالیات بر ارث داشته باشند.

اما در حساب بانکی، در صورت فوت دارنده حساب بانکی ابتدا باید انحصار وراثت انجام شده و بعد از کسر مالیات بر ارث از میزان پس انداز بانکی این مبلغ به وراث پرداخت می‌شود که ممکن است روند اداری انجام چنین این کار تا چند ماه به طول انجامد ولی در بیمه عمر با ارائه به موقع مدارک به شرکت بیمه پرداخت سرمایه به ذینفعان حداقل در طول مدت یک ماه انجام می‌شود.

بیمه  عمر یا سرمایه گذاری در بانک

برای شروع چقدر سرمایه نیاز است؟

بورس یا سپرده بانکی، خرید املاک یا طلا و جواهر، فرقی نمی‌کند هر کدام از این بازارهای سرمایه گذاری با مبلغ کم یا امکان پذیر نیست یا نتیجه خاصی را در بر نخواهد داشت.

اما در زمینه بیمه عمر با پرداخت‌های ماهیانه کم می‌توانید یک سرمایه گذاری بلند مدت مناسب را آغاز نمایید. به عنوان مثال سرمایه‌گذاری بیمه عمر که با پرداخت ماهانه ۲۵۰ هزار تومان شروع شده باشد، چندین خدمات مختلف را از آغاز شروع قرارداد به فرد بیمه شده ارائه می‌دهد، میزان پوشش‌های بیمه‌ای شما با این مبلغ ماهانه برای پوشش فوت عادی ۷۵ میلیون تومان، برای پوشش فوت در اثر حادثه ۲۲۵ میلیون تومان و پوشش برای بیماری‌ها حدود ۲۳ میلیون تومان است و نهایتا یک اندوخته بیمه‌ای که چندین برابر سرمایه‌گذاری شما است. که اگر فردی در اثر حادثه فوت نمایند مجموع فوت طبیعی به همراه فوت حادثه ای به علاوه تمام اندوخته بیمه‌نامه به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می‌شود. و این امر از برتری‌های بیمه عمر نسبت به سپرده گذاری در بانک می‌باشد. درنظر بگیرید این اعداد براساس شرکت ارائه کننده بیمه عمر و سال شوع ممکن است تغییر نماید.

بیمه عمر مصونیت دارد

یک نکته بسیار مهم درباره بیمه عمر کهکمترمورد نظر قرار می گیرد بحث احتمال مصادره است. خوب است بدانید بیمه عمر بر خلاف سپرده بانکی از مصادره توسط طلبکاران چه دولتی و چه خصوصی مصون است. حساب شما براساس قانون و با صدور حکم قاضی ممکن است به نفع طلبکاران مصادره شود. اما بیمه عمر از این امر مستثنی است.

در این بخش مهم ترین تفاوت های بیمه عمر و سپرده بانکی را به شما گفتیم. گرچه اختلافات دیگری نیز وجود دارد ولی تا اینجا نیز بخش مهمی از انتخاب روشن گردیده است. گرچه انتخاب بین این دو به شرایط هر فرد بستگی دارد اما پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی شرایط بیمه عمر در سایت بیمه ماهان کلیک کنید یا با مشاوران ما تماس بگیرید.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه