مراحل گرفتن دیه

دیه در بیمه و شرایط آن | مراحل دریافت دیه در بیمه شخص ثالثزمان مطالعه ۶ دقیقه

دیه در بیمه و شرایط آن

یکی از مهم ترین موارد در مبحث بیمه شخص ثالث، دیه است. مراحل دریافت بیمه هم بسیار مهم است و لازم است که خریداران بیمه بیشتر درباره آن بدانند. از سوی دیگر مراحل گرفتن دیه از بیمه نیز باید به درستی و دقت انجام شود تا متقاضیان بتوانند خیلی سریع به حقوق خود دست یابند. سالانه مبلغ هنگفتی توسط بیمه‌ها به عنوان دیه به خسارت دیدگان بدنی و جانی پرداخت می‌شود؛ چرا که دیه از اصلی‌ترین و گران قیمت‌ترین هزینه‌های این شرکت‌ها یه شمار می‌رود. مراحل گرفتن دیه از بیمه نیز باید با راه و روش درستش طی شود تا متقاضیان بتوانند به حق و حقوق خود دست یابند.

در این نوشتار قصد داریم تا در خصوص دیه در بیمه و مراحل آن از هنگام تصادف تا دریافت خسارت بیشتر برای شما توضیح دهیم. تا در صورتی که خدای نکرده به این مشکل برخوردید، بتوانید به راحتی از پس آن بر بیایید.

مراحل گرفتن دیه از بیمه

مراحل دریافت دیه در بیمه

اجباری بودن بیمه شخص ثالث

یکی از مهم‌ترین رشته بیمه‌ها در ایران و جهان، بیمه شخص ثالث است. بیمه‌ای که اجباری است و اگر آن‌را نداشته باشید، مشمول پرداخت جریمه خواهید بود. بیمه شخص ثالث یک بیمه کامل و مهم است. با وجود این بیمه اگر روزی تصادف کنید و یا حادثه‌ای رخ بدهد، پشتوانه‌ی محکمی خواهید داشت. خصوصا اگر تصادف منجر به آسیب و یا فوت کسی شود، تنها در صورت داشتن بیمه می‌توان از مشکلات و درگیری‌های بعدی جلوگیری کرد. از سوی دیگر بیمه شخص ثالث یک بیمه کامل و رو به رشد است. در نتیجه می‌تواند بر جامعه نیز بسیار اثرگذار باشد.

برابری دیه زن و مرد

یکی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی که در صنعت بیمه در سال‌های اخیر شاهد آن بود، برابر شدن دیه زن و مرد در قوانین بیمه شخص ثالث است. یعنی اگر تصادف و حادثه‌ای رخ بدهد، مسافران خانم مثل مسافران آقا، دیه یک انسان کامل را دریافت می‌کنند و دیه آنها نصف نمی‌شود. این حرکت مهم بیمه به برابری و رعایت حقوق تمام افراد جامعه منجر خواهد شد.

جبران خسارت جانی در بیمه شخص ثالث

در قوانین مهم بیمه شخص ثالث، خسارت‌های جانی که مشمول پرداخت خسارت هستند شامل هرگونه نقص عضو و فوت شخص ثالث می‌شوند. بیمه شخص ثالث با تخمین و تعیین خسارت وارد شده به شخص و یا اشخاص آسیب دیده، مبلغی را به عنوان دیه نقض عضو یا دیه از دست رفتن شخص ثالث به او یا خانواده‌اش پرداخت می‌‌کند. این مبلغ می‌تواند یک دیه کامل و یا با توجه به نقص عضو، تغییراتی داشته باشد.

مراحل دریافت دیه در بیمه ایران و دیگر بیمه‌ها

برای دریافت دیه و درواقع گرفتن دیه از بیمه می‌بایست حتما روال قانونی آن از ابتدا یعنی زمان تصادف انجام شود که در ذیل به آنها می‌پردازیم.

در هنگام وقوع حادثه می‌بایست ابتدا با پلیس تماس گرفت تا در محل حادثه حاضر شود و در صورت به وجود آمدن جرح و یا فوت کروکی تصادف را ثبت و مقصر را اعلام نماید. بعد از این کار باید حادثه را به کلانتری منطقه مربوطه اعلام نمود تا بعد از انجام صورت جلسه حادثه، شخص خاطی بازداشت و خودروی وی به پارکینگ منتقل شود.

بعد از در جریان قرار گرفتن پلیس حتما به نیروهای امدادی اطلاع رسانی کنید تا در محل حادثه حاضر و مصدوم و یا فرد فوت شده را به بیمارستان منتقل نمایند.

همچنین بخوانید: بیمه شخص ثالث ایران

در ادامه شخص آسیب دیده و یا بازماندگان می بایست به کلانتری مراجعه و طرح شکایت نمایند تا فرد مقصر برای دادن دیه به بیمه مراجعه و پرونده اولیه را تشکیل دهد. بعد از شکایت و مراجعه به پزشکی قانونی مدارک به مراجع قضایی ارسال و مبلغ دیه توسط آنها تعیین می شود.

بعد از تعیین حکم مقصر احضار و حکم به طرفین اعلام می شود. در صورت عدم اعتراض به رای، دو طرف با داشتن رای قاضی برای دریافت دیه در بیمه حاضر می شوند. در این مرحله تمامی مدارک توسط کارشناسان شرکت بیمه بررسی کامل و در صورت تایید، دیه اعلام شده به صورت کامل پرداخت می‌شود.

خرید بیمه شخص ثالث

مدارک لازم برای دریافت دیه در بیمه

برای دریافت دیه از بیمه می بایست مدارکی برای تشکیل پرونده ارایه شود. تشکیل پرونده می بایست توسط مقصر و یا اقوام درجه یک وی و با مدارک زیر انجام پذیرد.

دیه در بیمه و شرایط آن | مراحل دریافت دیه در بیمه شخص ثالث

     ارایه اصل بیمه شخص ثالث شخص مقصر به همراه کپی آن.

دیه در بیمه و شرایط آن | مراحل دریافت دیه در بیمه شخص ثالث

      ارایه اصل گواهینامه رانندگی فرد مقصر حادثه به همراه کپی آن.

دیه در بیمه و شرایط آن | مراحل دریافت دیه در بیمه شخص ثالث

     کندن و ارایه کوپن شخص ثالث خودرو مقصر برای دادن خسارت تعیین شده توسط کارشناسان (که البته از سال ۱۳۹۷ این کوپن از بیمه نامه شخص ثالث حذف شده)

دیه در بیمه و شرایط آن | مراحل دریافت دیه در بیمه شخص ثالث

      کارت مشخصات خوروی مقصر برای تکمیل پرونده و شناسایی اصالت خودرو.

دیه در بیمه و شرایط آن | مراحل دریافت دیه در بیمه شخص ثالث

      به همراه داشتن و ارایه اصل کروکی که توسط پلیس در صحنه تصادف کشیده و با مهر و امضا پلیس تایید شده است.

تمامی مدارک اعلام شده برای تشکیل پرونده دیه در بیمه الزامی است و در صورت نبود یکی از آن ها پرونده ناقص خواهد بود.

مدارک لازم برای دریافت دیه از بیمه در صورت وجود فوتی

اگر تصادف منجر به مرگ کسی شود، با مدارک زیر باید برای رفع مشکلات اقدام شود.

 • اصل کوپن بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر
 • اصل گواهینامه مقصر به همراه کارت خودرو و کارت ملی
 • کروکی تصادف (گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا گزارش مقامات انتظامی یا نظریه کارشناس منتخب مراجع قضایی)
 • اوراق بازجویی از مقصر و زیان‌دیدگان
 • نظریه پزشکی قانونی
 • کارت شناسایی مجروحین و متوفیان
 • خلاصه پرونده بالینی مصدوم یا متوفی در صورت بستری
 • کپی شناسنامه و کارت ملی وراث متوفی و یا ذی‌نفعان دریافت خسارت
 • برگه رای دادگاه
 • جواز دفن، گزارش معاینه جسد و گواهی فوت به همراه شناسنامه باطل شده متوفی، در صورتی‌که در حادثه زیان‌دیده فوت شده باشد
 • ارائه گواهی انحصار وراثت، در حوادث منجر به فوت

پرداخت خسارت بدون کروکی پلیس

گاهی تصادف آنقدر شدید است که نیروهای امدادی مجبورند صحنه را تغییر دهند. گاهی هم اگر خودروها بخواهند در همان وضعیت باقی بمانند، ممکن است منجر به وقوع تصادف‌های دیگر باشد و یا موجب راهبندان و مشکلات دیگر شود. در این شرایط نیز صحنه تصادف تغییر خواهد کرد. در نتیجه پلیس نمی‌تواند برای کشیدن کروکی اقدام کند و در نتیجه مراحل دریافت دیه از بیمه باید به شکل دیگری طی شود. اگر چنین اتفاقی افتاد، باید به دفتر بیمه بروید و فرم اعلام خسارت بدون کروکی را پر کنید تا بقیه مراحل آن نیز انجام شود.

همچنین بخوانید: هزینه جریمه دیرکرد و تاخیر بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰

زمان گرفتن دیه از بیمه

پس از گذشت مراحل قبلی و پس از آنکه رای نهایی صادر شد، بیمه نهایتا تا ۲۰ روز پس از صدور حکم مبلغ مورد نظر را پرداخت می‌کند. اگر این زمان طولانی‌تر شد، بیمه موظف است به ازای هر یک روزی که می‌گذرد مبلغی معادل نیم در ۱۰۰۰ از مبلغ کل دیه را به فرد و یا بازمانده‌های او واریز کند.

تمامی مدارک اعلام شده برای تشکیل پرونده دیه در بیمه الزامی است و در صورت نبود یکی از آن ها پرونده ناقص خواهد بود.

امروز با پیشرفت تکنولوژی و ظهور پدیده اینترنت، نیاز به رفع نیازهای روزمره به روش غیر حضوری بیش از پیش حس می شود. اما در صنعت بیمه نیز این مهم وجود دارد و فروشگاه آنلاین بیمه ماهان همواره تلاش کرده تا با مقالات آموزشی خود، خرید اینترنتی بیمه را برای شما دل پذیر تر و ساده تر کند.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه