بیمه شخص ثالث ایران

بیمه شخص ثالث ایران – تعرفه ها و شرایط اقساط بدون چکزمان مطالعه ۵ دقیقه

 بیمه شخص ثالث ایران

بیمه شخص ثالث ایران را می‌توان اولین بیمه شخص ثالث در ایران دانست. بیمه ایران یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین شرکت‌های بیمه در ایران است. در این مقاله، به بررسی خدمات تحت پوشش بیمه شخص ثالث این شرکت می‌پردازیم.

بیمه شخص ثالث در ایران یکی از محبوب‌ترین بیمه‌ها در بین مردم است. البته شاید بیشتر محبوبیت آن به اجباری‌بودن آن برمی‌گردد. در ایران رانندگان باید برای وسیله نقلیه خود، فارغ از نوع آن، بیمه شخص ثالث ایران تهیه کنند. قیمت بیمه شخص ثالث ایران همواره در عدد مناسبی است و متقاضیان می‌توانند به سهولت آن‌را دریافت کنند. علاوه بر این، خرید بیممه شخص ثالث ایران بسیار آسان است و شما می‌توانید آن‌را سریع و راحت از بیمه آنلاین ماهان تهیه کنید.

 موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث ایران

 موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث ایران

پوشش‌های بیمه شخص ثالث به دو دسته تقسیم می‌شود: مالی و جانی.

غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد آسیب‌دیده در حوادث رانندگی، از پوشش‌های جانی این بیمه هستند. در این پوشش، سطح پرداخت هزینه‌ها بر اساس دیه انسان در ماه‌های حرام تعیین می‌شود.

در پوشش‌های مالی، خسارت‌های مالی واردشده به خودرو یا اموال افراد آسیب‌دیده جبران می‌شود. سقف پوشش مالی در شرکت‌های مالی با یکدیگر متفاوت است. سقف تعهدات جانی بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ یا همان نرخ دیه کامل در ماه‌های حرام امسال معادل ۶۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.

  مبلغ دیه کامل در بیمه ایران شخص ثالث

کمترین میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث معادل ۲٫۵ درصد دیه درماه‌های حرام هر سال محاسبه می‌شود.( ماه‌های حرام شامل محرم، رجب، ذی العقده و ذی الحجه هستند.) این مبلغ، حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث تلقی می‌شود. از آنجا که نرخ دیه در ماه‌های حرام ۶۴۰ میلیون تومان است بنابراین برای محاسبه حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث باید به شرح زیر عمل کنیم:

با توجه به فرمول محاسبه حداقل پوشش مالی بیمه ثالث در بالا متوجه می‌شویم: حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ برابر با ۱۶۰۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود.سقف پوشش جانی، مبلغ دیه در ماه‌های حرام است. خسارت جانی راننده مقصر نیز بر اساس دیه ماه غیر حرام مشخص می‌شود. این موضوع در قیمت بیمه شخص ثالث ایران نیز اثر دارد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره ی بیمه شخص ثالث به زبان ساده

 پیامدهای دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث

نداشتن بیمه شخص ثالث، باعث می‌شود تا در صورت بروز حادثه، خسارت‌های مالی زیادی به راننده وارد شود. نداشتن این بیمه پیامدهایی دارد که در زیر به آن می‌پردازیم.

  • توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی : همانطور هم که پیش‌تر اشاره شد، بیمه شخص ثالث در ایران اجباری است و همه رانندگان باید این بیمه‌نامه را در یافت کنند. به همین دلیل، پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث آن را متوقف کرده و به پارکینگ منتقل می‌کند. در این مورد، شخص مالک خودرو، باید بیمه شخص ثالث تهیه کرده و هزینه پارکینگ را نیز بپردازد.
  • حوادث رانندگی: نداشتن بیمه شخص ثالث باعث می‌شود که در صورت تصادف و دیگر حوادث رانندگی، شخص خسارت‌های مالی زیادی ببیند. در برخی موارد، خسارت‌های بدنی، هزینه‌های جبران‌ناپذیری به شخص وارد می‌کند. با خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران می‌توانید در صورت بروز مشکل از بسیاری مسائل به راحتی عبور کنید.
  • مشکلات خرید و فروش خودرو: در صورتی که صاحب خودرو، قصد فروش خودروی خود را داشته باشد، اگر خودرو بیمه شخص نداشته باشد، باید ابتدا بیمه شخص ثالث تهیه کند. فروش خودروی بدون بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر نیست. در نتیجه می‌توانید سریع و آسان از بیمه ماهان برای خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران اقدام کنید.
  • افزایش حق بیمه: اگر تمدید بیمه شخص ثالث با تاخیر انجام گیرد، شخص باید به صورت روزشمار مبلغی را به عنوان جریمه دیرکرد بپردازد.
خرید بیمه شخص ثالث

 راه‌های مختلف انتقال بیمه شخص ثالث ایران

ممکن است شخصی قصد انتقال بیمه سوم شخص خود را داشته باشد. در زیر برخی از موارد انتقال را بررسی می‌کنیم.

  • عوض‌کردن شرکت بیمه: در برخی موراد شخص ممکن است که به دلایل مختلف، قصد تعویض شرکت بیمه خود را داشته باشد. این کار چندان دشوار نیست و روند همان روندی است که با شرکت قبلی انجام شده است. توجه داشته باشید که اگر بیمه شخص ثالث دارای تخفیف عدم خسارت باشد و فرد شرکت بیمه خود را تعویض کند، تخفیف عدم خسارت به قوت خود باقی خواهد ماند.
  • انتقال بیمه شخص ثالث به صاحب جدید خودرو: بر خلاف بیمه بدنه که به شخص تعلق دارد، بیمه شخص ثالث می‌تواند به خودرو یا شخص تعلق داشته باشد. در صورت معامله خودرو، صاحب جدید می‌تواند بیمه‌نامه را به نام خود ثبت کنید. در این حالت، الحاقیه‌ای مبنی بر تغییر مالک به بیمه‌نامه ضمیمه می‌شود. صاحب جدید خودرو، می‌تواند بیمه‌نامه مشخصات بیمه‌نامه را تغییر ندهد. دلیل این امر نیز این است که شماره شاسی خودرو در بیمه‌نامه درج شده است.
  • انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث: انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی دیگر نیز امکان‌پذیر است. حتی این امکان وجود دارد که تخفیف به شخص دیگری منتقل شود. این حالت، فقط بین اعضای خانواده یعنی پدر، مادر و فرزندان می‌توانند این نوع انتقال را انجام دهند. در انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث توجه داشته باشید که انتقال تخفیف فقط در بین خودروهای با کاربری مشابه امکان‌پذیر است. پس نمی‌توان تخفیف عدم خسارت را در این حالت بین خودروهای با کاربری متفاوت انتقال داد.

 بیمه نامه شخص ثالث ایران

شرکت بیمه ایران یکی از معتبرترین شرکت‌های بیمه در ایران است. این شرکت، شرکتی دولتی است که بیشترین سهم از بازار بیمه شخص ثالث را دارد. مهم‌ترین مزیت بیمه شخص ثالث شرکت ایران این است که پرداخت خسارت بیشتری نسبت به دیگر شرکت‌های بیمه دارد. این پرداخت خسارت در برخی موارد ممکن است به ۱۵۰ میلیون تومان نیز برسد.

مزیت دیگر بیمه شخص ثالث این شرکت، پرداخت خسارت به صورت سیار است. مزیت سوم این بیمه‌نامه این است که شرکت بیمه ایران در تمامی استان‌های کشور نمایندگی دارد.

همچنین بخوانید: هزینه جریمه دیرکرد و تاخیر بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰

 خرید قسطی بیمه ایران شخص ثالث

شرکت بیمه ایران این امکان را برای متقاضیان بیمه شخص ثالث فراهم آورده است تا حق بیمه خود را به صورت قسطی پرداخت کنند. در این صورت، فرد باید ۵۰ درصد قیمت بیمه‌نامه را به صورت نقدی و ۵۰ درصد باقیمانده را به صورت قسطی پرداخت کند.

البته توجه داشته باشید که خرید قسطی در حال حاضر تنها در برخی از شهر‌ها از جمله تهران امکان‌پذیر است.

 زمان اعتبار بیمه نامه ایران و خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران

بیمه‌نامه‌های شخص ثالث ایران را می‌توان به صورت یک‌ساله، سه‌ماهه، چهارماهه، شش‌ماهه و نه‌ماهه خریداری کرد. توجه کنید بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت گرچه هزینه کمتری دارند،‌ اما نسبت به بیمه‌های یک‌ساله، هزینه بیشتری دارند. به عنوان مثال، قیمت بیمه‌نامه ۶ ماهه از نصف بیمه‌نامه یک‌ساله بیشتر است.

 سخن آخر

خرید بیمه شخص ثالث در کشور ما اجباری است. اما خرید آن، مزایای زیادی دارد و از خسارات مالی زیادی به هنگام حوادث، جلوگیری می‌کند.

بیمه شخص ثالث ایران بیشترین پرداخت خسارت را در بین شرکت‌های بیمه دارد و خرید آن باعث می‌شود تا در مواردی تا ۱۵۰ میلیون تومان نیز خسارت مالی پرداخت شود. برای خرید بیمه شخص ثالث ایران، می‌توانید به فروشگاه آنلاین بیمه ماهان مراجعه کرده و در کمتر از ۵ دقیقه، بیمه خود را خریداری کنید.

شرایط خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمه ماهان چگونه است؟

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه