بیمه شخص ثالث آسیا – تعرفه ها و شرایط اقساط

بیمه شخص ثالث آسیا – تعرفه ها و شرایط اقساطزمان مطالعه ۳ دقیقه

 بیمه شخص ثالث آسیا

بیمه شخص ثالث آسیا یکی از قدیمی ترین و معتبرترین ها در صنعت بیمه می باشد. استفاده از بیمه شخص ثالث در کشور ما الزامی است. تمام افرادی که دارای خودرو یا موتورسیکلت هستند موظفند تا از این بیمه نامه استفاده نمایند. با این حال هنوز هم سوال بسیاری از افراد این است که بیمه شخص ثالث چیست؟

 تعریف بیمه نامه

برای آشنایی با این بیمه نامه، ابتدا باید با مفهوم شخص ثالث آشنا شویم. شخص ثالث در تعریف بیمه ها یعنی شخصی سومی که در حوادث آسیب دیده است. شخص اول در بیمه نامه، بیمه گذار یا خریدار بیمه می باشد. شخص دوم یا ثانی شرکت بیمه گر می باشد که بیمه می فروشد و شخص ثالث کسی است که از طرف شخص اول یا بیمه شده آسیب دیده است.

عملکرد بیمه شخص ثالث که در کشور ما در هنگام تصادفات رانندگی مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت می باشد که شرکت بیمه مسئولیت راننده را در برابر افراد حادثه دیده در اثر تصادف را بیمه می کند و در صورت بروز حادثه رانندگی به شخص ثالث خسارت پرداخت می کند.

شرکت های بسیاری اقدام به ارائه بیمه نامه شخص ثالث نموده اند که یکی از این شرکت ها بیمه آسیا می باشد.

 بیمه ثالث آسیا

شرکت بیمه آسیا که یکی از قدیمی ترین شرکت های بیمه موجود در ایران می باشد. از آنجا که قوانین بیمه شخص ثالث توسط بیمه مرکزی تبیین می شود، پوشش ها و حق بیمه و جریمه ها در بیمه آسیا تفاوت چندانی با شرکت های بیمه دیگر ندارد. اما اعتبار و قدمت بیمه آسیا بسیاری را مجاب می کند تا بیمه شخص ثالث خود را از این شرکت خریداری نمایند.

 حق بیمه

یکی از سوالاتی که درباره بیمه شخص ثالث پرسیده می شود این است که حق بیمه خودرو من چقدر است؟ محاسبه حق بیمه شخص ثالث آسیا به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای آشنایی با جزئیات این عوامل با ما همراه باشید:

  1. نرخ بیمه مرکزی

قیمت بیمه نامه های شخص ثالث در شرکت های مختلف بر مبنای نرخ اعلامی بیمه مرکزی محاسبه می شود. بیمه آسیا هم از این قانون پیروی می کند. بیمه مرکزی نرخ پایه بیمه شخص ثالث را بر اساس دیه هر سال و در چارچوب مشخصی تعیین و اعلام می کند.

  1. تخفیف عدم دریافت خسارت

این تخفیف در صورتی به شما تعلق می گیرد که در طول سالی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث بوده اید، از بیمه خسارتی دریافت نکرده باشید. تخفیف ها به ازای هر سال ۵% می باشد و نهایتا تا ۱۴ سال (۷۰%) محاسبه میگردد که مطابق جدول زیر می باشد:

بیمه شخص ثالث آسیا – تعرفه ها و شرایط اقساط

در سال های گذشته اگر یکبار از بیمه خسارت دریافت می کردید تمام تخفیف عدم خسارت بیمه شما از بین می رفت. اما پس از تصویب قانون جدید که از سال ۹۷ اجرایی شده تخفیف ها به صورت درصدی و مطابق جدول زیر کسر می شود:

بیمه شخص ثالث آسیا – تعرفه ها و شرایط اقساط

  1. نوع استفاده از خودرو و موتورسیکلت

یکی از عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث سینا نوع کاربری وسیله نقلیه و استفاده آن می باشد. به عنوان مثال حق بیمه شخص ثالث یک خودروی شخصی و تاکسی به دلیل ریسک و نوع کاربری متفاوت است. یا بیمه شخص ثالث خودرو های امدادی پلیس اروژانس یا آتش نشانی با تعرفه خاص خود بیمه می شوند.

  1. سقف پوشش بیمه نامه

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در حق بیمه شخص ثالث میزان پوشش های بیمه نامه می باشد. پوشش های بیمه شخص ثالث به ۳ بخش تقسیم می شود. پوشش جانی، پوشش مالی و پوشش جانی برای راننده.

پوشش های جانی تا سقف دیه ماه حرام مصوب هر سال (برای سال ۹۸ مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان) و خسارت های وارده به راننده نیز تا سقف دیه عادی مصوب هر سال (۲۷۰ میلیون تومان در سال ۹۸) پرداخت می شوند و ثابت هستند. اما پوشش مالی بیمه نامه شخص ثالث که بر اساس درصدی از دیه محاسبه می شود به صورت حداقل اعلام می شوند و قابلت افزایش توسط بیمه گذار را دارد. به طور مثال پوشش مالی برای سال ۱۳۹۸ حداقل مبلغ ۹ میلیون تومان اعلام شده ولی در صورت درخواست خریدار بیمه امکان افزایش این مبلغ وجود دارد و با افزایش پوشش مالی حق بیمه نیز افزایش می یابد.

 جریمه دیرکرد ثالث

بیمه شخص ثالث هم مانند بیمه نامه های دیگر اعتبار یکساله دارد و از آنجا که این بیمه نامه اجباری و الزامی است پس از اتمام اعتبار آن باید نسبت به تمدید بیمه نامه اقدام کرد. در صورتی که بین پایان تاریخ بیمه نامه و تمدید مجدد آن وقفه بیفتد بیمه مشمول جریمه دیرکرد خواهد شد.سقف جریمه دیرکرد یک سال یا ۳۶۵ روز می باشد و مدت زمان بیشتر از یکسال در محاسبه جریمه تاثیری ندارد.

بیمه شخص ثالث آسیا – تعرفه ها و شرایط اقساط

 بند پ ماده ۱۵ قانون شخص ثالث

یکی از نکات مهمی که درباره بیمه شخص ثالث آسیا و دیگر شرکت ها وجود دارد در مورد رانندگی بدون گواهینامه می باشد.

براساس این قانون اگر فردی بدون گواهینامه باعث بروز خسارت شود، بیمه موظف است تا خسارت فرد آسیب دیده را پرداخت نماید و پس از آن در مراجع قانونی از فرد مقصر و بدون گواهینامه برای پس گرفتن مبلغ خسارت شکایت نماید.

 استعلام قیمت

برای استعلام قیمت بیمه نامه شخص ثالث آسیا می توانید به پورتال بیمه آسیا مراجعه کنید. یکی از ایرادات این پرتال این است که برای استعلام قیمت لازم است تا تمام اطلاعات خودرو و بیمه نامه قبلی را وارید نمایید تا قیمت بیمه نامه مشخص شود.

بیمه ماهان برای راحتی کاربران امکان استعلام بیمه شخص ثالث آسیا را فراهم نموده است. برای این کار کافی است تا به فروشگاه بیمه ماهان مراجعه کنید و مشخصات خودرو خود را وارد کنید و قیمت بیمه شخص ثالث آسیا را با شرکت های دیگر مقایسه نمائید.

 راهنمای دریافت خسارت از بیمه آسیا

برای دریافت خسارت از بیمه آسیا حداکثر تا ۵ روز پس از وقوع حادثه مدارک لازم را به شرکت بیمه آسیا ارائه کنیم.

مدارک لازم جهت دریافت خسارات مالی و جانی شخص ثالث آسیا باید مدارک زیر را همراه داشته باشید:

۱-  بیمه نامه اصلی دارای اعتبار و کپی بیمه هر دو طرف
۲- اصل گواهینامه معتبر و کپی گواهینامه هر دو طرف
۳- اصل کارت وسیله نقلیه و کپی آن برای هر دو طرف حادثه
۴- کارت ملی و کپی آن برای هر دو طرف
۵- حاضر شدن هر دو طرف تصادف
۶- حضور وسیله نقلیه طرفین
* برای پرونده های جانی باید مدارک پزشکی تایید شده توسط شورای پزشکی نیز وجود داشته باشد.

 خرید قسطی

یکی از محاسن بیمه شخص ثالث آسیا امکان خرید بیمه نامه به صورت اقساطی می باشد. به این صورت که اگر برای شما مقدور نیست تا تمام مبلغ حق بیمه را یکجا بپردازید، می توانید نیمی از مبلغ بیمه نامه را نقدا پرداخت نمایید و نصف دیگر را تا سه قسط پرداخت کنید.

 خرید بیمه نامه

برای خرید بیمه شخص ثالث آسیا نیازی به مراجعه حضوری نیست. فاصله شما با خرید بیمه شخص ثالث کمتر از ۵ دقیقه می باشد.

با مراجعه به فروشگاه آنلاین بیمه ماهان بیمه شخص ثالث آسیا را با بهترین قیمت و به صورت نقد یا اقساط و به صورت اینترنتی خریداری نمائید.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

۲ دیدگاه

  • سلام بنده ۸سال متوالی بیمه شخص ثالث اتومبیل سورن را پرداخت نمودم ۲سال پیش تصادف منجر به جر ح شخص ثالث شده ام واز بیمه استفاده شده است چرا بیمه آسیا از من راننده طلب وچه نموده است متشکرم که جواب بدهید

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه