اینشورتک چیست؟ – صفر تا صد اینشورتک و فناوری های بیمه

اینشورتک چیست؟ – صفر تا صد اینشورتک و فناوری های بیمهزمان مطالعه ۲ دقیقه

 اینشورتک

اینشورتک شرکت یا استارتاپی است که با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن، خدمات بیمه‌ای به کاربران عرضه می‌کند. اینشورتک ترکیبی از کلمه تکنولوژی (Technology) و بیمه ‌(Insurance) است. اینشور‌تک‌ها نیز همانند نوآوری را در تمام صنعت بیمه گسترش می‌دهند و هم تهدید و هم فرصتی برای شرکت‌های سنتی بیمه محسوب می‌شوند.

اینشورتک‌ها در چند سال گذشته رشد زیادی داشته‌اند. سرمایه‌گذاری بر روی این تکنولوژی‌های نوپا، از ۱۴۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ به بیش از ۳ میلیارد دلار در حال حاضر رسیده‌اند. کشورهای ایالات متحده، چین، انگلیس و آلمان، کشورهای پیشرو در این زمینه محسوب می‌شوند. این بدان معنا نیست که مناطق دیگر در این حوزه فعال نیستند. بنابر آمار موسسه مک‌کینزی، در حال حاضر بیش از ۵۰۰ استارتاپ اینشورتک در دنیا وجود دارد که تعداد آنها دائما در حال افزایش است.

شرکت‌های سنتی بیمه آگاه هستند که تکنولوژی زندگی روزمره کاربرانشان را تغییر داده است. آنها همچنین آگاه هستند که صنعت بیمه نیز از این تغییرات در امان نیست. این شرکت‌ها تحت فشار هستند تا پیش از آنکه نوآوری آنها را از بازار بیرون کند، خود را تکامل دهند.

 چه چیزی باعث رشد اینشورتک‌ها شده است؟

جواب این سوال، استارتاپ‌هایی هستند که با استفاده از آنالیز داده، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، خدمات بیمه‌ای بهتری به کاربران عرضه می‌کنند. از نظر شرکت‌های بیمه، این سه عامل،‌ شخصی‌سازی را افزایش داده و نتایج بهتری برای کاربران به بار می‌آورند.

مزیت رقابتی اینشورتک‌ها، استفاده زودهنگام از تکنولوژی‌های مدرن است. تقریبا تمام شرکت‌های اینشورتک، مبتنی بر نوعی سیستم دیجیتالی برای فروش و سرویس هستند. بسیاری از آنها از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌کنند که رقبای سنتی تنها در موارد آزمایشی استفاده می‌کنند. در حال حاضر، اینشورتک‌ها از هشت تکنولوژی استفاده می‌کنند که شرکت‌های سنتی بهره چندانی از آنها نم‌برند. برخی از این تکنولوژی‌ها همانند میکروبیمه (microinsurance)، متعلق به خود صنعت بیمه هستند. برخی دیگر همچون یادگیری ماشین، اینترنت اشیا و مشاوره رباتی، در صنایع دیگر نیز کاربرد دارند. بلاک‌چین یک نمونه از فناوری‌های است که در اینشورتک‌ها استفاده شده است.

یکی دیگر از دلایل موفقیت اینشورتک‌ها، هدف‌قراردادن بازارهای دست‌نخورده ونیازهای تامین‌نشده کاربران است. بیما (BIMA)، یک شرکت سوئدی، بیمه‌های کوچکی به مشتریان خود در بازارهای در حال توسعه، که ضریب نفوذ تلفن همراه بالا و ضریب نفوذ بیمه پایین است، ارائه می‌دهد. این روش باعث شده است تا بیما رشد زیادی داشته باشد. این شرکت در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون مشتری در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین دارد.

اسلایس (Slice) نمونه دیگری از این شرکت‌ها هستند که برای خانه‌هایی که در ایربی‌اندبی فعال هستند، خدمات بیمه ارائه می‌کند.

بسیاری از اینشورتک‌های برای کاهش هزینه‌های خود، از فناوری دیجیتال و مدل مدیریتی چالاک استفاده می‌کنند. شرکت‌ این‌شیرد (InShared) در کشور هلند موفق شده است تا در بازاری اشباع فعالیت کرده و در عین حال هزینه‌های خود را کاهش دهد.

با ورود اینشورتک‌ها به بازار بیمه، صنعت بیمه رشد بیشتری خواهد داشت و بازارهای بیشتری را فتح خواهد کرد.

اینشورتک چیست؟ – صفر تا صد اینشورتک و فناوری های بیمه

 تفاوت اینشورتک با شرکت‌های سنتی بیمه چیست؟

بیشتر فعالیت‌، اینشورتک‌ها متمرکز بر فروش‌ بیمه‌های مرتبط با افراد است. البته آنها در بخش‌های تجاری نیز فعال هستند. بیشتر فعالیت آنها در این حوزه متمرکز بر کاهش ضرر و افزایش بازدهی متمرکز است.

بسیاری از اینشورتک‌ها، با استفاده از تخفیف‌ها سعی در جلب مشتری دارند. بیشتر آنها سعی دارند با استفاده از تکنولوژی‌های نوین همچون اینترنت اشیا، تخفیف‌های موثرتری به کاربران ارائه دهند.

اینشورتک‌ها با روش‌های متفاوتی از شرکت‌های سنتی وارد بازار می‌شوند. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این شرکت‌ها این است که محدودیت‌های شرکت‌های سنتی در زمینه قانون‌گذاری، فرایندها و تکولوژی‌ها را ندارند. آنها می‌توانند سیستم‌های نرم‌افزاری خود را با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز تولید کنند و خود را از قید سیستم‌های سنتی برهانند. این کار باعث خواهد شد تا راه‌حل‌های و فرایندهای ساده‌تری ابداع کنند که سرمایه‌گذاری را کاهش داده و سودآوری را افزایش می‌دهد.

اینشورتک‌ها به روش‌های زیر ارزش ایجاد کرده و با شرکت‌های سنتی بیمه رقابت می‌کنند.

  • استفاده از هوش مصنوعی: شرکت‌های همچون کنیپ (Knip) در آلمان و کلارک (Clark) در سوئیس با استفاده از هوش مصنوعی، بات‌هایی طراحی کرده‌اند که به مشتریان، مشاوره می‌دهند.
  • هدف‌گیری دقیق‌تر مشتریان: اینشورتک‌ها قادرند با شخصی‌سازی، محصولات هدفمندتری به کاربران خود عرضه کنند. کوا (Cuvva) به کاربران خود اجازه می‌دهد تا برای خودروی خود بیمه ساعتی به صورت در لحظه با استفاده از موبایل خریداری کنند.
  • اتوماسیون کامل: اینشورتک‌ها با استفاده از اتوماسیون کامل، قادرند هزینه‌ها را کاهش داده و به نیازهای مشتریان خود پاسخ دهند.
  • تصمیمات و بینش‌های داده‌محور: اینشورتک‌ها با استفاده از روش‌های مدرن تحلیل داده همچون یادگیری ماشین، می‌توانند محصولات و خدمات نوینی به کاربران ارائه دهند که شرکت‌های سنتی قادر به ارائه آنها نیستند.

علاوه بر موارد فوق، این استارتاپ‌ها تلاش دارند تا تجربه کاربری بهتری برای مشتریان خود فراهم آورده، علاقه آنها را بیشتر کرده و میزان تعامل را افزایش دهند.

 موانع پیش رو اینشورتک

اینشورتک‌ها همانند فین‌تک‌ها، رشد زیادی در سال‌های آینده خواهند داشت. اما موانعی نیز بر سر راه آنها وجود خواهد داشت. برخی از این موانع عبارتند از:

  • فرایندهای پیچیده بیمه. به عنوان مثال ادعاها در مورد بیمه سلامت، نیاز به تعامل شرکت بیمه با طرف‌های مختلف یا تماس تلفنی دارد.
  • با رواج استفاده از خدمات اینشورتک‌ها، اطلاعات زیادی ذخیره می‌شود. این امر باعث به وجودآمدن مشکلاتی در مورد حریم خصوصی و تهدیدات سایبری خواهد شد.
  • حوادثی همچون زلزله، سیل و سونامی می تواند ضرور و زیان زیادی به اینشورتک‌ها وارد کند.
  • قوانین دست‌و‌پاگیر دولتی مانعی هستند که کنارآمدن یا تعوض آنها نیاز به تلاشی جدی دارد.

با همه این موانع، اینشورتک‌های آینده‌ای درخشان در صنعت بیمه دارند و شرکت‌های بیمه سنتی می‌توانند با الگوگیری از آنها، خدمات بهتری به مشتریان خود عرضه ‌کنند.

بیمه صنعتی است که نیاز به داده زیادی دارد. گرچه هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌های نوین، در پیشرفت این صنعت تاثیر زیادی دارند، اما شرکت‌های بیمه باید بهبود تجربه کاربری را در دستور کار خود قرار دهند تا دیگر صنایع عقب نمانند. با توجه به این موارد می‌توان گفت که شرکت‌های سنتی بیمه و اینشورتک‌ها دو نقطه مشترک دارند: داده و مشتریان.

همکاری بین اینشورتک‌ها و شرکت‌های سنتی بیمه، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به تقویت هر دو گروه بینجامد.

 

 

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه