بیمه بیکاری را با این ترفند بگیرید(شرایط 98 + مراحل اقدام و اعتراض)

بیمه بیکاری را با این ترفند بگیرید(شرایط ۹۸ + مراحل اقدام و اعتراض)زمان مطالعه ۳ دقیقه

بیمه بیکاری چیست؟ شرایط بیمه بیکاری در سال ۹۸:

یکی از سوالات مهم در زمینه بیمه و بیمه گزار، سوالات مربوط به بیمه بیکاری است. اما پیش از این که بخواهیم به بیمه بیکاری اشاره کنیم، بهتر است بدانیم از لحاظ قانونی بیکار کیست؟

به چه کسی بیکار گفته می شود؟

بیکار کسی است که که بدون میل و اراده شخصی از کار بیکار شده باشد. بدین ترتیب می توان بیکاران را به دو قسمت تقسیم کرد.

[wp-svg-icons icon=”checkmark” wrap=”i”]افرادی که به صورت موقت و به دلیل تغییرات کارگاه مربوط به خود بیکار شده اند.

[wp-svg-icons icon=”checkmark” wrap=”i”]کسانی که به دلیل حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله کار خود را از دست داده اند.

 

شرایط بیمه بیکاری:

استفاده از بیمه بیکاری قوانین مربوط به خود را دارد. به طور کلی شرایط دریافت بیمه بیکاری شامل موارد زیر است.

بیمه بیکاری را با این ترفند بگیرید(شرایط 98 + مراحل اقدام و اعتراض)   مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی

بیمه بیکاری را با این ترفند بگیرید(شرایط 98 + مراحل اقدام و اعتراض)   اطلاع دادن به بیمه قبل از ۳۰ روز

بیمه بیکاری را با این ترفند بگیرید(شرایط 98 + مراحل اقدام و اعتراض)   بیکار شدن بدون اختیار

بیمه بیکاری را با این ترفند بگیرید(شرایط 98 + مراحل اقدام و اعتراض)   تبعه کشور های خارجی نبودن

بیمه بیکاری را با این ترفند بگیرید(شرایط 98 + مراحل اقدام و اعتراض)   مستمری بگیر و بازنشسته نبودن

بیمه بیکاری را با این ترفند بگیرید(شرایط 98 + مراحل اقدام و اعتراض)   پرداخت متوالی ۶ ماه حق بیمه تامین اجتماعی، پیش از بیکاری (اگر بیکاری بابت حوادث طبیعی باشد نیازی به این مورد نیست)

نکته هفت   در صورت برگزاری کلاس، دوره کارآموزی و یا سواد آموزی توسط سازمان تامین اجتماعی، بیمه شده ملزم به حضور است.

 

شرایط بیمه بیکاری

 

قانون بیمه بیکاری و بررسی تغیرات آن در سال ۹۸:

 • تمامی قوانین مربوط به بیکاری زمانی وجهه قانونی پیدا می کند که توسط وزارتخانه مربوطه و شورای عالی کار تایید و تصویب شده باشند.
 • مهم ترین ملاک برای شامل قوانین بیمه بیکاری شدن این است که بیمه شده حتما بدون اختیار خودش بیکار شده باشد. اگر بیمه شده خودش کارش را ترک کند شامل قوانینی که در ادامه می گوییم نمی شود.
 • تشخیص این که آیا بیمه شده با اختیار خود و یا بدون اختیار تصمیم به ترک محل کار خود گرفته است نیز به عهده کمیته سازمان تامین اجتماعی است.
 • مدت زمانی که فرد بیکار از بیمه بیکاری استفاده می کند،  جز سوابق بیمه وی (برای زمان ازکارافتادگی و بازنشستگی) حساب می شود.
 • در صورت بیکاری هم دوره ی زن و شوهر، هر دو نفر از مقرری بیمه بیکاری بهره مند می شوند.
 • مراحل اداری درخواست بیمه بیکاری تا گرفتن آن در اداره کار ممکن است تاچندین ماه طول بکشد. اما خوشبختانه مقرری بیمه بیکاری از روز اول بیکاری، به فرد بیکار پرداخت می شود.
 • در صورتی که بعد از پرداخت مقرری بیمه بیکاری به فرد بیکار، مشخص شود که بیکاری بیمه شده، بنابر درخواست خود وی بوده است، بیمه شده باید مبالغ دریافتی بعنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی بازگرداند.
 •  بیمه شدگانی که با دریافت حق السعی روزهای بلاتکلیفی به کار سابق خود باز می گردند، باید وجوه دریافتی را به تامین اجتماعی برگردانند.

بیمه بیکاری چند ماه است؟

مدت زمان دریافت بیمه بیکاری به سابقه پرداخت حق بیمه متقاضی بیکار بستگی دارد.

از این رو مدت پرداخت بیمه بیکاری به ۵ بخش تقسیم می شود .

نکته یک   اگر شما از ۶ ماه تا ۲۴ ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید، در صورت تجرد، ۶ ماه و در صورت تاهل، ۱۲ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

نکته دو   اگر شما از ۲۵ ماه تا ۱۲۰ ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید، هنگام مجردی ۱۲ ماه و اگر متاهل باشید ۱۸ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

نکته سه   اگر شما از ۱۲۱ ماه تا ۱۸۰ ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید، هنگام مجردی ۱۸ ماه و اگر متاهل باشید ۲۶ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

نکته چهار   اگر شما از ۱۸۱ ماه تا ۲۴۰ ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید، هنگام مجردی ۲۶ ماه و اگر متاهل باشید ۳۶ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

نکته پنج   اگر شما از ۲۴۱ ماه به بالا حق بیمه پرداخت کرده باشید هنگام مجردی ۳۶ ماه و اگر متاهل باشید ۵۰ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

نکته شش   اگر در سن ۵۵ سالگی و با حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه بیکار شدید نگران نباشید می توانید تا رسیدن به سن بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کنید.

 

[wp-svg-icons icon=”file” wrap=”i”]جدول بیمه بیکاری:

جدول بیمه بیکاری

[wp-svg-icons icon=”checkbox-partial” wrap=”i”]مبلغ بیمه بیکاری:

مبلغ مقرری این بیمه روزانه محاسبه می شود. این مبلغ در واقع ۵۵ درصد متوسط حقوق بیمه شده است. برای افراد متاهل نیز به ازای هر نفر تحت پوشش بیمه شده، ۱۰ درصد از حداقل دستمزد بیکاری اضافه می شود.

 

زمان مراجعه به بیمه برای دریافت بیمه بیکاری:

[alert type=”info”]برای استفاده از بیمه بیکاری باید ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخی که مجبور به ترک کار شده اید به واحد اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهید و به آن ها بگویید که برای قبول شغل جدید و مشابه قبلی آماده اید. حقوق بیمه بیکاری شما از روز اول بیکاری برای شما محاسبه می شود. اما آیا همه افراد شاغل می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند؟ خیر[/alert]

 

مدارک لازم برای استفاده از بیمه بیکاری در سال ۹۸:

 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل کارت ملی
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل کارت پایان خدمت برای آقایان
 • قرارداد یکسال آخر با امضای کارگر و مهر و امضای کارفرما
 • نامه عدم احتیاج کاری کارفرما به کارگر
 • گرفتن استعلام سوابق بیمه از شعبه تامین اجتماعی (البته در صورت نپذیرفتن استعلام اینترنتی)

نامه عدم احتیاج کاری کارفرما به کارگر:

در این نامه ذکر می شود که از چه تاریخی کارفرما دیگر به کارگر خود نیازی ندارد.نکته قابل توجه این است که این تاریخ باید یک روز بعد از تاریخ پایان قرارداد باشد.

نکته:

آخرین روز پرداخت بیمه کارگر از طرف کارفرما باید مصادف با آخرین روز قرارداد کارگر باشد.

 

خرید اینترنتی بیمه

 

زمان واریز حقوق بیمه بیکاری در ماه:

حقوق بیکاری به طور متوسط مابین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه به حساب افراد واریز می شود. اگر بعد از این بازه زمانی پول به حساب فرد واریز نشود، باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کند و علت را جویا شود.

 

دلایل قطع شدن بیمه بیکاری:

 • متقاضی مجددا مشغول به کار شود.
 • متقاضی بیکار بدون عذر موجه در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی شرکت نکند.
 • فرد بیکار شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی را قبول نکند.
 • متقاضی بیکار، فوت کند،  بازنشسته شود و یا دچار از کارافتادگی کلی شود.
 • متقاضی با دریافت حق السعی روزهای بلاتکلیفی بازگشت به کار داده شود.
 •  مدت زمان استحقاقی متقاضی برای دریافت وجه این بیمه به پایان برسد.

 

در نهایت:

هر کس که حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت بیمه داشته باشد، در صورت اخراج ناگهانی از طرف کارفرما (با توجه به موارد گفته شده) تا زمانی که کار مناسب دیگری پیدا کند، می تواند از بیمه بیکاری استفاده کند.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

۲۸ دیدگاه

 • سلام.
  من ۱۳ ماه سابقه بیمه پاره وقت و شش ماه سابقه بیمه کامل دارم. درحال حاضر از سوی کارفرما بیکار شدم؟ قرارداد هم دارم
  آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟
  چون اینجا مراجعه میکنم میگن باید حداقل یکسال سابقه بیمه کامل داشته باشم.. این صحت داره ؟ آخه تو همه سایتا نوشته شش ماه لازمه نه یکسال

  پاسخ دادن
  • کاربر عزیز
   مطابق قانون چنانچه قبل از اینکه از کار خارج شده باشید حداقل ۶ ماه بیمه برای شما ثبت شده باشد شما می توانید از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنید.

   پاسخ دادن
   • با سلام و خسته نباشید، بنده ۵۵سال سن دارم و بمدت یکسال است در شرکتی خصوصی با آخرین دستمزد ۸ونیم میلیون تومان مشغول بکار هستم، باتوجه به اینکه ۳۰۰ماه سابقه بیمه و ۱۸ ماه استفاده از بیمه بیکاری دارم درصورت اخراج شدن و استفاده از باقی مانده بیمه بیکاری حقوق بازنشستگی من چگونه محاسبه خواهد شد؟ باتشکر

    پاسخ دادن
    • کاربر عزیز
     بیمه بیکاری در محاسبه مبلغ حقوق بازنشستگی بی تاثیر است.
     فقط مدت زمان بیمه بیکاری در سابقه کار محاسبه خواهد شد.

     پاسخ دادن
 • سلام، من با قرارداد موقت یکساله کارگری از ۸۵ تا ۹۶ در شهرداری کرج مشغول بودم . پس از عدم انعقاد قرارداد سال ۹۷ با طرح شکایت در اداره کار و نهایتا دیوان عدالت اداری منتظر اعلام رای دیوان هستم، آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد ، چون هنوز رای دیوان اعلام نشده است.

  پاسخ دادن
 • سلام ، ازسال۸۵ تا ۹۶ با قرارداد موقت یکساله در شهرداری کرج مشغول بودم ، با اعلام عدم انعقاد قرارداد ازطرف شهرداری درسال۹۷ به اداره کار و پس از آن دیوان عدالت اداری دادخواست دادم اما این بسیار طولانی شده و من باور داشتم برگشت بکار خواهم شد به همین دلیل برای بیمه بیکاری اقدام نکردم، آیا الان این امکان وجود دارد که بیمه بیکاری به من تعلق بگیرد؟

  پاسخ دادن
  • کاربر گرامی
   همانطور که مستحضر هستید نهایتا تا ۳۰ روز پس از ترک کار یا تعلیق شدن از کار می توانید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام نمایید و پس از این مدت بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد.

   پاسخ دادن
   • سلام مرسی ازجوابهای شفافتون
    بنده مجرد حدود۴سال بیمه دارم و پزشک جراح تشخیص دادن ک دیسک کمر دارم و باید عمل کنم .ایا از طریق پزشکی میتوان بیمه بیکاری دریافت کرد؟ و اگر بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره ایا بازهم باید نامه تعدیل نیرو از کارفرما یا چیز دیگری ب بیمه ارایه کنم یا تشخیص پزشک کافی است.تشکر ویژه

    پاسخ دادن
    • کاربر عزیز
     با توجه به شرایط شما احتمالا بیمه بیکاری به شما تعلق نخواهد گرفت اما غرامت دستمزد ایام بیماری و یا عمل جراحی با توجه به سابقه پرداخت حق بیمه و روزهای کارکرد موجود در لیست حق بیمه سه ماه آخر به شما پرداخت خواهد شد.

     پاسخ دادن
  • سلام. اگر دختر مجردی از مستمری بگیر حقوق پدر باشد البته از ببمه خدمات درمانی ایا در صورت بیکاری از کار تحت بیمه تامین اجتماعی میتواند از بیمه بیکاری استفاده کند؟

   پاسخ دادن
   • کاربر عزیز
    با توجه به شرایط اعلام شده توسط شما، جهت استعلام شامل شدن یا نشدن بیمه بیکاری و اطلاعات بیشتر می توانید به یکی از کارگزاری ها یا شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی مراجعه نمایید.

    پاسخ دادن
 • سلام من ۱۰ سال سابقه پرداخت بیمه دارم و الان ۴۰ سال دارم اگر بخواهم خودم بازنشسته کنم می تونم و اگر بخواهم از بیمه بیکاری استفاده کنم چند ماه بهم تعلق میگیرد به طور کامل

  پاسخ دادن
  • کاربر عزیز
   برای بازنشستگی با ۱۰ سال پرداخت حق بیمه باید آقایان ۶۰ سال و خانم ها ۵۵ سال تمام داشته باشند.
   برای بیمه بیکاری نیز تا ۳۰ روز پس از ترک کار فرصت دارید به بیمه مراجعه کنید و اگر ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه بیمه داشته باشید در صورتی که مجرد باشید ۱۸ ماه و در صورتی که متاهل باشید تا ۲۱ ماه بیمه بازنشستگی دریافت کنید

   پاسخ دادن
 • سلام و تشکر بابت پاسخگویی به سوالات
  بنده از اردیبهشت سال ۸۸ تا کنون در یک مرکز علمی کاربردی کار میکنم که بنا به دلایلی تا پایان شهریور ماه تعطیل می شود بنده با اینکه از اردیبهشت ماه مشغول به کار شده ام اما از آذر ماه سال ۸۸ من رابیمه کردن حال سوالم اینه : میتونم من بیمه دو ماه رو بخرم که بیمه بیکاری ۲۶ ماهه برام واریز بشه

  پاسخ دادن
  • کاربر عزیز
   بیمه بیکاری به سابقه بیمه لحاظ شده توسط کارفرما بستگی دارد و بیمه پرداخت شده توسط شما جزو این سابقه حساب نخواهد شد.

   پاسخ دادن
 • سلام روز بخیر.بنده ۱۸ ماه در شرکتی کار کردم و بعد از پایان قرارداد نامه عدم نیازبهم دادند و من به اداره کار رفتم و تمامی مراحل و انحام دادم و در موسسه کاریابی هم تشکیل پرونده دادم.ولی متاسفانه در جلسه هیئت نتونستم شرکت کنم.چون ۱ ماه بیمه م توسط کارفرما رد نشده بود بالغ بر ۸ ماه از شرکت بیمه پیگیر واریز این ۱ ماه بودم.بعد از درست شدن ۱ ماه بیمه سابقه بیمه م و بردم موسسه کاریابی ولی گفتند چون پروسه طولانی شده حتما جواب هیئت لازمه.دوباره اداره کار شکایت و در جلسه هم شرکت کردم ولی جواب هیئت میگه چون قراردادت تمام شده نمیتونی از بیمه بیکاری استفاده کنم در صورتیکه هم نامه عدم نیاز دارم و هم بیکاریم غیر ارادی و هم آماده به کارم.لطفا راهنماییم کنید.سپاسگزارم

  پاسخ دادن
 • سلام خسته نباشید.من از دی ماه ۹۷ بیمه بیکاری دریافت میکنم.از شرکت قبلی بابت واریز نکردن حق بیمه اضافه کاری و عیدی و سنوات شکایت کردم.ایا شانسی برای موفقیت شکایتم هست؟و اگر موفق شدم و واریزی بیمم اصلاح شد میتونم برای افزایش حقوق بیکاری درخواست بدم؟؟

  پاسخ دادن
  • کاربر عزیز
   شانس موفقیت شکایت شما به مدارک موجود در پرونده شما بستگی دارد.
   اما توجه داشته باشید حسب قانون و مقررات، پرداخت مابه التفاوت ، عیدی و پاداش از سوی کارفرما الزامی نیست ولی با مساعدت کارفرما و به صورت توافقی این امر می تواند صورت پذیرد.

   پاسخ دادن
 • سلام من همه کارام انجام دادم هیچ مشکلی تو پرونده نبود تا امضای آخر رئیس الکی گیر داده میگه شرکت دایر نیست بهش میگم دایره استعلام گرفتم چند ردیف بیمه هم تو شعبه داره حالا میگه باید از استانداری استعلام بگیرم الان دو ماه هی میرم میگه جواب استعلام نیومده اصلا مگه حتما باید شرکت دایر باشه تا به من بیمه تعلق بگیره تازه شرکت دایر هست نمیدونم چرا گیر داده راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
 • با سلام
  بنده ۸سال دریک شرکت حمل ونقل مشغول بکار هستم
  الان چون کارفرما حقوق ومزایای کافی بهم نمیده میخوام ترک کارکنم و شکایت کنم
  ایا بیمه بیکاری وسنوات و… به بنده تعلق میگیرد ؟

  پاسخ دادن
 • سلام.من در یک شرکت خدمات اپلیکیشن مشغول به کار بودم .کارفرما به من قول بستن قرارداد یکساله داد اما گفت بدلیل اینکه با اداره ی مالیات دچار مشکل نشم قرارداد دوماهه میبندم.جمعا ۴ ماه کار کردم اما ۱۰ روز مانده به پایان قرارداد توسط کارفرما اخراج شدم.بعد از شکایت بابت اخراج ، رای اداره کار هم اخراج من را موجه دانسته است و کارفرما حق اخراج من را نداشته…
  من قبل از این شرکت ، در سال ۹۶ حدودا۷ ماه سابقه بیمه دارم.
  با توجه به اینکه قبل از تاریخ اخراج شدنم حداقل پرداخت حق بیمه ( ۶ ماه) را دارم
  آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره؟

  پاسخ دادن
  • کاربر عزیز
   بر اساس قانون احتمالا شما مشمول بیمه بیکاری تا ۶ ماه میباشید.
   اما با توجه به شرایط اعلام رای متفاوت است.

   پاسخ دادن
    • کاربر عزیز
     مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری به عوامل زیادی بستگی دارد.
     اما با توجه به تاهل شما حداکثر تا یکسال بیمه بیکاری به شما تعلق خواهد گرفت.

     پاسخ دادن
 • سلام من ۲۵ سال سابقه بیمه دارم ..الان ۱۷ سال در جایی کار کردم ساختمان به عنوان
  سرایدار .میخواهند اخراج کنند چند ماه بیمه بیکاری تعلق میگیرد

  پاسخ دادن
  • کاربر عزیز
   بر اساس رای شورا اگر مجرد باشید حداکثر ۳۶ ماه و اگر متاهل باشید حداکثر ۵۰ ماه بیمه بیکاری به شما تعلق خواهد گرفت.

   پاسخ دادن
 • سلام
  من امور مربوط به بیمه بیکاری ام درست شده قرار شد ١۵ اسفند حقوق آذر و دی و بهمن رو برام بریزن اما امروز مبلغی برای من واریز نشده آیا مشکلی وجود داره ؟

  پاسخ دادن
  • کاربر عزیز
   جهت پیگیری واریز حقوق بیمه بیکاری باید به کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه