جریمه کارفرما | جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگران

جریمه کارفرما | جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگرانزمان مطالعه ۲ دقیقه

جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگران

بیمه تامین اجتماعی یکی از مهم ترین انواع بیمه در جهان و ایران است. هر کارفرمای دارای هر نوع کارگاهی اعم از اداری، صنعتی، کشاورزی و … موظف به بیمه نمودن کسانی است که برایش کار می کنند. از کارگر یک روزه و کارآموز گرفته تا نیروهای استخدامی همه باید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داشته باشند. جریمه کارفرما در صورتی است که سازمان تامین اجتماعی به هر نحوی (گزارش بازرسان و یا شکایت کارگر) متوجه بیمه نبودن کسی در کارگاه بشود، کارفرما ملزم به پرداخت جریمه و واریز حق بیمه می شود.

اهمیت بیمه تامین اجتماعی

دارا بودن بیمه تامین اجتماعی به حدی مهم است که هر شخص شاغلی با هر سطح سواد و دانش از اهمیت آن باخبر است. اما عدم آگاهی دقیق از قوانین و یا فشار کارفرما و نیاز مالی گاهی باعث چشم پوشی کارگران از این حق خود می شود.

میزان حق بیمه ماهانه بیمه تامین اجتماعی، %۳۰ حقوق کارگر است که %۲۳ آن سهم کارفرما و %۷ آن از حقوق فرد پرداخت می شود. اما به طور کلی مسئولیت پرداخت حق بیمه به عهده کارفرما است به این معنی که باید پس از کسر %۷ از حقوق، لیست کارکنان خود را هر ماه به اداره تامین اجتماعی ارسال و حق بیمه %۳۰ را پرداخت کند.

جایگاه امروز بیمه تامین اجتماعی

امروزه بیشتر شرکت ها و کارفرمایان طبق قانون عمل می کنند و ریسک پرداخت جریمه کارفرما را قبول نمی کنند. از دیگر سو آگهی های استخدامی میبینیم و می شنویم که کارفرما قصد بیمه کردن افراد بعد از مدت های مشخص (یک، دو و یا سه ماهه) را دارد. یا از بیمه کردن کارآموزان و شاغلان کوتاه مدت شانه خالی می کند. لازم به ذکر است که تمامی این موارد صراحتا نقض قانون و مشمول جریمه کارفرما هستند. بر طبق قانون صریح سازمان تامین اجتماعی از اولین روزی که شخص چه به عنوان نیروی ثابت، موقت و یا کارآموز در محل کار حضور پیدا می کند باید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرد.

خرید اینترنتی بیمه

نحوه برقرار کردن بیمه تامین اجتماعی

اگر کارفرمایی به هر دلیل از بیمه کردن شخص سر باز بزند، فرد شاغل حتی شاغلان روزمزد می توانند به نزدیک ترین اداره تامین اجتماعی (شعبه ای که کارگاه تحت نظارت آن است) مراجعه کنند و درخواست بازرسی از کارگاه بدهد.

اگر بعد از قطع همکاری فرد با کارفرما، شخص متوجه شود که تمام و یا بخشی از حق بیمه اش توسط کارفرما پرداخت نشده است، می تواند با در دست داشتن فیش حقوقی و یا مدارک دیگری مبنی بر اثبات شاغل بودن در کارگاه مربوطه، به اداره تامین اجتماعی (شعبه ای که کارگاه تحت نظارت آن است) مراجعه کند و بر اساس ماده ۱۴۸ قانون کار موجب جریمه کارفرما و پرداخت حق بیمه ها شود.

میزان جریمه کارفرما در صورت بیمه نکردن کارکنان

همان طور که گفته شد، در صورت اثبات شخص مبنی بر این که در محلی مشغول به کار بوده ولی حق بیمه ماهیانه اش توسط کارفرما پرداخت نشده است. کارفرما محکوم به پرداخت حق بیمه های معوقه و بیمه نمودن شخص می شود. مبلغ جریمه کارفرما توسط دادگاه مشخص می شود که مبلغ آن حدودا معادل ۲ برابر آخرین حقوق کارگر محاسبه می شود.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه