دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟ | دوره انتظار شرکت های بیمه مختلف

دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟ | دوره انتظار شرکت های بیمه مختلفزمان مطالعه ۲ دقیقه

بیمه تکمیلی و دوره انتظار بیمه تکمیلی

بی شک همه ما نام بیمه تکمیلی و لزوم خرید آن به گوش مان خورده است. خدماتی که بیمه های پایه مانند بیمه تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح و سایر بیمه هایی از این دست ارایه می دهند، همان طور که از نام شان بر می آید، بسیار پایه ای است. بیشتر پزشکان متخصص دفترچه های بیمه را نمی پذیرند. قیمت داروها به ویژه داروهای تخصصی و خاص، آزاد و یا با دفترچه بیمه تفاوت چندانی ندارد. انواع خدمات دندان پزشکی و بیمارستانی اعم از بستری و یا جراحی در مراکز غیر دولتی عملا با دفترچه امکان پذیر نیست. از طرف دیگر با اینکه تمامی خدمات درمانی در مراکز تامین اجتماعی برای دارندگان دفترچه های تامین اجتماعی رایگان است ولی به دلیل گنجایش محدود، نوبت دهی طولانی مدت و نیاز به تکنولوژی های جدید درمان، گاهی بیماران ترجیح می دهند و یا حتی مجبور هستند که به مراکز آزاد مراجعه کنند. با توجه به هزینه های سنگین درمان و دارو تنها روشی که برای جبران هزینه ها پیش روی بیماران قرار دارد دارا بودن بیمه تکمیلی است.

بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی نوعی از بیمه است که افراد دارای بیمه های پایه مجاز به خریداری آن هستند و با مبالغ به نسبت اندکی تمام هزینه های درمانی و دارویی بیمه شده را تحت پوشش قرار می دهد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که این نوع از بیمه چه سودی می تواند برای شرکت های بیمه گر داشته باشد؟ حق بیمه ای کم و هزینه های سرسام آور درمان چطور باهم به تعادل می رسند. برای پا برجا ماندن سیستم بیمه تکمیلی و این که بتوانند به خدمات دهی ادامه دهند، بیمه های تکمیلی در بیشتر موارد فقط به صورت گروهی انجام می شوند. به این معنی که سازمان ها، شرکت ها و انواع مشاغل بسته به تعداد کارکنان و پوشش های درخواستی شان، افراد شاغل در کسب و کارشان را بیمه تکمیلی و هزینه آن را از حقوق فرد کم می کنند.

نزدیک به سی شرکت بیمه گر مجاز در کشورمان وجود دارد که از این بین تنها شرکت بیمه سامان دارای بیمه تکمیلی انفرادی نیز هست. این بیمه برای کسانی که بیمه تکمیلی ندارند و یا از پوشش های بیمه تکمیلی گروهی خود راضی نیستند، مناسب است. بیمه تکمیلی انفرادی سامان دارای طرح های متنوعی نیز هست که بیمه گزار می تواند با توجه به بودجه و نیاز شخصی برای خود و خانواده اش تهیه کند.

دوره انتظار بیمه تکمیلی

دوره انتظار بیمه تکمیلی

همان طور که گفته شد اولین تمهید شرکت های بیمه ای برای به تعادل رساندن و بازدهی بیمه های تکمیلی، بیمه گروهی است. روش دوم و مهم تری که برای حفظ تعادل و ضایع نشدن حقوق بیمه شدگان اجرا می شود، دوره انتظار بیمه تکمیلی است. دوره انتظار بیمه تکمیلی به این معنی است که بعضی از پوشش ها از چند ماه بعد از خریدن بیمه تکمیلی فعال می شوند.

در بیشتر موارد دوره انتظار بیمه تکمیلی بسته به سوابق بیماری، شرایط افراد و شرکت بیمه گر بیماری های مختلفی را شامل می شود و مدت انتظار نیز متفاوت است. برای مثال پوشش زایمان برای خانم ها از ۳ تا ۱۲ ماه بعد از خرید بیمه تکمیلی فعال می شود که این مدت به شرکت بیمه گر، انفرادی یا گروهی بودن و نوع پوشش بیمه بستگی دارد. از دیگر پوشش هایی که اصولا مشمول دوره انتظار بیمه تکمیلی می شوند، انواع بیماری های خاص و سرطان ها هستند.

لزوم وجود دوره انتظار بیمه تکمیلی

وجود نداشتن دوره انتظار بیمه تکمیلی موجب سو استفاده از این نوع بیمه ها توسط برخی و تضییع حقوق بیمه شدگان صادق خواهد شد. یعنی اشخاص به راحتی می توانند در دوران صحت و سلامت خود حق بیمه پرداخت نکنند و به محض اطلاع یافتن از هر نوع مشکل و بیماری خود را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بدهند. در نتیجه از اندوخته دیگر بیمه شدگان استفاده می کنند و در طولانی مدت باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در ارائه خدمات شرکت های بیمه ای خواهند شد.

[alert type=”info”]با مراجعه به فروشگاه آنلاین بیمه ماهان به صورت رایگان مشاوره بگیرید و با مقایسه هم زمان طرح های بیمه تکمیلی بهترین انتخاب را انجام دهید. در آخر بیمه نامه خود را به طور رایگان درب منزل تحویل بگیرید.[/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه