بیمه درمانی پایه چیست؟ بهترین و پرطرفدارترین آن کدام است ؟

بیمه درمانی پایه چیست؟ بهترین و پرطرفدارترین آن کدام است ؟زمان مطالعه ۲ دقیقه

انواع بیمه درمانی پایه

انواع بیمه های درمانی پایه بدون شک کاربردی ترین و مهم ترین بیمه ها در دنیا به شمار می روند. دارا بودن حداقل یک بیمه درمانی برای هر شخص در دنیا جز حقوق اولیه انسانی و ابتدایی ترین فاکتورهای رفاه اجتماعی محسوب می شود. اهمیت و کاربرد گسترده این نوع از بیمه ها به دلیل ریسک بالای بیماری در افراد جامعه است. بیشتر اشخاص به طور مستمر درگیر انواع بیماری ها، از سرما خوردگی و مشکلات دندان گرفته تا بیماری های جدی تر هستند. در صورت نبود بیمه هایی که ریسک این بیماری ها و هزینه هایی که در پی آن تحمیل می شوند را تحت پوشش قرار بدهند، پیامدهای جامعه شناختی منفی بسیاری در جامعه ایجاد خواهد شد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و دولت به واسطه چندین نوع بیمه درمانی متفاوت سعی در تحت پوشش قرار دادن تمام اقشار جامعه و بالا بردن رفاه اجتماعی دارد. در ادامه به معرفی انواع بیمه درمانی پایه به اختصار می پردازیم.

بیمه تامین اجتماعی

بیمه درمانی پایه تامین اجتماعی
بیمه درمانی پایه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی یکی از شناخته ترین انواع بیمه درمانی پایه در ایران است. این نوع بیمه خود به دو بخش بیمه اجباری و بیمه خویش فرما تقسیم می شود. تمامی افراد شاغل در سطح کشور مشمول قانون بیمه تامین اجتماعی اجباری و کارفرمایان موظف به بیمه کارکنان خود هستند. صاحبان مشاغل آزاد نیز قادر به بیمه خود در قالب بیمه خویش فرما هستند. بر اساس آمارهای منتشر شده در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۷، بیش از ۱۳ میلیون بیمه شده اصلی تامین اجتماعی در کشور وجود دارد. طبق این آمار نزدیک به ۳۷ میلیون نفر بیمه شده اصلی و تبعی تحت پوشش بیمه درمانی سازمان تامین اجتماعی قرار دارند. حق بیمه بیمه تامین اجتماعی برابر %۳۰ حقوق ماهیانه فرد است که %۲۳ آن توسط کارفرما و %۷ توسط کارگر پرداخت می شود.

برای اطلاع بیشتر از خدمات درمانی پایه بیمه تامین اجتماعی می توانید به سایت تامین اجتماعی مراجعه نمایید.

بیمه خدمات درمانی یا بیمه سلامت

بیمه خدمات درمانی به عنوان یکی از انواع بیمه درمانی پایه در ایران از زیر مجموعه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شمار می رود. این سازمان از سال ۱۳۷۳ و در پی تصویب قانون بیمه همگانی توسط مجلس شورای اسلامی تاسیس شد. هدف اصلی این سازمان، تحت پوشش قرار دادن و فراهم نمودن انواع خدمات درمانی برای تمامی افراد جامعه بود. در سال ۱۳۹۱ تمامی نهادها و صندوق های این سازمان باهم ادغام شدند و سازمان بیمه سلامت ایران را تشکیل دادند. بیمه سلامت دارای چندین نوع صندوق مختلف، از جمله بیمه کارکنان دولت، بیمه روستایی، بیمه ایرانیان، بیمه سلامت همگانی و بیمه سایر اقشار است. بیمه سایر اقشار، خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان، افراد تحت پوشش بهزیستی، روحانیان و طلاب، بسیجیان و دانشجویان را تحت پوشش قرار می دهد. هر شخصی که مشمول انواع مختلف بیمه سلامت نباشد و تحت پوشش هیچ بیمه پایه دیگری نیز نباشد، مشمول بیمه ایرانیان شده و تحت پوشش قرار می گیرد.

بیمه درمانی پایه | سازمان بیمه سلامت ایران

اولین شرط برای تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتن نداشتن بیمه های دیگر اعم از بیمه تامین اجتماعی، کمیته امداد و خدمات درمانی نیروهای مسلح به شمار می رود. سوالی که بیشتر افراد درباره انواع بیمه سلامت دارند این است که آیا با بیمه سلامت می توان بازنشسته شد؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کرد که مقوله بازنشستگی کاملا متفاوت است و به هیچ عنوان با دارا بودن انواع مختلف بیمه سلامت نمی توان بازنشسته شد. در حال حاضر نزدیک به ۴۰ میلیون ایرانی تحت پوشش این بیمه قرار دارند که بیمه %۸۵ آن ها رایگان است.

برای اطلاع بیشتر از بیمه سلامت می توانید به وبسایت سازمان بیمه سلامت ایران مراجعه نمایید.

بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح و کارکنان دولت

تامین اجتماعی و خدمات درمانی تمامی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر عهده سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، ساتا است. این سازمان علاوه بر خدمات سلامت و درمان به ارایه خدمات رفاهی و بازنشستگی به شاغلان، بازنشسته ها، وظیفه بگیران، وظیفه ها و خانواده ایشان می پردازد. نزدیک به ۵ میلیون نفر تحت پوشش خدمات این نوع از بیمه قرار دارند.

بیمه تکمیلی انفرادی

بیمه کمیته امداد

کمیته امداد امام خمینی نیز یکی از انواع بیمه درمانی پایه در ایران به شمار می رود. این بیمه پایه با هدف توانمند سازی بیشتر در قالب سه طرح و با توجه به شرایط مددجویان توسط کمیته امداد ارایه می شود.

بیمه درمانی پایه چیست؟ بهترین و پرطرفدارترین آن کدام است ؟   بیمه اجتماعی مشمولین طرح ‌های اشتغال و خودکفایی؛

بیمه درمانی پایه چیست؟ بهترین و پرطرفدارترین آن کدام است ؟   بیمه  اجتماعی زنان سرپرست خانوار شهری؛

بیمه درمانی پایه چیست؟ بهترین و پرطرفدارترین آن کدام است ؟   بیمه اجتماعی مددجویان از طریق صندوق بیمه روستاییان و عشایر.
تمامی بیمه شدگان در قالب ۳ طرح بالا مانند بیمه شدگان تامین اجتماعی، از مزایای سلامت و درمان، از کار افتادگی، بازنشستگی و فوت بهر مند می شوند.

بیمه تکمیلی

لازم به ذکر است که خدمات بیمه های پایه دارای فرانشیز نسبتا بالایی هستند و بسیاری از ریسک ها را نیز تحت پوشش قرار نمی دهد. در واقع با داشتن بیمه تکمیلی است که می توان با خیال راحت تری درد و رنج مربوط به بیماری را تحمل کرد و پشت سر گذاشت. اهمیت بیمه های پایه از آن جایی مشخص می شود که بدانیم بدون بیمه درمانی پایه نمی توانیم بیمه تکمیلی تهیه کنیم. در واقع داشتن بیمه پایه شرط اصلی برای خریداری بیمه تکمیلی است.

[alert type=”success”]برای خرید انواع بیمه تکمیلی می توانید به وب سایت فروشگاه آنلاین بیمه ماهان مراجعه فرمایید و یا با شماره ۴۵۲۳۹ تماس حاصل فرمایید.[/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه