بیمه تامین اجتماعی | فروشگاه خرید آنلاین بیمه

بیمه تامین اجتماعی | همه ی آنچه درباره بیمه تامین اجتماعی باید بدانیدزمان مطالعه ۴ دقیقه

همه ی آنچه درباره بیمه تامین اجتماعی باید بدانید

به جرات می توان گفت که سازمان و بیمه تامین اجتماعی، مهم ترین رکن صنعت بیمه در کشور است. از این رو همواره سوال ها و پرسش های بسیاری درباره آن مطرح است .سوالاتی از قبیل این که: بیمه تامین اجتماعی چیست؟ بیمه اجباری چیست ؟ بیمه خویش فرما و اجباری چه تفاوتی دارند؟ آیا سوابق بیمه قابل خرید است؟ و اینکه چطور می توان لیست بیمه را به صورت اینترنتی ارسال نمود؟

در این مقاله سعی شده است که با زبانی ساده به سوالات و ابهامات کاربران درباره بیمه تامین اجتماعی پاسخ داده شود .

تامین اجتماعی در ایران

در سال ۱۳۰۱ خورشیدی و همزمان با به تصویب رسیدن قانون استخدامی کشوری، مفهوم بازنشستگی بیان شد. در این قانون، سه وظیفه برای کارفرمایان در قبال کارگران تعریف شد که به شرح زیر بود :

 1.   فراهم کردن حقوق و تامین خاص برای کسانی که پس از خدمت، توانایی فعالیت خود را از دست می‌دهند .
 2.   افرادی که به علت حادثه‌ در حین کار از کار افتاده شوند مقرری بگیرند .
 3.   کارفرمایان از خانواده هر کارگر که فوت شود حمایت نمایند .

در سال ۱۳۲۵، اولین قانون کار به ثبت رسید و بر اساس آن کارفرمایان مکلف به رعایت قانون بیمه کارگران شدند .همچنین موظف به ایجاد دو صندوق به نام های صندوق بهداشت، برای کمک به کارگر در مورد بیما‌ری‌هایی که ناشی از کار نباشد و صندوق تعاون جهت کمک در امور ازدواج، عائله‌مندی، بیکاری، از کار افتادگی، بازنشستگی و بارداری در کارگاه خود شدند. با گذشت زمان این قوانین روز به روز تکامل یافت تا سال ۱۳۵۸ که سازمان تامین اجتماعی به شکل امروزی آغاز به کار کرد .

خرید اینترنتی بیمه

بیمه تامین اجتماعی

همان طور که در تعاریف بیمه داریم، بیمه تعهدی است که شرکت بیمه گزار به فرد بیمه شده می دهد تا خسارت های او را در قبال حق بیمه پرداختی، جبران نماید.

بر اساس قانون تامین اجتماعی، دو نوع بیمه وجود دارد :

 • بیمه خویش فرما
 • بیمه اجباری

بیمه خویش فرما به چه معناست ؟

بیمه خویش فرما همان طور که از نامش پیداست، بیمه ای است که در آن فرد توسط خودش بیمه می شود. نکته مهم در رابطه با این نوع بیمه، این است که بیمه بیکاری در این نوع بیمه نامه وجود ندارد .

این بیمه خود بر دو نوع است:

      بیمه اختیاری

تمام افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند، می توانند با ثبت نام در سازمان تامین اجتماعی و پرداخت حق بیمه مشخص، خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند .باید توجه داشت که پوشش بیمه منوط به پرداخت حق بیمه در زمان مشخص است. در صورت عدم پرداخت حق بیمه قرارداد بیمه باطل می شود .حق بیمه برای بیمه شدگان اختیاری، ۲۶% حقوق توافق شده است و مزایای آن استفاده از حقوق بازنشستگی (مستمری)، ازکارافتادگی و هزینه های درمانی و کفن و دفن است. برای استفاده از این نوع بیمه، باید سابقه پرداخت ۳۰ روز حق بیمه داشته باشید و سن شما نیز حداکثر ۵۵ سال باشد .اگر سن شما از این عدد بیشتر باشد، باید حق بیمه مازاد سن خود را پرداخت نمایید .

      بیمه کارفرمایان

این نوع بیمه علاوه بر نیاز به داشتن ۳۰ روز سابقه قبلی بیمه اختیاری، شرایط گوناگونی برای پرداخت حق بیمه و استفاده از مزایا دارد که شامل موارد زیر است:

 1. بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی با ۱۲ درصد :در این نوع بیمه فقط خدمات مربوط به بازنشستگی ارائه میشود.
 2. بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی با ۱۴ درصد :در این نوع بیمه، خدمات پرداخت مستمری بابت بازنشستگی بیمه ‌شده و پرداخت مستمری به بازماندگان در صورت فوت بیمه‌ شده اصلی ارائه می شود .
 3. بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی با ۱۸ درصد: در این نوع بیمه، خدمات پرداخت مستمری بازنشستگی و فوت و همچنین خدمات مربوط به ازکارافتادگی کلی غیرناشــی از کار به بیمه شدگان ارائه می شود. این بیمه شامل از کار افتادگی جزئی و نقص عضو نمی شود. چون این موارد فقط به لحاظ حوادث ناشی از کار مطرح می شوند که کار در بیمه‌های
 4. خویش‌فرما به دلیل عدم وجود کارفرما و اشــتغال موضوع حوادث ناشی از کار منتفی است.

  بازنشستگی، فوت، ازکارافتادگی کلی و درمان با ۱۸ درصد دستمزد توافق ‌شده همراه هزینه درمان به صورت سرانه :حق‌ بیمه درمان در این نوع بیمه با توجه به افراد تحت تکفل به صورت ســرانه ماهانه دریافت می شود. ســرانه درمان هر سال توسط شورای عالی درمان تعیین میشود.

بیمه اجباری چیست؟

همه افرادی که با دریافت حقوق و مزایا مشغول به کار و فعالیت در کارگاه ها (شرکت ها، کارخانه ها، فروشگاه ها و هرنوع محل کاری) هستند یا به نوعی مشمول قانون کار می شوند، باید توسط کارفرما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند .حق بیمه در این نوع از بیمه به میزان حقوق و دستمزد کارگر بستگی دارد. هر ساله لیست حقوق و دستمزد مشاغل مختلف توسط سازمان تامین اجتماعی اعلام می شود و کارفرمایان ملزم به رعایت میزان حقوق پرداختی بر اساس این لیست می شوند.

میزان حق بیمه در بیمه اجباری %۳۰ است که %۲۳ سهم کارفرما و %۷ سهم فرد بیمه شده است .

برای ارسال لیست کارکرد هر ماه و پرداخت حق بیمه هرماه تا پایان ماه بعد فرصت هست. عدم ارسال لیست باعث %۱۰ و عدم پرداخت حق بیمه باعث %۲ می شود .

چگونه لیست بیمه خود را به صورت اینترنتی ارسال کنیم؟

شاید شما هم زمان زیادی را در صف های کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی برای تحویل لیست کارکرد کارگاه خود سپری کرده باشید. اما راه ساده تری هم وجود دارد .شما می توانید با دریافت و استفاده از نرم افزار تهیه لیست بیمه که در وب سایت سازمان تامین اجتماعی موجود است، لیست کارکرد ماهیانه خود را ایجاد کنید و سپس از طریق وبسایت samt.tamin.ir به سازمان تامین اجتماعی ارسال نمایید .

باید توجه داشته باشید که برای استفاده از این وب سایت باید نام کاربری و رمز عبور خود را از شعبه تامین اجتماعی خود دریافت کرده باشید.

سوابق بیمه و اثرات آن

طبق قانون در صورتی که آقایان ۶۰ سال و خانم ها ۵۵ سال داشته باشند و دارای حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی نیز باشند، مشمول حقوق بازنشستگی می شوند.

افراد در محدوده سنی بالا، اگر حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی داشته باشند، می توانند بسته به حق بیمه پرداختی (مشمول ماده ۹۶ قانون نمی شود یعنی امکان دارد کم از حداقل مستری بازنشستگان مصوب هر سال دولت دریافت کند) حقوق بازنشستگی بگیرند .

همچنین اگر در این سنین سابقه بیمه کمتر از ۱۰ سال باشد، می توانند با پرداخت حق بیمه باقیمانده سال ها تا ۱۰ سال به صورت یکجا، مشمول بازنشستگی شوند .

افرادی که دارای ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند، بدون شرط سنی بازنشسته می شوند.

چگونه سابقه بیمه خود را به صورت اینترنتی ببینیم؟

جهت مشاهده سوابق پرداختی بیمه تامین اجتماعی علاوه بر مراجعه به کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی، می توانید به وب سایت sabeghe.tamin.ir مراجعه کنید و با ثبت نام در سامانه، سابقه بیمه خود را مشاهده نمایید.

این سوابق شامل نام کارگاه، روزهای کارکرد، حقوق محاسبه شده و سایر اطلاعات تکمیلی است. برای ثبت نام در این سامانه حتما باید اطلاعات شخصی (کد ملی، شماره تلفن همراه و سوالات شخصی) را کامل وارد نمایید تا ظرف مدت ۴۸ ساعت و پس از تایید به سامانه دسترسی پیدا کنید .

بیمه تکمیلی چیست؟

یکی از مشکلاتی که افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و بیمه های درمانی دیگر با آن مواجه هستند، میزان پوشش هزینه های درمانی است .

با پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه تکمیلی به شرکت های بیمه گر، می توان تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفت تا هزینه های درمانی را تا مبلغ بالاتری پوشش دهند .هر چند بازنشستگان بیمه تامین اجتماعی به صورت خودکار و با کسر مبلغی از حقوق شان تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می گیرند .

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعاتی جامع درباره بیمه تامین اجتماعی و نحوه پوشش آن به شما ارائه کنیم. چنان چه سوال یا پرسشی در این باره ذهن شما را به خود در گیر کرده است، آن را در قسمت نظرات ارسال نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما کاربران گرامی باشند .

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

۴ دیدگاه

 • سلام صبح بخیر
  اگه مامور بیمه به محل کار مراجعه کنه ومشخصات منشی که بیمه تشدهرو یادداشت کنه روسال خدمت رو بپرسه ایا جریمه ای تعلق میگیره؟چه میزان؟وایا امکان این هست که حق بیمه سالهای قبل یکجا واریز بشه؟

  پاسخ دادن
  • کاربر عزیز
   در صورتی که مامور بیمه مشخصات فرد را در پرونده ثبت کند، فرد جزو کارمندان کارگاه شناسایی شده و کارفرما موظف است حق بیمه این فرد را پرداخت نماید.
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید به شعبه تامین اجتماعی مورد نظر مراجعه کنید.

   پاسخ دادن
 • با سلام، سوال بنده در مورد بیمه عمر تأمین اجتماعی که همراه بیمه تکمیلی در هرماه پرداخت شده. ودر فیش حقوقی با اسم بیمه عمر کارگر. آمده است. خواستم بپرسم، آیا خود تأمین اجتماعی بیمه عمر دارد، و اینکه مثال کارمندان بیمه اجباری تأمین اجتماعی که دارای بیمه تکمیلی و بیمه ای به اسم بیمه عمر کارگر هستند. این بیمه در کجا و به چه صورت خدمات دهی دارد. و ذینفعان چه کسانی هستند. ممنون

  پاسخ دادن
 • سلام خسته نباشین یه سوال داشتم اگه بیمه واریز کنه ولی خدمت سربازی نداشته باشه فوت کنه حقوق شاملش میشه

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه