اجباری بودن بیمه مسافرتی

آیا بیمه مسافرتی اجباری است؟زمان مطالعه ۶ دقیقه

اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید این مطلب را از دست ندهید. سوالات زیادی از ماوره بیمه ماهان درباره بیمه مسافرتی یا بیمه سفر به خارج از کشور می‌شود. این مطلب به شما نشان می‌دهد چرا خرید بیمه مسافرتی برای هر سفر خارجی الزامی است. تمامی کشور های خارجی برای دادن ویزا و صدور آن مدارکی را از فرد متقاضی دریافت می کنند. بیمه مسافرتی یکی از الزامی‌ترین و مهم ترین مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای هر کشور خارجی است. بیشتر شرکت های بیمه ای، بیمه مسافرتی را در قالب طرح ها و پوشش های مختلف ارایه می کنند. در این نوشتار قصد داریم تا مطالب کاربردی و مهمی را در مورد علت الزامی بودن بیمه مسافرتی ارایه کنیم.

بیمه مسافرتی چیست و چرا لازم است؟

بیمه مسافرتی یا مسافران خارج از کشور، بیمه‌‌ای است که برای افرادی که راهی سفر به خارج از کشور‌ می‌باشند، کاربرد دارد.

بیمه شونده در این نوع بیمه تحت پوشش تمام هزینه‌های درمانی و بیمارستانی از جمله ویزیت پزشک، جراحی، پانسمان، انواع آزمایش‌‌های پزشکی، مخارج بیهوشی، هزینه‌های اتاق عمل و جابه‌جایی به بیمارستان، هزینه‌های دارو، دندانپزشکی، بلایای طبیعی، تروریسم، زایمان و هر حادثه دیگری است که ‌‌بیمه‌گر و ‌‌بیمه‌گذار براساس شرایط قرارداد و با رعایت فرانشیز توافق کرده‌اند، قرار‌ می‌گیرند. تا اینجای مطلب با مزایای اصلی بیمه و چتر پوششی آن آشنا شدید. اما چرا داشتن بیمه مسافرتی الزامی است؟

آیا بیمه مسافرتی اجباری است ؟

چه کسانی بیمه مسافرتی را اجباری کرده‌اند؟

تقریبا تمام کشورهایی که برای ورود مسافر نیاز به ویزا دارند این قانون را به صورت اجباری وضع کرده‌اند. اجباری بودن بیمه مسافرتی به دلیل شرایطی است که ممکن است در کشور مقصد ایجاد شود. مهم ترین دلیل نیز وضعیت اقتصادی هر کشور و تحقیقاتی است که مسئولان آن درمورد افراد غیربومی انجام داده‌اند. هزینه‌های پزشکی و غیرپزشکی که بیمه مسافرتی پوشش می‌دهد براساس تجربه و تحقیق وضع گردیده تا کشور مقصد مجبور به پرداخت هزینه اضافی مخصوصا برای افراد غیر ساکن نشود. می‌شود گفت بیمه مسافرتی علاوه بر شخص بیمه شونده، کشور مقصد را نیز از شر ریسک‌های مالی شدید راحت می‌کند.

الزامی بودن بیمه مسافرتی از دو منظر

در این قسمت دو بخش اصلی از ضروری بودن بیمه مسافرتی را برای شما شرح خواهیم داد. اول از همه باید در نظر بگیرید یکی از مدارک مهم برای دریافت ویزای یک کشور با هدف سفر به آن، بیمه مسافرتی است. در واقع بدون این بیمه نامه ویزا صادر نخواهد شد. هزینه‌های پزشکی در کشورهای مختلف معمولا اعداد و ارقام بالایی را به خود اختصاص می‌دهد. با داشتن بیمه مسافرتی خیال کشور مقصد از این نظر که شما در مقابل هرگونه حادثه و بیماری مورد حمایت هستید راحت می‌شود. درواقع مقصد با گرفتن این بیمه نامه از شما متوجه می‌شود، هزینه اضافی در طول سفر شما بر دوش آن نخواهد بود.

از طرفی مزایای بیمه سفر هر عقل سلیمی را به داشتن آن ترغیب می‌کند. در نظر بگیرید با توجه به ارزش متفاوت پولی کشورها، ممکن است یک بیماری ساده از تمام سفر شما هزینه بیشتری بر شما بیافزاید. پس بهتر است با یک بیمه نامه سفر معتبر با خیالی آسوده به گردش بپردازید.

دلایل الزامی بودن بیمه مسافرتی

به جرات می توان گفت که الزامی بودن بیمه مسافرتی برای مسافران بسیار خوب و به جا است. دلایل بسیار زیادی برای الزامی بودن بیمه مسافرتی وجود دارد که در این بخش به شرح تعدادی از آن خواهیم پرداخت.

دلایل الزامی بودن بیمه مسافرتی
اجباری بودن بیمه مسافرتی ؛  شایعه یا واقعیت؟

  پیش بینی بیماری احتمالی

یکی از دلایل عمده الزامی بودن بیمه مسافرتی این است که هرگونه اتفاق و هزینه آن اتفاق را می بایست از قبل از سفر در نظر بگیریم. در صورت بیماری و یا نیاز به بیمارستان و یا هرگونه خدمات پزشکی در صورت داشتن بیمه مسافرتی خیال شما از بابت هزینه های درمان راحت خواهد بود. در این موارد شما با ارائه بیمه خود خدمات پزشکی دریافت خواهید کرد.

اجباری بودن بیمه مسافرتی ؛  شایعه یا واقعیت؟

  عدم جوابگویی بیمه های درمانی داخل کشور

بیمه های درمانی داخلی (تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و …) هیچ گونه جوابگویی برای بیماری ها و یا اتفاقات خارج از کشور ندارند. تنها می توان با استفاده از بیمه مسافرتی معتبر در حین سفر با خیال راحت و آسوده خاطر سفر کرد و از آن لذت برد. پس تنها بیمه ای که به شما در خارج از کشور کمک خواهد کرد و خدمات ارائه می نماید بیمه مسافرتی است. بخش گسترده‌ای از خدمات پزشکی مورد نیاز در کشور خارجی تحت پوشش بیمه مسافری خواهد بود.

اجباری بودن بیمه مسافرتی ؛  شایعه یا واقعیت؟

  هزینه های ارزی بالا

یکی دیگر از مواردی که باعث الزامی بودن بیمه مسافرتی شده است، اختلافات ارزی ما با کشورهای دیگر و همچنین خدمات پزشکی فوق العاده گران آن کشورها است. شما می توانید با خرید بیمه مسافرتی تمامی مشکلات احتمالی را قبل از وقوع حل کنید و با سلامت به دیار خود بازگردید. یک بستری ساده در کشور خارجی می‌تواند به اندازه تمام هزینه ای که برای سفر پرداخت کرده‌اید برای شما بار مالی داشته باشد.

خرید بیمه مسافرتی

نحوه دریافت هزینه از بیمه مسافرتی

برای دریافت هزینه های بیمه مسافرتی دو راه وجود دارد. یکی از آن ها این است که هزینه ها را بپردازید و بعد از معالجه و بازگشت به ایران آن را از اداره بیمه دریافت نمایید. در روش دیگر نیز که معمولا برای هزینه های زیاد درمان به کار می رود، با شرکت تماس گرفته و با هماهنگی شرکت های کمک رسان آن پول را در محل اقامت و یا بستری دریافت می کنید.

مزایای دیگر الزامی بودن بیمه مسافرتی

بیمه های مسافرتی فقط شامل درمان و هزینه های پزشکی نیستند و مزایای فراوانی برای مسافران دارند. یکی از این مزیت ها این است که در صورت فوت بیمه شده، شرکت بیمه ای او را بدون هزینه و بدون دردسر به کشور باز می گرداند.

یکی دیگر از دلایل الزامی بودن بیمه های مسافرتی این است که در صورت بروز هرگونه مشکلی برای بیمه شونده اعم از حقوقی و یا حتی سرقت وسایل و مدارک شناسایی، بیمه در کنار بیمه شده حضور خواهد داشت و فرد را به کشور باز می گرداند.

نحوه دریافت هزینه از بیمه مسافرتی

در صورتی که بیمه‌شده به دلیل حادثه یا بیماری‌های مندرج در ‌‌بیمه‌نامه مسافرتی، در بیمارستان بستری شود و بر اساس نظر پزشک معالج و تایید پزشک معتمد ‌‌بیمه‌گر به همراه نیاز داشته باشد، هزینه‌های متعارف رفت و برگشت یکی از بستگان درجه اول بیمه‌شده از کشور محل اقامت بیمه‌شده به محل بستری و نیز مخارج اقامت او پرداخت خواهد شد.

اگر ‌‌بیمه‌گذار به دلیل فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده (تا بستگان درجه دوم) خود ناچار به توقف سفر شود، در صورتی که شخص قادر به سفر با وسیله نقلیه شخصی خود و یا وسیله نقلیه‌‌ای که برای سفر اجاره شده است نباشد، ‌‌بیمه‌گر هزینه سفر او را پرداخت خواهد نمود. ‌‌بیمه‌گذار باید دلایل، اسناد یا گواهی‌هایی که موجب توقف سفر وی شده است (مانند گواهی فوت) را به شرکت ‌‌بیمه‌گر ارائه نماید.

اگر به دلایل پزشکی شما از بازگشت باز بمانید، بیمه هزینه سفر شما را داده و دیگر نیاز به هزینه اضافی نخواهید داشت.

گم شدن مدارک یکی از کابوس‌های افراد در حال سفر است. با الزام بیمه مسافرتی، هزینه دریافت دوباره مدارکی از قبیل شناسنامه، گذرنامه و … به شما پرداخت خواهد شد.

با مراجعه به فروشگاه آنلاین بیمه ماهان می توانید بیمه مسافرتی بخرید و با خدمات منحصر به فرد آن، نهایت لذت را از سفرتان ببرید.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه