بیمه مهریه چیست؟ | آیا مهریه را می توان بیمه کرد؟

بیمه مهریه چیست؟ | آیا مهریه را می توان بیمه کرد؟

لزوم ایجاد بیمه مهریه

یکی از معضلات امروزی جامعه ما که سال هاست تمام اقشار جامعه را درگیر کرده است، دوری کردن جوانان از ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج است. با توجه به باید و نباید های جامعه ایرانی-اسلامی در کشور ما، پایین آمدن آمار ازدواج باعث آسیب های بسیار زیاد اجتماعی شده و خواهد شد. اصولا دلایل جوانان برای ازدواج نکردن، هزینه های سرسام آور مختلف تشکیل زندگی از تهیه خانه گرفته تا برگزاری جشن و مهریه عنوان می شود. با توجه به نوسانات طلا و به طبع آن افزایش قیمت سکه آن هم در فواصل زمانی بسیار کوتاه حتی قیمت کمترین مهریه ها نیز مبلغ قابل توجهی است.

بیشتر مردم مهریه را به عنوان اصلی از دین و عرف قبول دارند ولی با توجه به قیمت آن معمولا بر سر تعداد آن اختلافاتی وجود دارد. قوانین سخت گیرانه چند سال اخیر که منجر به زندانی شدن بدهکاران مهریه شده است نیز در ترس خانواده ها به خصوص خانواده داماد از مقوله مهریه بی تاثیر نبوده است. از طرف دیگر خانواده دختران نیز به عنوان پشتوانه ای برای آینده دخترشان نمی توانند ازین مقوله چشم پوشی کنند.

نحوه پرداخت مهریه

نحوه پرداخت مهریه به دو صورت عندالمطالبه (هر زمان که خانم مهریه اش را طلب کند) و عندالعستطاعه (هر زمان که آقا استطاعت مالی پرداخت مهریه داشته باشد) است که در زمان عقد و در عقد نامه  ذکر می شود.

در سال 1397 طرح به زندان نرفتن بدهکاران مهریه توسط مراجع زیربط به تصویب رسید ولی همچنان نگرانی ها در رابطه با این موضوع ادامه دارد. برای کاهش این نگرانی ها چند سالی است که بیمه ای به نام بیمه مهریه توسط شرکت های بیمه گر ارایه می شود. در صورتی که این بیمه جایگاه واقعی خود را در جامعه پیدا کند، می تواند سهم به سزایی در کاهش نگرانی ها برای ازدواج و تشکیل خانواده داشته باشد.

خرید اینترنتی بیمه

بیمه مهریه

طرح بیمه مهریه دراوایل دهه 90 و برای اولین بار توسط مدیر سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری مطرح شد و مورد استقبال سایر نهادها و شرکت های بیمه گر قرار گرفت. بیمه مهریه در کنار احقاق حقوق خانم ها به آقایان نیز کمک می کند تا با آرامش خاطر و بدون ترس از پیامدهای مهریه زندگی کنند. بیمه مهریه در واقع نوعی از بیمه نامه است که در آن زوج طی قراردادی با شرکت بیمه ای بر اساس سن، ارزش ریالی مهریه و مدت زمان قرارداد (مدت قرارداد بیمه های مهریه، 5، 10 و 15 سال هستند.)، حق بیمه ای به شرکت بیمه گر مورد نظر خود پرداخت می کند تا تمام و یا بخشی از مهریه همسرش راپرداخت کنند. بیمه گزار (زوج) می تواند تمام و یا بخشی از مهریه را بیمه کند و اجباری برای تمام مهریه ذکر شده در عقدنامه وجود ندارد.در این قرار داد زوج می تواند حق بیمه خود را به صورت ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه پرداخت کند. سقف پوشش بیمه مهریه 20 میلیون تومان است. به این معنی که اگر ارزش مهریه بیش از 20 میلیون تومان باشد، بخش از آن تحت پوشش قرار می گیرد. خطرات اصلی در بیمه نامه مهریه خطر فوت، فوت بر اثر حادثه و از کار افتادگی هستند و طلاق به عنوان خطرات اصلی این بیمه نامه شناخته نمی شود. دلیل اصلی که شرکت های بیمه گر طلاق را جز خطرات محسوب نکرده اند، امکان سوءاستفاده از این پوشش است. به این معنی که زن و شوهر با تبانی جدا شوند و پس از دریافت مهریه، رجوع کنند. لازم به ذکر است که این نوع از بیمه نامه ها دارای یک دوره انتظار 5 ساله هستند.

پوشش های بیمه مهریه

در حال حاضر، بیمه ایران اصلی ترین شرکت ارایه کننده بیمه مهریه به شمار می رود. پوشش ها و کارکردهای اصلی بیمه مهریه به عنوان تضمینی برای پرداخت حق زوجه طبق تعریف بیمه ایران به شرح زیر است.

در صورت فوت بیمه گزار (زوج) در طول مدت قرارداد، سرمایه اصلی بیمه (میزان مهریه بیمه شده) به زوجه پرداخت خواهد شد.

در صورت فوت بیمه گزار (زوج) بر اثر حادثه و در طول مدت قرارداد، دو برابر سرمایه اصلی بیمه (میزان مهریه بیمه شده) به زوجه پرداخت خواهد شد.

در صورت از کارافتادگی دائم و کامل زوج در طول قرارداد، بیمه گزار (آقا) از پرداخت مابقی حق بیمه معاف می شود.

اگر زوجین بعد از گذشت 6 ماه از ابتدای قرارداد و یا اولین حق بیمه از هم طلاق بگیرند، ذخیره ریاضی بیمه نامه تا تاریخ پرداخت حق بیمه به زوجه (خانم) پرداخت خواهد شد.

در صورتی که زوجه (خانم) طی قرارداد بیمه نامه (حداقل 6 ماه پس از شروع بیمه نامه و یا پرداخت اولین حق بیمه) فوت کند، ارزش بازخرید بیمه نامه به بیمه گزار (آقا) پرداخت خواهد شد.

زوجه (خانم) می تواند پس از گذشت 2 سال از شروع قرارداد و یا اولین حق بیمه، در صورتی که تمام اقساط پرداخت شده باشد، با موافقت بیمه گزار از محل ذخیره ریاضی بیمه نامه وام بگیرد.

آقا نمی تواند بیمه نامه را در طول مدت قرارداد بدون اطلاع زوجه فسخ کند و اقساط پیشین را دریافت کند.

در آخر لازم به ذکر است که این بیمه می تواند در کم تر کردن عواقب حاصل از مهریه، آرامش خانواده ها و تامین آینده خانم ها به عنوان قشر بیشتر آسیب پذیر جامعه گام مهمی بردارد. با فرهنگ سازی و شناساندن این بیمه به اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان، می توان از آسیب های اجتماعی بسیاری جلوگیری کرد.

به این پست امتیاز بدید.
فروشگاه آنلاین بیمه ماهان
دسته بندی ها: بیمه

یه کارشناس جهانگردی که انقدر کتاب خونده تبدیل به کارشناس محتوا شده. علاقه مند به حوزه بیمه و در عین حال استارآپ که نتیجه اش میشه بیمه ماهان.

اشتراک

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *