تصادف خودرو لوکس | از تصادف با خودروهای لوکس نترسید !!!

تصادف خودرو لوکس

تصادف خودرو لوکس

تصادف با خودروی لوکس در سال های گذشته به کابوسی برای رانندگان تبدیل شده بود. زیرا در صورت تصادف با خوردهای گران قیمت بیمه فقط تا سقف پوشش مالی را بر عهده می گرفت. برای مثال اگر یک پیکان در سال 1395 با خودرویی چند صد میلیون تومانی تصادف می کرد و 50 میلیون خسارت مالی به بار می آورد، بیمه فقط 5 میلیون و 500 هزار تومان (سقف تعهد مالی سال 95) آن را پرداخت می کرد و 45 میلیون باقی مانده بر عهده راننده پیکان (مقصر) بود. در موارد بسیار زیادی، این میزان از خسارت ها بسیار کمرشکن بود و باعث زیر و رو شدن زندگی یا به زندان افتادن فرد می شد. پیش آمدن مشکلاتی از این دست باعث شد تا قانون گذار به دنبال راه چاره ای برای متعادل تر کردن قوانین و کم تر کردن شکاف اجتماعی و اختلاف طبقاتی بیوفتد. در ادامه این نوشتار تلاش می کنیم تا قانون جدید تصادف خودرو لوکس را برای تان شرح دهیم.

خودروی متعارف و نامتعارف

همان طور که پیشتر ذکر شد، مشکلات به وجود آمده به علت اختلافات طبقاتی و فشار به اقشار آسیب پذیر جامعه باعث به وجود آمدن قانون جدید شخص ثالث شد. بر اساس این قانون، خودروها به دو دسته متعارف و نامتعارف تقسیم شدند.

  خودروی متعارف

خودروی متعارف به خودرویی گفته می شود که به تشخیص ارزیاب در زمان حادثه کمتر از نصف مبلغ دیه ماه حرام (308 میلیون)، ارزش داشه باشد. یعنی اگر در سال 97 و در زمان حادثه ارزش خوردرو کمتر از 150 میلیون تومان باشد، خودرو متعارف است.

  خودروی نامتعارف

در ادبیات بیمه ای و به ویژه بیمه شخص ثالث به خودرویی خودروی نامتعارف گفته می شود که در زمان بروز حادثه، ارزشی بالاتر از نصف دیه در ماه حرام (308 میلیون) یعنی بالاتر از 150 میلیون تومان داشته باشد.

خرید اینترنتی بیمه

قوانین بیمه شخص ثالث برای خودروهای متعارف و نامتعارف

در صورت تصادف با خودروی متعارف، شرکت بیمه گر فقط تا سقف تعهدات مالی را تحت پوشش قرار می دهد. در سال 1397، حداقل سقف پوشش ها برای خسارت های مالی 7 میلیون و 700 هزار تومان محاسبه می شود. در نتیجه اگر خسارت تصادف با خودروی متعارفی 10 میلیون تومان بشود، بیمه ثالث مقصر فقط 7 میلیون و 700 تومان آن را پرداخت می کند. پیشنهاد ما برای پیشگیری از هر نوع مشکل، خرید پوشش های بالاتر مالی بیمه شخص ثالث است. زیرا امکان دارد که خسارت وارد بر یک خودروی 140 میلیونی (که خودروی متعارف به حساب می آید) هم بیشتر از این مبلغ باشد.

در صورت تصادف با خودروی لوکس یا نا متعارف، میزان خسارتی که توسط بیمه شخص ثالث مقصر حادثه پرداخت می شود، از طریق فرمول زیر به دست می آید:

مابقی خسارت وارد بر خودرو لوکس باید از طریق بیمه بدنه خود خودروی گران قیمت زیان دیده جبران شود.

ناعادلانه بودن قانون جدید خسارت تصادف خورو لوکس

بر اساس قوانین جدید تمامی خودروهای گران قیمت، لوکس و یا نامتعارف باید (به صورت اجباری) دارای بیمه بدنه باشند تا در صورت بروز حادثه ای نظیر حادثه ذکر شده در بالا، از بیمه بدنه خودروی شان استفاده کنند. برخی از دارندگان این خودرو ها به ناعادلانه بودن این قانون جدید اعتراض دارند ولی به علت شکاف اجتماعی موجود در جامعه و این که نمی توان ریسک مالی حضور خودروهای لوکس و گران قیمت را بر عهده قشر آسیب پذیر گذاشت تا از پس آن بربیایند، چاره ای جز ایجاد و اجرای قوانینی از این دست نیست.

خودروهای متعارفی که نامتعارف می شوند!

همان طور که گفته شد خودروهای نامتعارف ملزم به داشتن بیمه بدنه هستند. اگر خودرویی در رنج قیمت خودروهای متعارف باشد و به علت نوسانات ارزی و یا گران شدن خودرو ارزش آن بالا برود و قیمت آن از مرز نصف دیه جانی ماه های حرام بگذرد، مالک باید نسبت به خرید بیمه بدنه اقدام کند و اگر از قبل دارای بیمه بدنه است، حتما باید الحاقیه دریافت کند.

[alert type=”success”]با مراجعه به فروشگاه آنلاین بیمه ماهان به صورت رایگان مشاوره بگیرید و با مقایسه هم زمان شرکت های بیمه ای بهترین انتخاب را انجام دهید. در آخر بیمه نامه خود را به طور رایگان درب منزل تحویل بگیرید.[/alert]

۲ Comments

 • برخی از دارندگان خودرو نامتعارف اعتراض دارند؟!یعنی برخی دیگر راضین که تاوان اشتباه دیگران رو خودشون بدن؟!اون تیتر بالا رو نوشتین از تصادف با خودرو لوکس نترسید که ملت هرجور دلشون خواست رانندگی کنن؟!تقصیر منه که ماشین صد میلیونیم شده چهارصد میلیون؟!یارو از پشت کوبونده به سپرم..از ۹ میلیون خسارت فقط نصفشو میدن؟!اونوقت من یا باید از جیب بدم یا از بیمه بدنه ۸ سال تخفیفم استفاده کنم یا قید ماشین استاندارد تو این مملکتو بزنم!عجب عدالتی دارین شما..عجب مملکتی ساختین با خون جوانان ما!

  Reply
  • کاربر گرامی هدف از این مقاله توضیح راه حل بیمه برای ریسک تصادف با خودرو های لوکس بوده و مطالب نوشته شده به هیچ وجه به معنی این نمی باشد که با خودروهای لوکس به راحتی تصادف کنید .
   با تشکر از نظرات شما

   Reply

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top