بیمه آتش سوزی اجباری | قیمت و تعرفه بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی اجباری | قیمت و تعرفه بیمه آتش سوزیزمان مطالعه ۲ دقیقه

چگونه بیمه آتش‌سوزی بخریم؟

در مطالب پیشین به این اشاره کردیم که چرا بیمه آتش سوزی خریداری کنیم و به بررسی پوشش ها و امکانات بیمه آتش سوزی پرداختیم.

اما با توجه به اینکه خرید بیمه آتش‌سوزی کمی متفاوت تر از خرید دیگر رشته های بیمه ای است، در این مقاله به این پرسش پاسخ می دهیم که آیا بیمه آتش سوزی اجباری است؟ چگونه بیمه آتش‌سوزی خریداری کنیم؟

با توجه به اینکه بر اساس قوانین مدنی بیمه آتش سوزی اجباری نیست اما به جهت طیف وسیع پوشش های آن، برای هر خانه و خانواده ای لازم و ضروری محسوب می شود. عوامل مهمی در چگونگی خرید بیمه نامه آتش سوزی دخیل هستند و اولین و مهم ترین آن قیمت است. اینکه بدانیم، قیمت بیمه آتش سوزی چه مقدار است؟ در ادامه قصد بیان فاکتورهای قیمت گذاری در بیمه های آتش سوزی را داریم.

      ریسک

نخستین و مهم ترین ملاک در قیمت بیمه میزان ریسک آن است. میزان ریسک در بیمه آتش سوزی به دو دسته تقسیم می شود:

بیمه آتش سوزی اجباری | قیمت و تعرفه بیمه آتش سوزی   ریسک مورد بیمه:
فرض کنید ساختمان شما در نزدیکی انبار پارچه قرار دارد. بی‌گمان ریسک آن بسیار بیشتر از مکان های دیگر است و مسلما حق بیمه بیشتری نیز دارد. هرچه ریسک خطر بیشتر باشد، حق بیمه گران تر است. به طور مثال در ساختمان های بلند، هر چه واحد در طبقه بالاتری باشد، اطفای حریق در آن سخت تر و بنابر این خسارات بیشتری متحمل می شود. پس ریسک آن بالاتر و حق بیمه آن نیز به مراتب گران تر است. عوامل بسیاری در ریسک مورد بیمه دخیل هستند؛ مصالح ساختمان، مشاعات، منابع گرمایش و سرمایش، چگونگی سیم‌کشی، عمر بنا، نوع کاربری اماکن صنعتی و غیر صنعتی  از جمله این موارد هستند. هر چه ریسک خطرات مورد بیمه بالاتر باشد حق بیمه بیشتری لحاظ می شود.

بیمه آتش سوزی اجباری | قیمت و تعرفه بیمه آتش سوزی   ریسک منطقه استقرار:
اما تنها ریسک های مورد بیمه نیستند که بر قیمت تاثیر می گذارند؛ به طور مثال در مناطق کم جمعیت، میزان خسارت نسبت به مناطق پر جمعیت تفاوت چشم گیری دارد. برای شناسایی این ریسک ها نیاز نیست شما بررسی خاصی انجام دهید زیرا شرکت های بیمه این مناطق را شناسایی و با توجه به جمعیت هر منطقه ضریب قیمت خاصی برای آن تعیین کرده اند.

بیمه آتش سوزی

      ارزش ساخت بنا

دومین عامل مهم در تعیین قیمت بیمه های آتش سوزی ارزش ساخت بنا است. ارزش ساخت بنا با ارزش زمین یکی نیست. ارزش ساخت بنا، هزینه ساخت یک متر مربع از آن ساختمان است. ارزش زمین صرفا ارزش مالی زمین ساخت بنا است. بی‌گمان ارزش بنا هرچقدر بیشتر باشد حق بیمه بیشتری باید برای آن پرداخت کرد.

      ارزش لوازم منزل

سومین عامل تعیین قیمت بیمه آتش سوزی، ارزش لوازم منزل هست. ارزش لوازم منزل بر اساس ضریب های شرکت بیمه بر قیمت حق بیمه شما اضافه می شود. حتی اگر مستاجر باشید می توانید با بیمه آتش سوزی تنها لوازم منزل خود را بیمه کنید.

      مدت زمان بیمه نامه

بیمه آتش سوزی در بازه های گوناگون زمانی قابل ارائه است. اما هرچه بیمه نامه شما مدت زمان بیشتری داشته باشد، قیمت آن مناسب تر است. به طور نمونه برای بیمه نامه ۶ روزه تا ۱۵ روزه آتش سوزی باید مبلغی به اندازه ۱۰ درصد بیمه نامه سالانه پرداخت کنید.

اکنون که عوامل موثر بر قیمت بیمه نامه را می دانید، می‌توانید بیمه نامه آتش سوزی خود را از فروشگاه آنلاین بیمه ماهان خریداری کنید. نخست وارد وب سایت بیمه ماهان به نشانی http://bimemahan.com شوید. سپس بر روی گزینه خرید بیمه آتش سوزی کلیک کرده و وارد فرم بیمه آن شوید. نوع ملک خود را انتخاب کرده و ویژگی های آن از قبیل نوع، سازه، متراژ و ارزش لوازم منزل را وارد کنید. در این مرحله سامانه به شما پوشش های اضافی ای که می‌توانید همراه با بیمه آتش‌سوزی خود خریداری کنید نشان می‌دهد. با تیک دار کردن هرکدام از آن ‌ها می‌ توانید به بیمه تان اضافه شان کنید. سامانه به صورت خودکار بیمه نامه های آتش سوزی مربوط به چند شرکت بیمه را به شما پیشنهاد می دهد و با کلیک بر روی واژه خرید می‌توانید بیمه نامه مورد نظرتان را خریداری کنید.

 

 

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه