بیمه آتش سوزی|همه چیز درباره ی بیمه آتش سوزی به زبان ساده

بیمه آتش سوزی|همه چیز درباره ی بیمه آتش سوزی به زبان سادهزمان مطالعه ۷ دقیقه

بیمه آتش سوزی منازل آپارتمان ها مغازه ها با پوشش زلزله یکی از انواع مهم بیمه است. این بیمه ساختمان و کالاهای موجود را در برابرانفجار و صاعقه بیمه می کند.

بیمه آتش سوزی

 

آتشآتش به عنوان یکی از عناصر چهارگانه ­ای که یونانیان سازنده دنیا می­ دانستند، در حدود یک میلیون سال پیش توسط انسان غارنشین کشف و نقطه عطفی در شروع تمدن بشر شد. این عنصر در بیشتر ادیان، مقدس، مظهر نور و روشنایی و زندگی محسوب می ­شود. به جرات می ­توان گفت که هرچه امروز در زندگی­ مان داریم و شکل ­گیری تمدن و صنایع مرهون کشف آتش است.

همین آتش مقدس، می­ تواند در تنها چند دقیقه تمام زندگی و ماحصل یک عمر هر شخص را به کام مرگ و نابودی بکشد. خانواده، خانه و کسب و کار مهم­ ترین دارایی ­های مادی و معنوی هر شخصی در زندگی هستند و چه خانه ­ها و مشاغلی که با حادثه ­ای و یا لحظه ­ای غفلت از بین نرفتند و جز حسرت باقی نگذاشتند.

بر اساس بررسی­ های کارشناسان، روند وقوع آتش ­سوزی­ ها در ایران، طی هشتاد سال گذشته رشد صعودی داشته است. اهمیت این موضوع به میزانی است که مبحث سوم «مقررات ملی ساختمان» به موضوع مقابله با آتش اختصاص دارد.

سوای اخبار آتش­ سوزی میادین نفتی، آتش سوزی در ساختمان پلاسکو یکی از تراژدی­ های چند سال اخیر در ایران بود. در بامداد ۳۰ام دی ماه سال ۱۳۹۵ و پس از نزدیک به سه ساعت تلاش آتش­ نشانان این ساختمان به طور کامل فرو ریخت. از مجموع ۵۶۰ واحد تجاری مستقر در پلاسکو که بعضی از آن ­ها اشتراکی و متعلق به بیش از یک کسب و کار بودند، تنها %۲۵ تحت پوشش بیمه قرار داشتند و قادر به بازسازی نسبی و بعضا کامل شغل خود در کوتاه مدت شدند. حجم وسیع خسارات جانی و مالی این فاجعه بر کسی پوشیده نیست. به راستی چه اقداماتی می ­تواست از عمق این فاجعه بکاهد؟ آیا راهی برای کنترل آسیب­ های حوادث غیر مترقبه با پرداخت مبالغ اندک وجود دارد؟ آیا مستاجرین از جنبه قانونی و مالی قادر به بیمه واحد خود هستند؟

تعریف بیمه آتش سوزی

«بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران» بیمه آتش سوزی (Fire Insursnce) را به عنوان توافقی بین بیمه گزار و بیمه ­گر تعریف می­ کند که در آن بیمه ­گر، در صورت وقوع خطرات مندرج در بیمه ­نامه (آتش سوزی) و وارد شدن خسارت به مورد بیمه، متعهد به پرداخت غرامت در حدود تعهدات خود (سرمایه مورد بیمه) به بیمه ­شده می ­شود. این خسارت در دوره زمانی معین به بیمه­ گذار و یا استفاده کننده ذکر شده در بیمه­ نامه پرداخت می­ شود.

سه اصل مهم در بیمه­ نامه ­های آتش ­سوزی، وجود اصل نفع بیمه ­پذیر، حسن نیت و جبران است؛ به این معنی که بیمه ­گزار تمامی موارد مندرج در فرم بیمه را در کمال صداقت و حسن نیت پاسخ دهد و بیمه­ گر نیز در صورت وقوع خسارت، حداکثر غرامت را با توجه به سرمایه بیمه نامه پرداخت نماید.

به طور کلی بیمه آتش­ سوزی در دسته بیمه اموال قرار دارد و متعهد به جبران زیان ­های مالی اموال منقول و غیر منقول بیمه ­گزار و اموال اشخاص ثالثی که بر طبق قانون مسئولیت آنها با بیمه گزار است، می ­شود. به بیان دیگر شرکت ­های بیمه ­ای خسارات جانی اعم از جرح و فوت را پوشش نمی ­دهند.

بیمه آتش­ سوزی یکی از قدیمی ­ترین رشته­ های بیمه ­ای شکل گرفته در دنیا است. به اعتقاد برخی صاحب­ نظران لزوم ایجاد آتش­ نشانی و بیمه ­های آن، پس از حریق عظیم لندن در سال ۱۶۶۶ میلادی و در پی سوختن بیشتر شهر و وارد آمدن خسارات جبران ناپذیر احساس شده است؛ به گونه­ ای که در ۱۶۸۰ نخستین اداره آتش نشانی و پس از آن شرکت بیمه ­ای در لندن تاسیس شد.

بیمه آتش­ سوزی برای مالک و مستاجربیمه آتش سوزی و حادثه پلاسکو

ما از دارایی های مان محافظت می کنیم؛ از گذاشتن پول در بانک و بیمه کردن سلامت فرزندان مان تا احتیاط کردن در رانندگی، همه بخشی از مکانیسمی به نام محافظت از دارایی ها هستند.

متاسفانه عدم آگاهی کلی و اطلاع نداشتن از قیمت، ضریب نفوذ بیمه آتش­ سوزی را به کمترین ضریب در میان دیگر انواع بیمه ­ها تبدیل کرده است. قیمت­ بیمه ­نامه آتش­ سوزی و پوشش­ های اضافی آن بسیار ناچیز است و قابلیت انطباق با هر سطح از توان مالی را داراست.

مستاجرین نیز می­ توانند به صورت اشتراکی با مالک، ساختمان را بیمه کنند. در صورت عدم تمایل مالک نیز می ­توان کمترین میزان پوشش را برای ساختمان در نظر گرفت و تمرکز بیمه ­نامه را بر روی اثاث و لوازم مستاجر قرار داد. لزوم خرید این نوع از بیمه ­ها از آن ­جایی مشخص می­ شود که بر طبق قوانین اجاره نشینی، در صورتی که بر اثر سهل انگاری مستاجر ملک دچار آتش­سوزی بشود، جبران خسارت بر عهده مستاجر خواهد بود.

بیمه آتش سوزی

انواع اماکن در بیمه آتش­ سوزی

تمامی امکان در سه دسته اصلی تحت پوشش بیمه­ نامه ­های آتش­ سوزی قرار می­ گیرند:

آتش سوزی منازل مسکونی

     آتش سوزی اماکن مسکونی

در این نوع از بیمه ­نامه ­ها هر نوع منزل مسکونی افراد (ویلایی و آپارتمانی) شامل ساختمان، مشاعات، تاسیسات و اثاثیه داخل خانه تحت پوشش قرار می گیرند.

آتش سوزی اماکن اداری و تجاری    آتش­ سوزی اماکن اداری-تجاری (غیرصنعتی)

تمامی واحدهای تجاری که در آ­نها فعالیت­ های اقتصادی صورت می ­گیرد، مانند فروشگاه ­ها، مراکز تفریحی و هر مکان دیگر غیر صنعتی که دارای فعالیت تجاری باشند، مشمول این نوع از بیمه ­نامه می شود.

آتش سوزی کارخانه

    آتش ­سوزی اماکن صنعتی

این بیمه ­نامه علاوه بر ساختمان ­ها، مشمول تمامی دارایی­ ها و اموال کارخانجات اعم از ماشین­آلات، تاسیسات، موجودی مواد اولیه و هرنوع تجهیزات صنعتی و هم­ چنین مراکز تحت پوشش آنها است. خوشبختانه موارد تحت پوشش در اماکن صنعتی بسیار گسترده و جامع است.

پوشش ­های بیمه­ آتش­ سوزی

خطراتی که تحت پوشش بیمه آتش­ سوزی قرار می­ گیرند به دو دسته تقسیم می ­شوند و بیمه ­گر متعهد به جبران خسارات مستقیم و جانبی (هزینه ­های پیشگیری از توسعه خسارت، نقل مکان ضروری مورد بیمه و… ) ناشی از آنها است:

خطرات اصلی

خسارات ناشی از آتش ­سوزی، انفجار و صاعقه موارد اصلی تحت پوشش بیمه آتش ­سوزی هستند که با خرید بیمه ­نامه تحت پوشش قرار می ­گیرند.

خطرات اضافی

خطرات اضافی و یا طبعی، مواردی هستند که بیمه مستقلی برای آنها وجود ندارد و فقط در صورت خرید بیمه­ نامه آتش­ سوزی می­ توان تحت پوشش آن ­ها قرار گرفت. این موارد جز شرایط عمومی بیمه ­نامه آتش­ سوزی محسوب نمی ­شوند و بیمه ­گر با دریافت هزینه اضافی برای هر یک از این موارد اقدام به صدور الحاقیه می ­نماید.

بیمه زلزله   زلزله و آتشفشان

این خطر با توجه به زلزله خیز بودن و زلزله های اخیر کشور، بسیار مورد توجه است. کمتر کسی پیدا می شود که بیمه آتش سوزی را بدون بیمه زلزله خریداری کند. این خطر اضافی، خسارات ناشی از زلزله و آتشفشان را پوشش می‌ دهد. شما با پرداخت اضافی مبلغی ناچیز در سال می توانید خانه خودتان را در مقابل زلزله بیمه کنید.

پوشش سیل بیمه آتش سوزی   سیل و طغیان آب

خرید این پوشش به کسانی که خانه ای در نزدیکی رودخانه، کانال آب و یا دریا دارند، توصیه می شود. خساراتی همچون ریزش و نشست، شکست حصار و زیان های ناشی از جزر و مد شامل پوشش طغیان آب نمی شوند.

پوشش طوفان بیمه

    طوفان

خرید این پوشش بیمه ای در مناطق طوفان خیز کشور مانند منجیل و شهرهایی که باد و طوفان در آنجا زیاد اتفاق می افتد بیشتر توصیه می شود. با این حال امکان دارد هر منطقه جغرافیایی چنین اتفاقی را تجربه کند.

پوشش باران و یرف بیمه   برف و باران

در صورت بروز خسارت بر اثر باران و یا برف (ریزش سقف)، پوشش اضافی بیمه آتش سوزی می تواند یاری رسان باشد.

پوشش آب گرفتگی و ترکیدن لوله

   ترکیدگی لوله آب

فرض کنید خدای ‌ناکرده برای خانه شما حادثه ای مانند زلزله و یا آتش سوزی اتفاق افتاده است؛ خانه ظاهراً آسیبی ندیده است. پس از مدتی متوجه می شوید که لوله های آب دچار ترکیدگی شده و خسارات سنگینی را به شما تحمیل کرده اند. اگر این پوشش را خریداری کرده باشید، بیمه هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

پوشش دزدی منازل

   دزدی با شکست حرز

بالا رفتن از دیوار، ورود به محل با تهدید، باز کردن قفل با کلید تقلبی و یا سایر ادوات، از مصادیق دزدی با شکست حرز به شمار می آیند.

پوشش خسارات سقوط هواپیما

  سقوط هواپیما و هلی­کوپتر

اگر در نزدیکی فرودگاه زندگی می‌ کنید، خرید این پوشش ضروری است. زیرا هر روز شمار زیادی پرواز از فرودگاه ها انجام می شود. در خوش‌ بینانه ترین حالت، حادثه سقوط هواپیما خسارات مالی سنگینی به جا می گذارد.

پوشش انفجار

    انفجار ظروف تحت فشار صنعتی

انفجار کمپرسورها و دیگ ­های بخار متداول ترین نمونه های این اتفاق در واحدهای صنعتی هستند.

    شکست شیشهپوشش شکست شیشه

اگر به دلیل آتش سوزی و اتفاقات دیگر شیشه های منزل شما دچار حادثه شوند، فقط در صورتی خسارت آن را دریافت می کنید که این پوشش را خریداری کرده باشید. این غرامت شامل اشیاهای همجوار شیشه شکسته شده، نمی شود.

پوشش آتش سوزی همسایه   مسئولیت خسارت وارد شده به همسایه ها در اثر انفجار و آتش سوزی

اگر در اثر حادثه به همسایگان شما خسارتی وارد شود، در اینجا بیمه آتش سوزی مانند بیمه مسئولیت عمل و خسارات وارده را جبران می کند.

پوشش پاکسازی

   هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات

اگر خانه شما دچار حادثه شود، پیش از جبران آن نیاز به تمیز کردن و پاکسازی ضایعات حادثه از قبیل لوازم سوخته شده دارید. اگر این پوشش را خریداری کنید، بیمه هزینه‌ های مربوط به آن را می پردازد.

استثنائات در بیمه آتش­ سوزی

به طور کلی بیمه ­های آتش­ سوزی خسارات مادی وارد بر اموال را جبران می ­کنند و شامل زیان ­های جانی نمی ­شوند. علاوه بر این، استثنائات دیگری نیز وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره می ­کنیم:

کلیه خطرات اضافی یا طبعی که بیمه شده حق بیمه مربوط به آن را پرداخت نکرده باشد.

خسارات وارد بر مسکوکات، پول ، اوراق بهادار، هر گونه اسناد و نسخ خطی، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات و مروارید، سنگ­های قیمتی سوار نشده، هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی.

خسارات حاصل از جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات احتیاطی مقامات نظامی و انتظامی.

خسارات ناشی از انفجار مواد منفجره مانند دینامیت، تی ان تی و باروت.

خسارات حاصل از فعل و انفعالات هسته­ ای.

زیان حاصل از وقفه در کار و تولید.
برای خرید بیمه آتش سوزی کلیک کنید.

بیمه آتش سوزی ماهان

انواع بیمه­ نامه ­های آتش سوزی

بیمه ­نامه ­های آتش سوزی با سرمایه ثابت

در هنگام خرید بیمه آتش ­سوزی، ارزش اموال توسط بیمه ­گذار به بیمه ­گر اعلام می­ شود و در زمان وقوع حادثه خسارت بر اساس سرمایه بیمه شده پرداخت خواهد شد. در صورتی که بیمه گذار در اعلام سرمایه و دارایی­ های خود صداقت لازم را به خرج نداده باشد، در هنگام بروز حادثه متضرر خواهد شد.

بیمه­ نامه آتش­ سوزی با شرایط جایگزینی و بازسازی

در برخی موارد مورد بیمه شده دارای استهلاک زیادی است. اما در صورت از بین رفتن آن، هزینه بازسازی پس از سال­ ها و با قیمت روز امکان پذیر نیست. در این صورت بیمه ­گر نسبت به تعمیر و بازسازی همه­جانبه (در صورت لزوم ماشین آلات و تجهیزات) در اسرع وقت و زمان متعارف متعهد می ­شود. این بیمه نامه برای هرنوع مکانی استفاده می­ شود و محدود به واحدهای صنعتی نیست.

بیمه­ نامه آتش­ سوزی با شرایط اظهارنامه­ای (شناور)

این بیمه­ نامه ­ها بیشتر مربوط به انبارها و صنایعی است که حجم مبادلات بالایی دارند. در شرایط اظهارنامه­ ای، بیمه­ گذار ماهانه اظهارنامه­ای از اموال برای بیمه گر ارسال می ­کند تا حق بیمه دوره ­ای بر اساس میانگین سرمایه تعیین شود. تمامی حق بیمه ­های دوره ­ای که پس از اظهارنامه ­ها پرداخت می­ شوند به صورت الحاقیه به بیمه نامه اضافه می­ شوند. بیمه ­گر در پایان هرسال اقدام به صدور یک الحاقیه نهایی با توجه به گردش سرمایه می­ کند.

بیمه­ نامه آتش­ سوزی با شرایط فرست لاس

این نوع بیمه ­نامه برای بیمه ­گذارانی مناسب است که از سالم ماندن بخشی از اموال ­شان تحت هر شرایطی اطمینان دارند. برای مثال موارد بیمه ای در سطح جغرافیایی وسیع و پراکنده­ای قرار داشته باشند یا به دلیل کثرت موارد و حجم بالای مبادلات امکان محاسبه کل سرمایه جود نداشته باشد. تحت این شرایط، بیمه­ گر حداکثر میزان خسارتی را که ممکن است وارد شود را محاسبه کرده و بر اساس این پیشبینی، حق بیمه را مشخص می­ کند. بیمه ­گر قادر به اعمال تخفیفاتی بر نرخ حق بیمه فرست لاس (First loss) است.

بیمه­ نامه آتش ­سوزی با شرایط توافقی

در این نوع بیمه ­نامه ­ها تمامی فاکتورهای تاثیرگذار از جمله سرمایه مورد بیمه براساس توافق طرفین تعیین می ­شوند.

قیمت­ گذاری در بیمه ­های آتش­ سوزی

عوامل و فاکتورهای بسیاری نظیر خطرات اضافی، شرایط بیمه ­نامه، تخفیفات، میزان ریسک مورد بیمه، ارزش سرمایه مورد بیمه و مدت زمان قرارداد بیمه در قیمت گذاری و میزان حق بیمه پرداختی توسط بیمه گذار موثر هستند. از دیگر سو بیشتر شرکت­ های بیمه ­ای طرح­ های متنوعی را برای هر نوع خواست و سلیقه ای ارائه می­ دهند.

انتخاب بیمه نامه متناسب با نیاز

نکته اینجاست که با ارزش ترین دارایی هر فردی خانه ایست که در آن زندگی می کند. ماشین، مغازه و موارد دیگر حتی اگر از لحاظ مادی گران تر باشند، هرگز با ارزش تر از خانه ای نیستند که در آن خانواده شما زندگی می کنند.

خانه جایی برای استراحت و زندگی است. اما اگر بخواهیم عمیق‌ تر به آن بنگریم، خانه مکانی برای با هم بودن و تجربه زیبایی‌ های زندگی است. خانه جایی پر از لحظه های ناب و خاطره‌ انگیز است که همسر و فرزندان و یا حتی پدران و مادران ما در آن زندگی می ‌کنند. از کودکانی که در خانه ‌ها به دنیا می ‌آیند تا زوج ‌های جوانی که در این خانه ‌ها زندگی مشترک شان را آغاز می کنند، همه بخشی از خاطرات ما در خانه هستند و با جرات می توان گفت که با ارزش ترین دارایی ما خانه است.

تصور کنید که اموال شما خدای ناکرده آتش گرفته اند، از تمام استرس ها، نگرانی ها و خطرات جانی آن نجات یافته اید. حال چه می کنید؟ مطمئنا جبران خسارات مالی آتش سوزی سخت و دشوار خواهد بود، حتی اگر از پس آن بر بیایید، خسارت سنگینی متحمل شده و ضرر مالی زیادی کرده اید .

حال شرایط را به گونه ای در نظر بگیرید که در اول همین سال اقدام به بیمه کردن خانه خود کردید و مبلغی حدود ۱۵ تا ۳۰ هزار تومن سالانه پرداخت کردید….

بعد از حادثه با کارشناسان بیمه تماس می گیرید و خسارت وارده را توضیح می دهید، کارشناسان بیمه در اولین فرصت به بازدید می آیند و مبلغی چشم گیر از خسارت تان را پرداخت می کنند.

این تفاوت داشتن بیمه و نداشتن آن است، با پرداخت مبلغی ناچیز خسارات عظیم ساختمانی جبران می شود.

[alert type=”success”] بهترین راه برای یافتن بیمه­ نامه و یا طرحی متناسب با نیاز، مقایسه خدمات و قیمت شرکت ­های معتبر بیمه­ ای با یکدیگر است. در فروشگاه آنلاین بیمه ماهان با چند کلیک می ­توانید خدمات و قیمت­ های تمامی شرکت ­های معتبر را مشاهده و مقایسه کنید. آنلاین بخرید و در هرجایی که هستید تحویل بگیرید.[/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه