عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث کدامند؟

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث کدامند؟زمان مطالعه ۲ دقیقه

عوامل موثر قیمت بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث پر طرفدار ترین بیمه کشور است و این پر طرفدار بودن به دلیل اجباری بودن این بیمه در کشورمان است.

اما منظور از شخص ثالث در این بیمه چه کسی است؟

این بیمه خسارات وارد شده به اموال، هزینه های درمان و فوت را برای اشخاص زیان دیده در حادثه جبران می کند.

اگر ما شخص اول را مالک خودرو و یا بیمه گزار بدانیم. شخص دوم و یا ثانی شرکت بیمه گر است. فرد زیان دیده در حادثه شخص سوم یا شخص ثالث نامیده می شود.

در گذشته خسارات مقصر حادثه تحت پوشش این بیمه قرار نمی گرفت. اما امروزه برای مقصر حادثه نیز بیمه حوادث راننده در بیمه نامه شخص ثالث منظور شده است که تنها خسارات جانی آن را پرداخت می کند.

قیمت بیمه شخص ثالث

قیمت بیمه نامه شخص ثالث به عوامل بسیاری بستگی دارد که بیشتر آنها قابل تغییر نیستند. اما مواردی نیز هستند که به شما کمک می کنند تا بر پایه نیاز خود بیمه‌نامه شخص ثالث خود را خریداری کنید. عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث به شرح زیر هستند.

حق بیمه پایه

مهم ترین عامل در قیمت بیمه شخص ثالث حق بیمه پایه است که با توجه به پوشش دیه توسط بانک مرکزی تعیین می شود. قوه قضاییه هر ساله مبلغ دیه را اعلام و بیمه مرکزی آن را به شرکت های بیمه ابلاغ می کند. در سال ۱۳۹۷ این مبلغ ۳۰۸ میلیون تومان در ماه حرام و ۲۳۱ میلیون تومان در ماه های عادی تعیین شده است. یعنی در در ماه های ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب که ماه های حرام به شمار می آیند، مبلغ دیه بیشتر خواهد بود. حداقل پوشش مالی نیز یک چهلم دیه کامل در ماه حرام یعنی ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. این عامل قیمت بیمه شخص ثالث، اصلی ترین عامل در قیمت بیمه شخص ثالث به شمار می رود.

تخفیف در قیمت بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث که در بیمه نامه ها با نام «ت ع خ» نوشته می شود، نشان می دهد که بیمه گزار چه مقدار تخفیف دارد. تمام بیمه گزاران شخص ثالث به ازای سال هایی که از بیمه نامه خود استفاده ننموده اند یعنی خسارت دریافت نکرده اند، شامل تخفیف می شوند. نحوه محاسبه این تخفیف به این شکل است که سال نخست ۵ درصد و به ازای هرسال ۵ درصد اضافه می شود. به طور مثال در سال هفتم ۳۵% درصد تخفیف روی بیمه نامه خود دریافت می کنند. این تخفیف ها تا سال ۱۵ ام ادامه دارد و بعد از آن که به ۷۰% رسید دیگر ادامه پیدا نمی کند.

برای خرید بیمه شخص ثالث کلیک کنید.

جریمه بیمه شخص ثالث

همانطور که در گذشته به آن اشاره کردیم، بیمه شخص ثالث اجباری است. بنابراین اگر این بیمه نامه به پایان برسد و برای تمدید آن وقفه ای پیش بیاید، به ازای هر روز باید جریمه ای پرداخت کنید. این جریمه با توجه به حق بیمه وسیله نقلیه شما متغیر خواهد بود.

کاربری وسیله نقلیه

کاربری وسیله نقلیه نیز از عوامل برجسته در تعیین حق بیمه شخص ثالث است. به طور مثال برای تاکسی ها که بیشتر از وسیله نقلیه خود استفاده می کنند، این بیمه گران تر است. زیرا احتمال خسارت دیدن آنها نیز بالا تر خواهد بود. بیمه شخص ثالث تاکسی ها ۲۰% گران تر است.

خرید بیمه شخص ثالث

پوشش های بیمه شخص ثالث

این عامل کاملا اختیاری است و بیمه گزار می تواند با توجه به حداقل و حداکثر تعیین شده، پوشش مالی خودرو را انتخاب کند. اما پیشنهاد می شود که پوشش حداقل را به هیچ عنوان خریداری نکنید. به طور مثال اگر شما مبلغ پوشش را ۷ میلیون تومان انتخاب کنید و خسارت شخص ثالث مبلغ ۱۰ میلیون تومان بشود

باید ۳ میلیون تومان آن را خود پرداخت کنید. در صورتی که تفاوت حق بیمه آن با پوشش کامل بسیار ناچیز خواهد بود.

تخفیف های گروهی و مدت اعتبار

بیمه نامه شخص ثالث می تواند ماهانه و یا حتی روز شمار خریداری شود، که باتوجه به گران بودن آن نسبت به حق بیمه سالانه توصیه نمی شود. شرکت های بیمه برای خرید های گروهی نیز تخفیف های خاصی قائل می شوند.

[alert type=”success”]با مراجعه به فروشگاه اینترنتی بیمه ماهان به صورت رایگان مشاوره بگیرید. با مقایسه هم زمان شرکت های بیمه ای نیز بهترین قیمت را به همراه بیشترین خدمات انتخاب کنید. در آخر بیمه نامه خود را به طور رایگان درب منزل تحویل بگیرید.[/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه