بیمه شخص ثالث راننده محور | آیا هر شخص باید بیمه شخص ثالث جدا تهیه کند؟

بیمه شخص ثالث راننده محور | آیا هر شخص باید بیمه شخص ثالث جدا تهیه کند؟زمان مطالعه ۲ دقیقه

بیمه شخص ثالث راننده محور

مدت زیادی از خبر حذف کوپن بیمه شخص ثالث نگذشته که این بار خبر تصویب بیمه شخص ثالث راننده محور اعلام شد. این تغییر و تحولات سوالات بسیاری را برای دارندگان خودرو و رانندگان آن ها به وجود آورده است. در ادامه تلاش می کنیم که توضیحاتی را به بیان ساده درباره بیمه شخص ثالث راننده محور بیان کنیم.

بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی جاری کشور تمام خودروهای دارای پلاک ملزم به دارا بودن بیمه شخص ثالث هستند. تا به امروز، بیمه های شخص ثالث به خودرو تخصیص می یافتند؛ به این معنی که بیمه نامه کاملا خودرو محور و با مشخصات خودرو صادر می شد. در بیمه شخص ثالث خودرو محور، در هنگام حوادث تفاوتی نداشت که راننده چه کسی باشد. اگر راننده مقصر، مالک خودرو و یا هرکس دیگری بود، خسارت توسط بیمه خودرو جبران می شد و بر قیمت بیمه نامه شخص ثالث بعدی (در هنگام تمدید) نیز تاثیر می گذاشت. برای مثال در حال حاضر اگر صاحب خودرویی پس از تصادف و استفاده از بیمه شخص ثالث، خودرو خود را بفروشد، به علت از بین رفتن تخفیف عدم خسارت، مالک بعدی مجبور به پرداخت حق بیمه بیشتری می شود.

در راستای اجرای برنامه ششم توسعه، مذاکرات و تفاهم هایی برای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث بین نیروی انتظامی و بیمه مرکزی انجام گرفت. در نتیجه این مذاکرات، راننده محور شدن بیمه شخص ثالث از سال آینده (۱۳۹۸) توسط رییس کل بیمه مرکزی اعلام شد.

خرید بیمه شخص ثالث

در این طرح همچنان یک بیمه برای هر خودرو صادر خواهد شد ولی شرایط و قیمت بیمه نامه بر اساس مشخصات و عملکرد رانندگان آن خودرو محاسبه می شود. فاکتورهای اصلی تاثیرگذار بر بیمه شخص ثالث راننده محور، جنسیت، سن و میزان تخلفات هستند. در این بین برای خانم ها که طبق آمار رانندگی مرتب تر و کم خطرتری دارند و کسانی که از خودروی خود به صورت محدود استفاده می کنند، تخفیفات ویژه ای در نظر گرفته خواهد شد. از دیگر سو رانندگان پرخطر که پایبند قوانین راهنمایی و رانندگی نیستند و یا تصادفات متعدد داشته اند (حتی اگر از کوپن بیمه شان استفاده نکرده باشند)، حق بیمه بیشتری پرداخت خواهند کرد.

در بیمه شخص ثالث راننده محور، تخفیفات بیمه ای و تشویق ها با رانندگان به خودروی بعدی انتقال پیدا می کند. از تخفیفات خریداران خودروهایی که قبلا رانندگان پر خطر داشتند نیز کاسته نمی شود.

برای مثال هزینه بیمه شخص ثالث دو خودروی ۲۰۶ مدل سال ۱۳۹۴ با سه سال تخفیف عدم خسارت تا حد زیادی بستگی به امتیازات راننده آنها خواهد داشت که این امتیازات و اطلاعات نیز از اداره راهنمایی و رانندگی فراخوانی می شوند.

[alert type=”info”]بیمه شخص ثالث راننده محور ابتدا به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد و معیارها و جزییات تخفیفات آن به طور نهایی مشخص نشده است. اما امید آن که طرح بیمه شخص ثالث راننده محور بتواند انگیزه ای برای رعایت بیشتر قوانین توسط رانندگان باشد، وجود دارد.[/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه