کروکی چیست؟ | راه های دریافت خسارت بدون کروکی!

کروکی چیست؟ | راه های دریافت خسارت بدون کروکی!

کروکی چیست 

یکی از سوالاتی که پس از شنیدن خبر تصادف به ذهن خطور می کند، این است که چه کسی مقصر حادثه است؟ به طور معمول تشخیص این که چه کسی مقصر است بر عهده پلیس اهنمایی رانندگی و با رسم کروکی حادثه است.

این برگه در واقع طرحی است که صحنه حادثه را بازسازی می کند و برای ارائه به شرکت های بیمه و مراجع قضایی دارای وجاهت قانونی است. با این که در سال های گذشته نرم افزارهای رسم کروکی اختراع و به ایران وارد شده است اما همچنان در بیشتر موارد به صورت دستی رسم می شود.

در گذشته بعد از وقوع تصادفات، خودروها را تا آمدن افسر پلیس و کشیدن نقشه تصادف جا به جا نمی کردند. اما امروزه هدایت ماشین به کنار خیابان و یا جاده تا آمدن پلیس، در تصادفاتی که آسیب جانی اعم از فوت و جراحت به کسی وارد نشده، اجباری است.

شاید نگران باشید که با جا به جایی خودرو، پلیس نتواند مقصر را به درستی تشخیص بدهد. پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا فیلم و یا عکسی را از صحنه حادثه تهیه کنید و سپس خودروتان را به حاشیه راه هدایت کنید. افسران پلیس راهنمایی و رانندگی به راحتی از روی عکس و فیلم اولیه کروکی را ترسیم و مقصر را مشخص می کنند.

البته بر طبق قانون جدید، در تصادفاتی که خسارت آن ها کمتر از 7 میلیون و 700 هزار تومان است و طرفین بر سر مقصر توافق دارند، مگر در چند مورد احتیاجی نیست.

در ادامه این نوشتار سعی داریم که شما را با انواع مختلف و مشخصات آن ها آشنا کنیم.

انواع کروکی

به طور کلی در تصادفات سه نوع از کروکی وجود دارد.

سازشی

غیر سازشی

فرضی

کروکی سازشی

کروکی سازشی، ساده ترین نوع کروکی است. در این حالت کروکی بر سر صحنه و توسط پلیس راهنمایی و رانندگی در یک برگ یک رو ترسیم می شود. فرد زیان دیده می تواند با کروکی سازشی حادثه و خودرو خود به نمایندگی بیمه مقصر مراجعه کند و برای دریافت خسارت تشکیل پرونده دهد. در صورتی که کروکی سازشی کشیده نشده و یا تحویل زیان دیده نشده باشد، باید فرد زیان دیده و مقصر به همراه خودروها به نمایندگی مراجعه کنند تا پرونده تشکیل شود.

خرید بیمه بدنه

کروکی غیر سازشی

کروکی غیر سازشی در دو برگ پشت و رو کشیده می شود. ترسیم این نوع از کروکی ها دارای 6 دلیل اصلی است که به طور کوتاه به آن ها اشاره می کنیم.

  نبودن مدارک یکی از طرفین

همراه نداشتن گواهینامه، بیمه نامه و یا کارت خودرو توسط رانندگان، یک از اصلی ترین دلایل ترسیم کروکی غیر سازش است.

  عدم سازش طرفین

در صورتی که مقصر اولیه به تشخیص افسر راهنمایی و رانندگی، تقصیر را نپذیرد و ادعا کند که زیان دیده است، این نوع ترسیم می شود. در این صورت طرفین ملزم به مراجعه به شورای حل اختلاف هستند.

  جرحی بودن حادثه

برای تصادفاتی که در آن ها حتی کوچک ترین آسیب جسمی به اشخاص درگیر در حادثه رسیده باشد، نوع غیر سازشی ترسیم می شود.

  افت قیمت

در صورتی که قیمت خودرو کمتر از 5 سال باشد، زیان دیده می تواند پس از دریافت خسارت اولیه، با در دست داشتن مدارک به شورای حل اختلاف مراجعه کند و در رابطه با دریافت خسارت افت قیمت خودرو خود اقدام نماید.

  حالت عادی نداشتن راننده

تحت تاثیر بودن یکی از طرفین حادثه با مشروبات الکلی، مواد روان گردان و یا هرنوع داروی محرک نیز، منجر به ترسیم نوع غیر سازشی خواهد شد.

  بالاتر بودن خسارت از سقف کوپن
در صورتی که خسارت زیان دیده از سقف تحت پوشش بیمه شخص ثالث مقصر بیشتر باشد، کروکی غیر سازشی خواهد بود.

برای تشکیل پرونده در نمایندگی بیمه با نوع غیر سازشی، حضور وسایل نقلیه، ارایه کروکی، قبول تقصیر %100 توسط مقصر، اظهارات شاکی و نامه دادسرا، کلانتری و یا شورای حل اختلاف الزامی است.

برای خرید بیمه بدنه کلیک کنید.

کروکی فرضی

کروکی فرضی با مراجعه طرفین به دادسرا و توسط مراجع قضایی ترسیم می شود. اما سوال اینجاست که در چه صورتی احتیاج به کروکی فرضی است؟

یکی از متداول ترین دلایل اقدام برای کروکی فرضی به هم خوردن صحنه تصادف است. به این معنی که با جا به جایی ماشین ها و نداشتن عکس و فیلم از حادثه، افسر پلیس قادر به کشیدن کروکی نباشد. یا زاویه عکس و فیلم به گونه ای نباشد که بتوان براساس اقدام به ترسیم کرد.

گاهی اوقات هم به هر دلیل پلیس بر سر صحنه حاضر نمی شود. در این صورت نیز باید برای دریافت نوع فرضی اقدام کرد.

با خرید بیمه شخص ثالث از فروشگاه آنلاین بیمه ماهان تجربه بی نظیری را از خرید در کمتر از 5 دقیقه را برای خود رقم بزنید.

کروکی چیست؟ | راه های دریافت خسارت بدون کروکی!
5 (100%) 1 رای
فروشگاه آنلاین بیمه ماهان

یه کارشناس جهانگردی که انقدر کتاب خونده تبدیل به کارشناس محتوا شده. علاقه مند به حوزه بیمه و در عین حال استارآپ که نتیجه اش میشه بیمه ماهان.

اشتراک

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *