بیمه شخص ثالث سامان – تعرفه، مزایا و استعلام آنلاین

بیمه شخص ثالث سامان – تعرفه، مزایا و استعلام آنلاین

 بیمه شخص ثالث سامان

بیمه شخص ثالث سامان از طرح های محبوب این شرکت بیمه می باشد. وسایل نقلیه یکی از اجزای لاینفک دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم. به همین دلیل شرکت‌های بیمه، خدمات گسترده‌ای در نظر گرفته‌اند تا خطرات استفاده از آنها کاهش یابد. در بین بیمه‌هایی که برای وسایل نقلیه در نظر گرفته شده است، شاید بتوان گفت که بیمه شخص ثالث یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین بیمه‌ها است. البته در ایران، بیمه شخص ثالث برای وسایل نقلیه اجباری است و همه رانندگان باید این بیمه را خریداری کنند.

برای درک بهتر بیمه شخص ثالث بهتر است ابتدا درک بهتری از تعریف شخص ثالث از نظر شرکت بیمه داشته باشیم. در پوشش بیمه شخص ثالث، شخص اول، مالک وسیله نقلیه یا بیمه‌گزار، شخص ثانی، شرکت بیمه یا بیمه‌گر و شخص ثالث، فرد زیان‌دیده غیر از راننده مقصر در حادثه هستند.

با توجه به تعریف بالا، اگر راننده در حین رانندگی، خسارت مالی یا جانی وارد کند، به عنوان مقصر شناخته می‌شود و باید خسارت واردشده را جبران کند. اینجاست که بیمه شخص ثالث نقش خود را بازی می‌کند. از آنجایی که خسارات جانی و مالی ناشی از رانندگی هزینه بالایی دارد، بسیاری از رانندگان توانایی پرداخت آن را ندارند، استفاده از بیمه شخص ثالث بهترین راه است.

باید توجه داشت که به غیر از فرد راننده تمام سرنشینان خودرو به عنوان شخص ثالث برشمرده میشوند. بنابراین اگر حادثه‌ای برای آنان رخ دهد، هزینه‌های آنها توسط بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد شد.

بیمه شخص ثالث را تمامی شرکت‌های بیمه ارائه می‌کنند و شرایط مالی آنها، تقریبا با یکدیگر برابر است.

 نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث

چند عامل در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث سامان تاثیر دارد که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم.

۱) حق بیمه پایه اعلام‌شده توسط بیمه مرکزی:

به طوری کلی می‌توان گفت که قیمت بیمه ثالث به نرخ دیه بستگی دارد. در هر سال، قوه قضاییه نرخ دیه را اعلام می‌کند و بیمه مرکزی هم بر اساس آن، نرخ حداکثری و حداقلی اعلام می‌کند. توجه داشته باشید که نرخ دیه برای ماه‌های حرام و غیرحرام متفاوت است.

۲) تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث:

اگر شخصی از بیمه شخص ثالث استفاده نکند، مشمول تخفیف عدم خسارت می‌شود که معمولا با اختصار «ت‌خ‌ع» نوشته می‌شود. به عنوان مثال اگر شخصی برای یک سال از بیمه شخص ثالث استفاده نکند، برای سال بعد مشمول پنج درصد تخفیف خواهد شد. هر چه تعداد سال‌های عدم استفاده از بیمه ثالث افزایش یابد، درصد تخفیف نیز افزایش می‌یابد. در جدول زیر درصد تخفیف‌های عدم خسارت را مشاهده می‌کنید:

۳) کاربری خودرو:

کاربری وسیله نقلیه یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در تعیین قیمت بیمه ثالث است. دلیل این امر نیز این است که کاربری خودرو تعیین کننده میزان ریسک اتفاق افتادن حادثه و همچنین میزان هزینه حادثه احتمالی در حین رانندگی است. برای  مثال تاکسی‌ها و خودروهای آموزش رانندگی بیشتر پر معرض حوادث رانندگی هستند و باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنند. تاکسی‌ها ۲۰ درصد حق بیمه بیشتر و خودروهای آموزش رانندگی، ۱۵ درصد حق بیمه بیشتری پرداخت می‌کنند. از دیگر کاربری‌های تعریف‌شده می‌توان به صنعتی، آمبولانس، حمل خون، آتش‌نشانی، بارکش، عمومی، سازمانی و … نام برد.

۴) جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث:

بیمه شخص ثالث در ایران اجباری است و همه دارندگان وسایل نقلیه باید آن را تهیه کنند. در صورتی که در تمدید بیمه شخص ثالث وقفه‌ای بیفتد، به صورت روزشمار مبلغ به حق بیمه افزوده می‌شود که برای خودروهای مختلف متفاوت است. در زیر بیشتر در این مورد بحث خواهیم کرد.

۵) میزان پوشش:

میزان پوشش از موارد دیگری است که تعیین‌کننده حق بیمه است. پوشش به معنای تعهد مالی شرکت بیمه در مقابل بیمه‌شده است. در هر سال، بانک مرکزی حداقلی را برای پوشش بیمه اعلام می‌کند. فردی که قصد خرید بیمه شخص ثالث را خریداری کند،‌ اگر نیاز به پوشش بیشتری داشت، باید مبلغ بیشتری پرداخت کند.

۶) تخفیف شرکت بیمه:

بیمه مرکزی هر ساله حداقل و حداکثری را برای نرخ بیمه شخص ثالث اعلام می‌کند. شرکت‌های بیمه مجاز هستند با توجه به این نرخ‌ها، تخفیف‌هایی به مشتریان خود ارائه دهند. البته نرخی که شرکت‌های بیمه اعلام می‌کنند نباید از حداقل اعلام‌شده توسط بیمه مرکزی کمتر باشد.

۷) مدت اعتبار بیمه‌نامه:

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث، از چند روز تا چند سال متغیر است. برخی شرکت‌های بیمه، این بیمه را به صورت روزشمار نیز ارائه می‌کنند. در کل خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌به‌صرفه‌تر است. برای مثال قیمت بیمه‌نامه شش‌ماهه از نصف قیمت بیمه‌نامه یک‌ساله بیشتر است، چرا که بیمه‌های کوتاه‌مدت برای شرکت‌های بیمه ریسک بیشتری دارند.

برای تعیین قیمت بیمه شخص ثالث، تمامی فاکتورهای بالا در نظر گرفته می‌شود و نرخ اعلام می‌شود.

بیمه شخص ثالث سامان

 جریمه‌های بیمه شخص ثالث

همانطور که اگر شخصی از بیمه شخص ثالث استفاده نکند، از تخفیف بهره می‌برد، جریمه‌هایی برای این بیمه در نظر گرفته شده است.

 جریمه دیرکرد

اگر بیمه شخص ثالث شما منقضی شود، آن را تمدید نکنید، باید جریمه دیرکرد به ازای هر روز پرداخت کنید. این جریمه برای خودروهای مختلف متفاوت است و با تقسیم حق بیمه شخص ثالث بر ۳۶۵ بدست می‌آید. حداکثر روزهایی که برای محاسبه جریمه دیرکرد در نظر گرفته می‌شود، ۳۶۵ روز است و روزهای بیشتر جریمه ندارند. به عنوان مثال، اگر خودروی شما ۱۰۰۰ روز بیمه ثالث نداشته باشد، تنها برای ۳۶۵ روز جریمه پرداخت خواهید کرد.

جریمه دیرکرد بخشیده نمی‌شود و باید در تمدید بیمه‌نامه دقت فراوانی داشته باشید. تنها استثنا زمانی است که خودروی بیمه‌شده در پارکینگ راهنمایی و رانندگی توقیف باشد که با بردن نامه رفع توقیف به شرکت بیمه، از پرداخت جریمه دیرکرد معاف می‌شود.

مبلغ جریمه دیرکرد روزانه

 جریمه سابقه خسارت

در صورتی که شخص از بیمه شخص ثالث استفاده کند، مشمول جریمه سابقه خسارت می‌شود که در جدول زیر جزییات آن را مشاهده می‌کنید.

تخفیف خسارت شخص ثالث

 بیمه ثالث سامان

بیمه سامان یکی از شرکت‌هایی است که بیمه شخص ثالث ارائه می‌کند که با خرید آن می‌توانید از مزایای خدمات این شرکت بهره ببرید. به عنوان مثال اگر بیمه‌نامه شخص ثالث گم شود و سوابق قبلی بیمه نزد بانک سامان باشد، پس از استعلام داخلی، تخفیف‌ها اعلام خواهد شد.

 خطرات مورد تعهد بیمه شخص ثالث سامان

در بيمه شخص ثالث خطرات زير تحت پوشش بيمه است:

۱) تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه

۲) خسارتهايي كه از محمولات وسيله نقليه به اشخاص ثالث وارد مي‌شود.

۳) پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث  شامل ديه و ارش (ديه نقص عضو موقت كه توسط قاضي تعيين مي‌شود)

۴) جبران هزينه‌هاي درماني ناشي از مصدوميت اشخاص ثالث در سوانح رانندگي؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.

۵) جبران خسارتهاي مالي وارد به اشخاص ثالث

 خطرات خارج از تعهد بیمه شخص ثالث سامان

موارد زير از شمول بيمه شخص ثالث خارج است:

۱) خسارت‌های وارده به وسايل نقليه مسبب حادثه

۲) خسارت‌های وارده به محمولات وسائل نقليه مورد بيمه

۳) خسارت‌های مستقيم يا غير مستقيم ناشی از تشعشعات اتمی و راديواكتيو

۴) خسارت‌های ناشی از محكوميت جزایی و پرداخت جرايم

۵) خسارت‌هاي ناشي از حوادثي كه در خارج از كشور اتفاق مي‌افتد؛ مگر اينكه توافقي بين بيمه‌گر و بيمه‌گذار در اين موضوع شده باشد.

 خسارت هاي قابل تامين

خسارت هاي بدني و مالي وارده به اشخاص ثالث به شرح زير پرداخت مي‌شود:

۱) خسارت‌هاي بدني: هر نوع صدمه و زيانی كه در اثر حوادث مشمول بيمه منجر به نقص عضو و از كار افتادگي دائم و يا فوت شخص می‌شود. در اين صورت شرکت بيمه ديه مقرر شده از سوي دادگستري را به اشخاص ثالث پرداخت می‌کند و هزينه‌هاي پزشكي افراد صدمه ديده چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد نيز تا سقف تعهدات جانی علاوه بر غرامت متعلقه (ديه) پرداخت می‌شود.

۲) خسارت‌های مالی: هرگونه زيان مستقيمی كه در اثر حوادث مشول بيمه به اموال و اشيای تحت مالكيت يا تصرف قانونی اشخاص ثالث وارد می‌شود. در شرکت بيمه سامان در حال حاضر خسارت‌های مالی تا سقف تعهد خسارت‌های مالی بیمه‌نامه محدود به 5/2 درصد تعهدات جانی اجباری (مشخص شده توسط قوه قضائیه) بدون کروکی نيروی انتظامی قابل پرداخت است.

در صورت وقوع حادثه رانندگی، بیمه‌شده موظف است در کمترین زمان ممکن جریان حادثه را به اطلاع شرکت بیمه برساند و مدارک مورد نیاز را تحویل دهد. همچنین، بیمه‌شده یا شخص مسبب حادثه، حق ندارد بدون اطلاع شرکت بیمه با شخص حادثه‌دیده توافق کند.

 سخن آخر

بیمه شخص ثالث را می‌توان یکی از مهم‌ترین نوع بیمه دانست، چرا که هم پای شخص دیگری در میان است و هم در صورت وقوع حادثه جانی، هزینه زیادی به شخص وارد می‌کند. بیمه سامان نیز با عرضه بیمه شخص ثالث، دغدغه مشتریان را در این زمینه کاهش داده است.

از آنجایی که مراجعه به نمایندگی‌های بیمه، زمان زیادی لازم دارد، می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین بیمه ماهان، بیمه شخص ثالث سامان را در کمتر از ۵ دقیقه خریداری کنید.

بیمه شخص ثالث سامان – تعرفه، مزایا و استعلام آنلاین
5 (100%) 1 رای
فروشگاه آنلاین بیمه ماهان

علاقه‌مند به بهترکردن زندگی روزمره با استفاده از تکنولوژی

اشتراک

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *