بیمه شخص ثالث سامان – تعرفه، مزایا و استعلام آنلاین

بیمه شخص ثالث سامان – تعرفه، مزایا و استعلام آنلاینزمان مطالعه ۴ دقیقه

 بیمه شخص ثالث سامان

بیمه شخص ثالث سامان از طرح های محبوب این شرکت بیمه می باشد. وسایل نقلیه یکی از اجزای لاینفک دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم. به همین دلیل شرکت‌های بیمه، خدمات گسترده‌ای در نظر گرفته‌اند تا خطرات استفاده از آنها کاهش یابد. در بین بیمه‌هایی که برای وسایل نقلیه در نظر گرفته شده است، شاید بتوان گفت که بیمه شخص ثالث یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین بیمه‌ها است. البته در ایران، بیمه شخص ثالث برای وسایل نقلیه اجباری است و همه رانندگان باید این بیمه را خریداری کنند.

برای درک بهتر بیمه شخص ثالث بهتر است ابتدا درک بهتری از تعریف شخص ثالث از نظر شرکت بیمه داشته باشیم. در پوشش بیمه شخص ثالث، شخص اول، مالک وسیله نقلیه یا بیمه‌گزار، شخص ثانی، شرکت بیمه یا بیمه‌گر و شخص ثالث، فرد زیان‌دیده غیر از راننده مقصر در حادثه هستند.

با توجه به تعریف بالا، اگر راننده در حین رانندگی، خسارت مالی یا جانی وارد کند، به عنوان مقصر شناخته می‌شود و باید خسارت واردشده را جبران کند. اینجاست که بیمه شخص ثالث نقش خود را بازی می‌کند. از آنجایی که خسارات جانی و مالی ناشی از رانندگی هزینه بالایی دارد، بسیاری از رانندگان توانایی پرداخت آن را ندارند، استفاده از بیمه شخص ثالث بهترین راه است.

باید توجه داشت که به غیر از فرد راننده تمام سرنشینان خودرو به عنوان شخص ثالث برشمرده میشوند. بنابراین اگر حادثه‌ای برای آنان رخ دهد، هزینه‌های آنها توسط بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد شد.

بیمه شخص ثالث را تمامی شرکت‌های بیمه ارائه می‌کنند و شرایط مالی آنها، تقریبا با یکدیگر برابر است.

 نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث

چند عامل در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث سامان تاثیر دارد که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم.

۱) حق بیمه پایه اعلام‌شده توسط بیمه مرکزی:

به طوری کلی می‌توان گفت که قیمت بیمه ثالث به نرخ دیه بستگی دارد. در هر سال، قوه قضاییه نرخ دیه را اعلام می‌کند و بیمه مرکزی هم بر اساس آن، نرخ حداکثری و حداقلی اعلام می‌کند. توجه داشته باشید که نرخ دیه برای ماه‌های حرام و غیرحرام متفاوت است.

۲) تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث:

اگر شخصی از بیمه شخص ثالث استفاده نکند، مشمول تخفیف عدم خسارت می‌شود که معمولا با اختصار «ت‌خ‌ع» نوشته می‌شود. به عنوان مثال اگر شخصی برای یک سال از بیمه شخص ثالث استفاده نکند، برای سال بعد مشمول پنج درصد تخفیف خواهد شد. هر چه تعداد سال‌های عدم استفاده از بیمه ثالث افزایش یابد، درصد تخفیف نیز افزایش می‌یابد. در جدول زیر درصد تخفیف‌های عدم خسارت را مشاهده می‌کنید:

بیمه شخص ثالث سامان – تعرفه، مزایا و استعلام آنلاین

۳) کاربری خودرو:

کاربری وسیله نقلیه یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در تعیین قیمت بیمه ثالث است. دلیل این امر نیز این است که کاربری خودرو تعیین کننده میزان ریسک اتفاق افتادن حادثه و همچنین میزان هزینه حادثه احتمالی در حین رانندگی است. برای  مثال تاکسی‌ها و خودروهای آموزش رانندگی بیشتر پر معرض حوادث رانندگی هستند و باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنند. تاکسی‌ها ۲۰ درصد حق بیمه بیشتر و خودروهای آموزش رانندگی، ۱۵ درصد حق بیمه بیشتری پرداخت می‌کنند. از دیگر کاربری‌های تعریف‌شده می‌توان به صنعتی، آمبولانس، حمل خون، آتش‌نشانی، بارکش، عمومی، سازمانی و … نام برد.

۴) جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث:

بیمه شخص ثالث در ایران اجباری است و همه دارندگان وسایل نقلیه باید آن را تهیه کنند. در صورتی که در تمدید بیمه شخص ثالث وقفه‌ای بیفتد، به صورت روزشمار مبلغ به حق بیمه افزوده می‌شود که برای خودروهای مختلف متفاوت است. در زیر بیشتر در این مورد بحث خواهیم کرد.

۵) میزان پوشش:

میزان پوشش از موارد دیگری است که تعیین‌کننده حق بیمه است. پوشش به معنای تعهد مالی شرکت بیمه در مقابل بیمه‌شده است. در هر سال، بانک مرکزی حداقلی را برای پوشش بیمه اعلام می‌کند. فردی که قصد خرید بیمه شخص ثالث را خریداری کند،‌ اگر نیاز به پوشش بیشتری داشت، باید مبلغ بیشتری پرداخت کند.

۶) تخفیف شرکت بیمه:

بیمه مرکزی هر ساله حداقل و حداکثری را برای نرخ بیمه شخص ثالث اعلام می‌کند. شرکت‌های بیمه مجاز هستند با توجه به این نرخ‌ها، تخفیف‌هایی به مشتریان خود ارائه دهند. البته نرخی که شرکت‌های بیمه اعلام می‌کنند نباید از حداقل اعلام‌شده توسط بیمه مرکزی کمتر باشد.

۷) مدت اعتبار بیمه‌نامه:

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث، از چند روز تا چند سال متغیر است. برخی شرکت‌های بیمه، این بیمه را به صورت روزشمار نیز ارائه می‌کنند. در کل خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌به‌صرفه‌تر است. برای مثال قیمت بیمه‌نامه شش‌ماهه از نصف قیمت بیمه‌نامه یک‌ساله بیشتر است، چرا که بیمه‌های کوتاه‌مدت برای شرکت‌های بیمه ریسک بیشتری دارند.

برای تعیین قیمت بیمه شخص ثالث، تمامی فاکتورهای بالا در نظر گرفته می‌شود و نرخ اعلام می‌شود.

بیمه شخص ثالث سامان

 جریمه‌های بیمه شخص ثالث

همانطور که اگر شخصی از بیمه شخص ثالث استفاده نکند، از تخفیف بهره می‌برد، جریمه‌هایی برای این بیمه در نظر گرفته شده است.

 جریمه دیرکرد

اگر بیمه شخص ثالث شما منقضی شود، آن را تمدید نکنید، باید جریمه دیرکرد به ازای هر روز پرداخت کنید. این جریمه برای خودروهای مختلف متفاوت است و با تقسیم حق بیمه شخص ثالث بر ۳۶۵ بدست می‌آید. حداکثر روزهایی که برای محاسبه جریمه دیرکرد در نظر گرفته می‌شود، ۳۶۵ روز است و روزهای بیشتر جریمه ندارند. به عنوان مثال، اگر خودروی شما ۱۰۰۰ روز بیمه ثالث نداشته باشد، تنها برای ۳۶۵ روز جریمه پرداخت خواهید کرد.

جریمه دیرکرد بخشیده نمی‌شود و باید در تمدید بیمه‌نامه دقت فراوانی داشته باشید. تنها استثنا زمانی است که خودروی بیمه‌شده در پارکینگ راهنمایی و رانندگی توقیف باشد که با بردن نامه رفع توقیف به شرکت بیمه، از پرداخت جریمه دیرکرد معاف می‌شود.

مبلغ جریمه دیرکرد روزانه

 جریمه سابقه خسارت

در صورتی که شخص از بیمه شخص ثالث استفاده کند، مشمول جریمه سابقه خسارت می‌شود که در جدول زیر جزییات آن را مشاهده می‌کنید.

تخفیف خسارت شخص ثالث

 بیمه ثالث سامان

بیمه سامان یکی از شرکت‌هایی است که بیمه شخص ثالث ارائه می‌کند که با خرید آن می‌توانید از مزایای خدمات این شرکت بهره ببرید. به عنوان مثال اگر بیمه‌نامه شخص ثالث گم شود و سوابق قبلی بیمه نزد بانک سامان باشد، پس از استعلام داخلی، تخفیف‌ها اعلام خواهد شد.

 خطرات مورد تعهد بیمه شخص ثالث سامان

در بیمه شخص ثالث خطرات زیر تحت پوشش بیمه است:

۱) تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه

۲) خسارتهایی که از محمولات وسیله نقلیه به اشخاص ثالث وارد می‌شود.

۳) پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث  شامل دیه و ارش (دیه نقص عضو موقت که توسط قاضی تعیین می‌شود)

۴) جبران هزینه‌های درمانی ناشی از مصدومیت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.

۵) جبران خسارتهای مالی وارد به اشخاص ثالث

 خطرات خارج از تعهد بیمه شخص ثالث سامان

موارد زیر از شمول بیمه شخص ثالث خارج است:

۱) خسارت‌های وارده به وسایل نقلیه مسبب حادثه

۲) خسارت‌های وارده به محمولات وسائل نقلیه مورد بیمه

۳) خسارت‌های مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو

۴) خسارت‌های ناشی از محکومیت جزایی و پرداخت جرایم

۵) خسارت‌های ناشی از حوادثی که در خارج از کشور اتفاق می‌افتد؛ مگر اینکه توافقی بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار در این موضوع شده باشد.

 خسارت های قابل تامین

خسارت های بدنی و مالی وارده به اشخاص ثالث به شرح زیر پرداخت می‌شود:

۱) خسارت‌های بدنی: هر نوع صدمه و زیانی که در اثر حوادث مشمول بیمه منجر به نقص عضو و از کار افتادگی دائم و یا فوت شخص می‌شود. در این صورت شرکت بیمه دیه مقرر شده از سوی دادگستری را به اشخاص ثالث پرداخت می‌کند و هزینه‌های پزشکی افراد صدمه دیده چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد نیز تا سقف تعهدات جانی علاوه بر غرامت متعلقه (دیه) پرداخت می‌شود.

۲) خسارت‌های مالی: هرگونه زیان مستقیمی که در اثر حوادث مشول بیمه به اموال و اشیای تحت مالکیت یا تصرف قانونی اشخاص ثالث وارد می‌شود. در شرکت بیمه سامان در حال حاضر خسارت‌های مالی تا سقف تعهد خسارت‌های مالی بیمه‌نامه محدود به ۵/۲ درصد تعهدات جانی اجباری (مشخص شده توسط قوه قضائیه) بدون کروکی نیروی انتظامی قابل پرداخت است.

در صورت وقوع حادثه رانندگی، بیمه‌شده موظف است در کمترین زمان ممکن جریان حادثه را به اطلاع شرکت بیمه برساند و مدارک مورد نیاز را تحویل دهد. همچنین، بیمه‌شده یا شخص مسبب حادثه، حق ندارد بدون اطلاع شرکت بیمه با شخص حادثه‌دیده توافق کند.

 سخن آخر

بیمه شخص ثالث را می‌توان یکی از مهم‌ترین نوع بیمه دانست، چرا که هم پای شخص دیگری در میان است و هم در صورت وقوع حادثه جانی، هزینه زیادی به شخص وارد می‌کند. بیمه سامان نیز با عرضه بیمه شخص ثالث، دغدغه مشتریان را در این زمینه کاهش داده است.

از آنجایی که مراجعه به نمایندگی‌های بیمه، زمان زیادی لازم دارد، می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین بیمه ماهان، بیمه شخص ثالث سامان را در کمتر از ۵ دقیقه خریداری کنید.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

۲ دیدگاه

  • سلام بیمه نامه ((شرکت سامان ))شخص ثالث خودروی بنده مفقود گردیده است لطفاً راهنماییم کنید چکار باید کرد ؟ تشکر

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه