سوالات متداول

مهمترین سوالات متداول حوزه بیمه

عمومی

بیمه ماهان چیست؟

فروشگاه آنلاین بیمه ماهان با هدف توسعه فرهنگ بیمه و بازار اینترنتی آن توســط شرکــت دانش بنیان هیــراد تاسیس گردیده اســت و تمامی فرآیندهای آن، بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. شرکت هواپیمایی ماهان از سرمایه گذاران اصلی این فروشگاه بوده و کلیه کارمندان و خلبانان هواپیمایی ماهان نیز از خدمات این فروشگاه استفاده می کنند .


سوالات تخصصی


بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای است که افراد را در برابر خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث رانندگی بیمه می‌کند. در ایران بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری اجباری است.

شخص ثالث کیست؟‌

در بیمه شخص ثالث، کسی که برای وسیله نقلیه بیمه خریداری می‌کند، شخص اول یا بیمه‌گذار، شرکت بیمه‌ای که بیمه شخص ثالث از آن خریداری می‌شود، شخص ثانی یا شرکت بیمه و فرد یا افرادی که در حادثه زیان دیده‌اند، شخص ثالث نامیده می‌شود. توجه داشته باشید که راننده اگر مقصر باشد، شخص ثالث نامیده نمی‌شود.

آیا بیمه شخص ثالث اجباری است؟

بله. داشتن بیمه شخص ثالث برای دارندگان تمام وسایل نقلیه اعم از شخصی، مسافری،‌ باری، موتورسیکلت و ... در ایران اجباری است.

اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشم، چه مشکلاتی بوجود می‌آید؟

در ایران بیمه شخص ثالث، اجباری است. حرکت وسیله نقلیه بدون بیمه شخص ثالث ممنوع است. پلیس راهنمایی رانندگی اگر متوجه شود که وسیله‌ای این بیمه‌نامه را ندارد، می‌تواند آن را توقیف کند. همچنین، اگر خودرویی بیمه شخص ثالث نداشته باشد و دچار حادثه شود، راننده تا زمات پرداخت خسارت جانی و مالی آسیب‌دیدگان، در زندان باقی خواهد ماند. مشکل دیگر،‌ جریمه دیرکرد است. اگر خودرویی فاقد بیمه شخص ثالث باشد و قصد تهیه آن را داشته باشد، باید جریمه دیرکرد پرداخت کند. جریمه دیرکرد غیرقابل بازگشت است. در نهایت، خرید و فروش خودروی بدون این بیمه‌نامه ممنوع است.

فواید بیمه شخص ثالث چیست؟‌

حوادث رانندگی معمولا خسارات مالی و جانی زیادی به بار می‌آورند. به عنوان مثال، خسارات مالی ممکن است تا مرز صدها میلیون تومان برسد. بیمه شخص ثالث شما را در برابر این حوادث بیمه می‌کند.

خسارات مالی بیمه شخص ثالث چیست؟

هر گونه خسارتی که در جریان حادثه برای اموال شخص ثالث پدید آید، جزیی از خسارت مالی محسوب می‌شود.

خسارات جانی در بیمه شخص ثالث چه معنایی دارد؟

هر گونه خسارتی جانی که به شخص ثالث وارد شود، خسارات جانی نامیده می‌شود. صدمه به غیرانسان جز خسارات جانی محسوب نمی‌شود.

آیا بیمه شخص ثالث زیان واردشده به راننده خودروی مقصر را جبران می‌کند؟

بیمه حوادث خسارت واردشده به راننده در جریان حادثه را جبران می‌کند. این بیمه، دیه مربوط به نقص عضو یا فوت راننده را جبران می‌کند، اما هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه را برای راننده مقصر را جبران نمی‌کند. راننده مقصر اگر بیمه حوادث انفرادی داشته باشد، هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه جبران می‌شود.

اگر گواهینامه نداشته باشیم، آیا خسارات واردشده به من جبران می‌شود؟

خیر. در صورتی که گواهینامه نداشته باشید،‌ تمامی هزینه‌های ناشی از خسارت بر عهده شما خواهد بود و شرکت بیمه هزینه‌ای پرداخت نخواهد کرد.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث چیست؟

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث در ازای سالهایی که از این بیمه‌نامه استفاده نکرده‌اید، به شما تعلق می‌گیرد. تخفیف عدم خسارت برای یک سال 10%برای دو سال 15% برای سه سال 20% برای چهار سال 30% برای پنج سال 40% برای شش سال 50% برای هفت سال 60% و برای هشت سال به بالا 70% است.


در حال بارگذاری ...