مجله بیمه ماهان

بیمه سلامت چیست ؟ راهنمای جامع دریافت رایگان دفترچه بیمه سلامتزمان مطالعه ۳ دقیقه

بیمه سلامت ، بیمه اقشار آسیب پذیر

برای همه ما اتفاق افتاده که هنگام مراجه به پزشک ، بیمارستان ها و مراکز درمانی با افرادی مواجه می شویم که دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی نداشته باشند . بسیاری از این افراد به علت مشکلات مالی در پرداخت هزینه های درمانی ناتوان هستند . نکته ای که اکثرا این دسته به آن توجه نمی کنند ، وجود پوشش بیمه ای برای اقشار آسیب پذیر جامعه است ، بیمه سلامت ایران .

این بیمه در سال  ۱۳۹۳ و در جهت تحت پوشش قرار دادن افرادی که از پوشش های بیمه تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی استفاده نمی کنند ، راه اندازی شد .

با مجله بیمه ماهان همراه باشید تا با این بیمه نامه و نحوه دریافت دفترچه بیمه آشنا شویم .

 انواع بیمه سلامت

سازمان بیمه سلامت ایران با توجه به تمام اقشار جامعه بیمه های متنوعی را ارائه می کند که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم :

 • بیمه سلامت همگانی :

این بیمه نامه ، بدون دریافت هیچ هزینه ای و بدون دریافت حق بیمه ، تمام خدمات درمانی را به بیماران ارائه می دهد .

البته باید توجه داشت که دریافت این بیمه نامه ، ملزم به تحت پوشش نبودن هیچ یک از بیمه ها (تامین اجتماعی ، خدمت درمانی) می باشد .

 • بیمه سلامت ایرانیان :

بیمه ایرانیان که بعضا به اشتباه آن را با بیمه  همگانی در یک لیست قرار می دهند ، یکی دیگر از بیمه های ارائه شده توسط این سازمان می باشد . تفاوت بیمه ایرانیان و بیمه همگانی در این است که برای دریافت آن باید هزینه ای را پرداخت کرد .

حق بیمه این بیمه نامه سالیانه مبلغ ۵۵۰ هزار تومان می باشد که دولت حدود نصف این مبلغ را پرداخت می کند . مبلغی که بیمه شده برای دریافت این بیمه نامه پرداخت می کند ، حدود ۲۶۴ هزار تومان برای یک است .

 • بیمه سلامت روستائیان :

این بیمه نامه را می توان یکی از زیرمجموعه های بیمه همگانی به حساب آورد . تمام حق بیمه برای بیمه روستایی توسط دولت پرداخت می شود . تمام روستاییان و ساکنین شهر های زیر ۲۰ هزار نفر می توانند بیمه روستائیان استفاده کنند .

 • بیمه سلامت کارکنان دولت :

تمام کارکنان دولت افراد استخدام شده در سازمان های زیر نظر دولت ، تحت پوشش بیمه کارکنان دولت قرار می گیرند .

 • بیمه سلامت سایر اقشار :

تمام مددجویان سازمان بهزیستی ، دانشجویان ، طلبه های حوزه های علمیه و خانواده شهدا و جانبازان تحت پوشش بیمه سایر اقشار قرار می گیرند .

 شرایط عمومی دریافت دفترچه بیمه سلامت :

 • شرط اصلی برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه سلامت ، قرار نداشتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی ، بیمه خدمات درمانی و بیمه نیروهای مسلح می باشد .
 • تمام مردانی که به سن قانونی (۱۸ سال تمام) رسیده باشند می توانند از خدمات این بیمه استفاده نمایند .
 • بانوان سرپرست خانوار نیز در صورت عدم پوشش سایر بیمه ها میتوانند از این بیمه استفاده نمایند .

 مدت اعتبار بیمه سلامت :

به مانند سایر قراردادهای بیمه ای ، اعتبار این بیمه نامه یکساله می باشد . پس از یکسال بیمه نامه منقضی شده و نیازمند تمدید می باشد .

 تمدید دفترچه بیمه سلامت سال ۹۸ :

هزینه تمدید دفترچه این بیمه بر طبق بودجه سال ۱۳۹۸ ، ۳ هزار تومان است . همچنین برای صدور مجدد دفترچه بیمه برای بار اول مبلغ ۹ هزار تومان و برای مرتبه دوم به بعد برابر ۱۸ هزار تومان است .

 بازنشستگی بیمه سلامت :

نکته مهم در رابطه با این بیمه نامه ، درمانی بودن آن است . این بیمه صرفا یک بیمه نامه درمانی است و مانند بیمه تامین اجتماعی مستمری و بازنشستگی ندارد .

 پوشش های بیمه سلامت :

این بیمه به مانند سایر بیمه ها ، تمام خدمات درمانی بستری و سرپایی ارائه شده در بیمارستان ها ، کلینیک ها و پاراکلینیک ها و سایر مراکز درمانی را تحت پوشش قرار می دهد و تمام این مراکز طرف قرارداد این بیمه می باشند .

 بیمه درمان تکمیلی سلامت :

این بیمه به عنوان بیمه نامه پایه محدودیتی برای خرید بیمه تکمیلی در نظر نگرفته و بیمه شده می تواند با خرید بیمه تکمیلی انفرادی از پوشش های بیشتری استفاده نماید .

برای مثال بیمه تکمیلی انفرادی میتواند با کسر ۱۰% فرانشیز ، ۹۰% قیمت دارو را تحت پوشش خود قرار دهد .

بیمه تکمیل درمان انفرادی

 بیمه سلامت و بیماری های خاص :

تمامی بیماری های خاص و بیماری های نظیر MS ، پیوند کلیه ، دیالیز و تمامی بیماران کلیوی تحت پوشش این بیمه نامه می باشند . بیماری های تالاسمی و هموفیلی هم تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند ، اما باید توجه داشت شیمی درمانی به دلیل قرارنداشتن در گروه بیماری های خاص جزو بیماری های تحت پوشش نیست .

 تائید نسخه ها و بیمه سلامت :

این بیمه هم به مانند سایر بیمه ها برای پرداخت هزینه های دارویی نیازمند تایید نسخه ها می باشد .

برای تائید نسخه نیازی به مراجعه حضوری به سازمان بیمه سلامت نیست . این کار توسط داروخانه ها به سرعت انجام می پذیرد . البته شما به عنوان صاحب دفترچه بیمه می توانید به سایت سازمان بیمه مراجعه نمایید . در وبسایت امکان تایید نسخه قرار دارد و با پرداخت فرانشیز میتوانید داروی مورد نظر را از داروخانه دریافت نمایید .

 دریافت دفترچه بیمه سلامت :

برای دریافت دفترچه بیمه نیاز به مراجعه حضوری به سازمان بیمه سلامت نیست . متقاضیان استفاده از این بیمه نامه می توانند با مراجعه به سایت سامانه اقدام به ثبت نام برای این بیمه نمایند .

در ادامه با آموزش تصویری ثبت نام در سامانه بیمه سلامت ، ما همراه باشید .

آموزش تصویری ثبت نام بیمه سلامت :

برای ثبت نام در سامانه بیمه ابتدا وارد  وبسایت سازمان سلامت ایران شویم وسپس طبق راهنمای تصویری زیر اقدام کنیم :

آموزش تصویری ثبتنام بیمه سلامت

بیمه سلامت همگانی ، سال ۹۸ رایگان برای همه

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی ، در سال ۱۳۹۸ تمام افرادی که پس از تایید مراجع ذی صلاح شرایط دریافت بیمه درمانی همگانی را داشته باشند ، به صورت رایگان تحت پوشش خدمات این بیمه قرار خواهند گرفت .

کلام پایانی

این بیمه نامه به عنوان یک طرح حامی برای قشر آسیب پذیر توسط دولت ارائه شد . هرچند گاهی به دلیل عدم تامین بودجه توسط دولت ، بیماران تحت پوشش این بیمه با مشکلاتی در مراکز درمانی مواجه می شوند .

اما برای افرادی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی ، بیمه خدمات درمانی و بیمه درمانی نیروهای مسلح نیستند ، این بیمه بهترین گزینه می باشد .

[alert type=”success”]آیا شما از بیمه سلامت استفاده می کنید ؟ نظر شما درباره این بیمه نامه چیست ؟ شما می توانید تجربه خود را از پوشش ها و خدمات بیمه سلامت همگانی یا ایرانیان در بخش نظرات با ما در میان بگذارید .[/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

یک دیدگاه

 • من رفتم تمدید دفترچه بیمه سلامت که سالهاست دارم . وهیچ استفاده ای هم خدارو شکر نکردم . گفتند باید کد تایید بیاد . اومد وبعد یک پیامک که باید برای هرنفر وماهانه حدود ۶۰۰۰۰۰ ریال پرداخت کنیم و سالانه میشه ۷۲۰۰۰۰۰ ریال وتعداد خونوادم ۳ نقر به عبارتی میشه ۲۱۶۰۰۰۰۰ ریال ومن توان پرداخت ندار. حال برچه اساسی امسال اینجوری شده نمی دونم . من باید چیکار کنم .اگه کسی اطلاعاتی داره لطف کند برام بزاره. ممنون از لطفتون

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه