فرانشیز چیست؟ | حقایقی راجع به فرانشیز که شرکت های بیمه نمی گویند !!!

فرانشیز چیست؟ | حقایقی راجع به فرانشیز که شرکت های بیمه نمی گویند !!!زمان مطالعه ۲ دقیقه

فرانشیز چیست 

زندگی در دنیای مدرن دارای تفاوت های بنیادی بسیاری با سبک زندگی انسان ها در قدیم است. در دنیای امروز برخی مفاهیمی که در گذشته معنایی نداشتند، جز ملزومات زندگی به شمار می روند. برای مثال با اینکه بیمه پدیده ای تاریخی به شمار می رود که در بعضی از جوامع وجود داشته، ولی دارای جایگاه شناخته شده و ویژه ای در سطح جهان نبود. شکوفایی بیمه ها محصول جدید و در واقع از نتایج صنعتی شدن است. امروزه قوانین مدنی بر اساس روابط اجتماعی پیچیده، مشاغل متنوع و فعالیت های اجتماعی گسترده، بار مسئولیت قابل توجهی را برای هر فردی به وجود آورده است. جبران پیامدهای ناشی از این مسئولیت های اجتماعی، کار ساده ای نیست. یکی از بهترین روش ها برای جبران خسارات و مشکلات مختلف، دارا بودن بیمه است. اهمیت بیمه ها از آن جایی روشن تر می شود که میبنیم در هر کشوری یک یا چندین بیمه اجباری وجود دارد. بیمه در واقع قراردادی بین اشخاص حقیقی و یا حقوقی (شرکت ها و …) و شرکت های بیمه ای است که به موجب این قرارداد، شرکت بیمه ای ملزم به جبران خسارات وارد بر بیمه شده می شود. سازوکار این فرایند به این شکل است که بیمه شده به صورت ماهانه و یا سالانه حق بیمه ای را پرداخت می کند و در صورت بروز خسارت بیمه آن را تا سقف های مشخصی چندین برابر حق بیمه، جبران می کند. با اینکه میزان پرداختی بیمه در صورت وجود غرامت چندین برابر حق بیمه است ولی همیشه درصدی کمتر از خسارت را جبران می کند. یعنی همیشه درصدی از خسارت هرچند ناچیز بر عهده بیمه شده است. به این درصد از خسارت که توسط بیمه شده پرداخت می شود، فرانشیز می گویند.

فرانشیز

کلمه فرانشیز در واقع دارای ریشه فرانسوی است و در زبان های انگلیسی و فرانسه استفاده می شود اما معنی لغوی و کاربرد آن در صنعت بیمه صحیح نیست. این کلمه پس از سال ها به یک اشتباه رایج و عرف در صنعت بیمه ایران تبدیل شده و استفاده می شود. همان طور که پیشتر ذکر شد معنا و کاربرد فرانشیز در صنعت بیمه ما، سهم بیمه گزار و در واقع درصدی از خسارت است که بر عهده خود بیمه شده است. فرانشیز بر اساس شرکت، نوع بیمه و نوع قرارداد متفاوت است. مقدار و درصد فرانشیز به طور معمول در قرار داد بیمه مشخص می شود.

فرانشیز در انواع بیمه ها از جمله بیمه های اموال، اشخاص و مسئولیت وجود دارد.

خرید اینترنتی بیمه

انواع فرانشیز

نحوه محاسبه فرانشیز در انواع بیمه ها به پنج شکل است:

ثابت

فرانشیز ثابت و معین، مبلغ مشخصی است که از ابتدا و صراحتا در بیمه نامه ذکر می شود. برای مثال در بیمه نامه ذکر می شود که فرانشیز ۱۰۰۰۰۰۰ ریال است.

درصدی از بیمه

در این حالت درصدی از میزان بیمه در قرارداد ذکر می شود. یعنی هر قدر که مبلغ بیمه بیشتر باشد، فرانشیز نیز بیشتر است.

درصدی از خسارت

درصدی از خسارت به عنوان فرانشیز در بیمه نامه ذکر می شود. به این معنی که مبلغ خسارت هر چقدر که باشد، درصد معین ذکر شده در قرار داد باید توسط بیمه شده پرداخت شود. برای نمونه اگر در بیمه نامه ذکر شود که میزان فرانشیز  %۱۰ خسارت است، در صورت بروز خسارت ۱۰۰ میلیون ریالی، فرانشیز مبلغ ده میلیون ریال می شود.

ترکیبی

در برخی بیمه نامه ها از ترکیب مدل های فرانشیز بیمه استفاده می شود. مثلا فرانشیز ثابت به علاوه درصدی از خسارت.

سقف غرامت

برخی قرارداد های بیمه، تا سقف معینی از خسارات را پوشش می دهند و باقی خسارت به عنوان فرانشیز توسط بیمه شده پرداخت می شود. به این معنی که مثلا در قرارداد ذکر می شود جبران خسارات تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال، در این صورت اگر خسارت ۱۳۰ میلیون ریال بشود، ۳۰ میلیون بیشتر بر عهده بیمه شده است.

دلایل وجود فرانشیز

فرانشیز چیست؟ | حقایقی راجع به فرانشیز که شرکت های بیمه نمی گویند !!!    ارزان تر شدن حق بیمه به این دلیل که فرانشیز تعهدات بیمه گر را کمتر می کند.

فرانشیز چیست؟ | حقایقی راجع به فرانشیز که شرکت های بیمه نمی گویند !!!   رعایت بیشتر نکات ایمنی و اقدامات پیشگیرانه در هر زمینه توسط بیمه شدگان زیرا خوشان نیز در پرداخت غرامت سهیم هستند.

فرانشیز چیست؟ | حقایقی راجع به فرانشیز که شرکت های بیمه نمی گویند !!!    باعث عدم مراجعه بیمه شدگان برای خسارت های جزیی می شود و این باعث توانگری بیمه ها در خسارات بزرگ تر می شود و از هزینه های اضافی کم می کند.

[alert type=”success”]برای خرید انواع بیمه های در کمتر از ۵ دقیقه، می توانید به فروشگاه آنلاین ماهان مراجعه کنید.[/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه