ماجرای عجیب گران شدن بیمه بر اثر گرانی بنزین و سهمیه بندی سوخت!

ماجرای عجیب گران شدن بیمه بر اثر گرانی بنزین و سهمیه بندی سوخت!زمان مطالعه ۳ دقیقه

 افزایش قیمت بنزین ، از شایعه تا واقعیت

این روز ها همه جا صحبت از افزایش قیمت بنزین است . برخی خبرگزاری ها نیز از فرصت استفاده می کنند و بعضا اقدام به شایعه پراکنی می کنند .  نتیجه این شایعات ازدحام مردم و صف های شلوغ پمپ بنزین ها بود .

 تاریخچه سهمیه بندی بنزین

سهمیه بندی بنزین برای  اولین بار در سال ۱۳۸۶ مطرح و اجرایی شد . یکی از اصلی ترین دلایل سهمیه بندی مصرف سوخت ، هدف مندی مصرف سوخت در کشور بود .

برای استفاده از سهمیه بنزین ، اولین قدم ثبت نام کارت سوخت یا کارت هوشمند سوخت بود . این طرح تا خردادماه سال ۱۳۹۴ اجرا شد .

در خرداد ماه ۱۳۹۴ ، بنزین تک نرخی شد . با تک نرخی شدن بنزین دیگر نیازی به استفاده از کارت سوخت نبود .

 سهمیه بندی بنزین در سال ۹۸

همانطور که گفتیم ، این روزها شنیده می شود که بنزین قرار است دوباره سهمیه بندی شود .

اصلی ترین لازمه سمهیه بندی بنزین ، کارت سوخت است . مراحل صدور کارت سوخت خودرو صفر همزمان با صدور پلاک ، آغاز می شود .

اما خودرو های فاقد کارت سوخت دیگر باید برای ثبتنام کارت سوخت به درگاه ملی خدمات دولت مراجعه کنند .

 افزایش قیمت سوخت

علاوه بر سهمیه بندی ، خبر دیگری که به گوش می رسد افزایش قیمت بنزین است .

هرچند منبع رسمی درباره قیمت های جدید وجود ندارد . طبق شنیده ها سمهیه بنزین بصورت ۶۰ لیتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی خواهد بود . نکته مهم قیمت بنزین آزاد و بدون سهمیه است . گویا مبلغ هر لیتر ۲۵۰۰ تومان برای بنزین آزاد تعیین شده است . هر چند این نرخ ها رسما اعلام نشده اما همین قیمت ها هم باعث تغییراتی در قیمت های بازار خرید و فروش خودرو خواهد شد .

 تاثیر قیمت بنزین بر قیمت خودرو و بیمه

بر اساس اخبار منتشر شده ، بازار خودرو حال خوشی ندارد . یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت خودرو ، نرخ ارز می باشد . اما امروز فقط قیمت دلار بر قیمت خودرو تاثیر ندارد . شاید عجیب باشد بازار خودرو این روزها از کوچکترین خبری تاثیر می گیرد .

رفتار متفاوت قیمت خودرو ، باعث سردرگمی اکثر خریداران شده است . هنگامی که توقع داریم قیمت خودرو با توجه به شرایط کاهش یابد ، قیمت ها صعودی میشود . بالعکس زمانی که منتظر افزایش قیمت هستیم ، قیمت ها ثایت می ماند یا حتی کاهش می یابد .

 با افزایش قیمت بنزین ، بیمه ارزان می شود ؟

حتما مطالب قبلی مربوط به بیمه شخص ثالث مجله بیمه ماهان را خوانده اید . قبلا هم گفتیم که نرخ بیمه شخص ثالث به صورت مستقیم از قیمت دیه تاثیر می گیرد .

بیمه مرکزی در ابتدای هر سال نرخ مصوب بیمه شخص ثالث را بر اساس دیه اعلام شده اعلام می کند .

هر چند عوامل مختلفی مانند سابقه عدم دریافت خسارت و سقف پوشش مالی بر قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر دارد .

[alert type=”success”]یکی از عوامل مهم قیمت بیمه شخص ثالث ، تخفیف شرکت هاست . فروشگاه آنلاین بیمه ماهان با توجه به تخفیفات دریافتی ، مناسبترین و بهترین قیمت بیمه شخص ثالث را به خریداران پیشنهاد می دهد .[/alert]

اما با توجه به تعریف بیمه شخص ثالث ، افزایش و کاهش قیمت خودرو تاثیری بر قیمت بیمه شخص ثالث ندارد .

ماجرای عجیب گران شدن بیمه بر اثر گرانی بنزین و سهمیه بندی سوخت!

 تاثیر قیمت بنزین بر قیمت بیمه بدنه

با افزایش قیمت بنزین ، توقع بر این است که قیمت خودرو کاهش یابد . اما با توجه به آشفته بازار خودرو چیزی را به قطعیت نمیتوان گفت .

قیمت بیمه بدنه همانطور که از نامش مشخص است ، کاملا به نوع خودرو بستگی دارد . پوشش های بیمه بدنه مانند تصادف ، سرقت و … ، همه به قیمت خودرو وابسته است . از طرفی بیمه بدنه ، پوشش های اضافه ای هم دارد . این پوشش ها مانند سرقت درجا قطعات و بلایای طبیعی نیز با توجه به قیمت خودرو متغیر است .

پس می توان گفت مهمترین عامل در قیمت گذاری قیمت بیمه بدنه ، ارزش ریالی خودرو است .

[alert type=”warning”]یکی از پوشش های مهم و اضافه بیمه بدنه ، پوشش نوسان قیمت است . این روزها نوسانات قیمت خودرو بسیار بالاست . این پوشش به شما کمک می کند تا در صورت افزایش قیمت خودرو ، خسارت را به قیمت روز محاسبه و دریافت کرد .[/alert]

 در نهایت

با توجه به مطالب گفته شده به این نتیجه میرسیم قیمت بیمه شخص ثالث تحت تاثیر قیمت خودرو نیست . قیمت خودرو تنها بر بیمه بدنه تاثیر می گذارد .

چنانچه با افزایش قیمت بنزین ، قیمت خودرو کاهش یا افزایش پیدا کند ، این تاثیر مستقیما در خرید بیمه بدنه تاثیر خواهد گذاشت .

با افزایش قیمت خودرو نرخ حق بیمه بدنه افزایش پیدا خواهد کرد . در مقابل با کاهش قیمت خودرو ، حق بیمه برای بیمه بدنه کاهش خواهد یافت .

ماجرای عجیب گران شدن بیمه بر اثر گرانی بنزین و سهمیه بندی سوخت!

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه