بیمه مرکزی ; همه ی آنچه درباره بیمه مرکزی نیاز دارید بدانید

بیمه مرکزی – همه ی آنچه درباره بیمه مرکزی نیاز دارید بدانیدزمان مطالعه ۳ دقیقه

بیمه مرکزی

وجود راه ها و بند های قانونی موثر در جهت تامین رفاه و ایجاد تعادل در قوانین مربوط به جامعه یکی از مهم ترین عوامل ایجاد امنیت و تضمین آینده ای مطلوب است. در این مقاله به معرفی بیمه مرکزی ایران خواهیم پرداخت.

تاریخچه بیمه در ایران

ورود صنعت بیمه سابقه ای طولانی اما غیر رسمی در ایران دارد. اولین حضور آن در سال ۱۲۸۹ خورشیدی و با فعالیت دو شرکت خارجی در ایران نمودار شد. اولین قوانین به ثبت رسیده از این بیمه نوپا مربوط به قوانین ثبت شرکت در سال ۱۳۱۰ است. بعد از این زمان بود که شرکت های داخلی و خارجی ملزم به تبعیت از قوانین بیمه تحت نظارت عدلیه شدند. تصویب قوانین مرتبط با بیمه در سال های ۱۳۱۴ و ۱۳۱۶ نقطه عطفی در خدمات بیمه ایران به شمار می رود. نخستین شرکت بیمه ایرانی با عنوان بیمه شرق در سال ۱۳۲۹ تشکیل و توسعه بیمه و گسترش شرکت های سهامی موجب احساس نیاز برای سیاست نظارت بر امور بیمه گذاری شد. مسئولین امر به فکر تفکیک منصب قانون گذاری و نظارت بر امور جاری بیمه افتادند. از این رو بیمه مرکزی ایران با هدف تهیه و تنظیم آیین نامه ها، نظارت اجرایی و هدایت قوانین مربوط به بیمه در سال ۱۳۵۰ تاسیس و شروع به فعالیت کرد.

خرید اینترنتی بیمه

بیمه مرکزی ایران چیست؟

بیمه مرکزی ایران با کاربرد اجرای قوانین، نظارت بر اجرای بیمه و تنظیم بازار در سال ۱۳۵۰ ایجاد شده و با حضور و به کارگیری افراد متخصص و کارشناسان خبره، به وظیفه تدوین آیین نامه ها و بررسی قوانین موجود می پردازد. بیمه مرکزی شرکت های مربوط به بیمه را تحت پوشش و نظارت خود دارد. این سازمان با ایجاد تعادل و نظارت در امور اجرایی بیمه، تخلف و سرپیچی، برخورد با کارگزاران متخلف، تدوین برنامه های پیشبردی بیمه و نظارت بر شرکت های داخلی و خارجی را بر عهده دارد. با شناخت وظایف مربوط به بیمه مرکزی ایران کاربرد ها فراوان آن را در توسعه و رشد انواع بیمه خواهید یافت.

تلفن بیمه مرکزی

وظایف مهم و کاربرد های بیمه مرکزی ایران

از جمله وظایف مهم و کاربردی بیمه مرکزی ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1.   تدوین مقررات و آیین نامه های اجرایی جهت بهبود کارایی امور مربوط به بیمه در کشور
 2. بررسی، نظارت و تهیه گزارش از فعالیت های بیمه گزاران در سراسر کشور
 3. اجرای بیمه های آتیه و بیمه های اجباری
 4. اعطای بیمه های آتیه و بیمه اختیاری از شرکت های داخل و خارج از ایران
 5. اعطای بیمه های اتکایی به شرکت های داخلی و خارج از ایران
 6. حمایت و نظارت بر بیمه گزاران
 7. مجری صندوق حمایت بیمه بدنی، بیمه های اجباری، بیمه خودرو و …
 8. توسعه و بهبود امور مربوط به بیمه
 9. برخورد با افراد متخلف
 10. تنظیم بازار بیمه

بیمه مرکزی ایران با دارا بودن کاربرد ها و اختیارات لازم در جهت امور مربوط به بیمه عهده دار نظارت و اجرای قوانین مدنی مربوط به بیمه افراد، صاحبان مشاغل، بیمه خودرو و … است. توسعه و گسترش بیمه، بهترین و مطمئن ترین راه ها برای تضمین آتیه افراد، شغل، شرکت ها و خانواده ها هستند. با شناخت مفهوم کاربردی بیمه مرکزی ایران، بهترین راه برای تضمین و ثبات را انتخاب کرده و ترسی از نوسانات موجود در زندگی را نداشته باشید.

 استعلام سامانه سنهاب

توسط سامانه استعلام سنهاب می توان با وارد کردن نام شرکت بیمه گر و شماره بیمه نامه و همچنین شماره تلفن همراه و کدملی یا شناسه ملی برای اشخاص حقوقی از صحت و معتبر بودن بیمه نامه خریداری شده اطمینان پیدا کرد و جزئیات بیمه نامه را مشاهده کرد. سامانه سنهاب

  میز خدمات الکترونیک بیمه مرکزی

سامانه میز خدمات الکترونیک در سایت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به ارائه خدمات غیر حضوری به مراجعه کنندگان میپردازد که این خدمات به ترتیب به شرح زیر است:

 1. پاسخ به استعلام اصالت بیمه نامه (سامانه سنهاب)
 2. پاسخگویی و رسیدگی به شکایات (سامانه یکپارچه رسیدگی به شکایات بیمه گذاران)
 3. پاسخ به استعلام سوابق بیمه ای (این بخش شامل دو زیر مجموعه ثبت استعلام جدید و پیگیری استعلام میباشد)
 4. پاسخ به استعلام سوابق بیمه‌ خودرو (سامانه پیگیری و استعلام سوابق بیمه ای وسایل نقلیه)
 5. میز خدمت شبکه فروش (درگاه ورود به سامانه‌های بیمه‌ی مرکزی ج.ا.ا برای نمایندگان شرکت‌های بیمه)
 6. ثبت اطلاعات متقاضیان شبکه فروش (نماینده، کارگزار، ارزیاب خسارت، کارگزار بیمه اتکایی)، اکچوئر و کارکنان کلیدی (ثبت نام آزمون ها و اطلاعات شبکه فروش صنعت بیمه)
 7. سامانه پیشخوان مکاتبات ارباب رجوع
 8. نظرسنجی، انتقادات و پیشنهادات خدمات الکترونیک (فرم ارزیابی استقرار میز خدمت الکترونیک)

بخش گزارش های آماری بیمه مرکزی

در راستای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، بیمه مرکزی به عنوان یکی ااز نهادهای پیشرو در شفافیت این بخش را در وبسایت خود راه اندازی کرد؛ بخش گزارش های آماری شامل دو زیر مجموعه اصلی اطلاعیه ها و مصوبات شورای عالی صنعت بیمه است. در هر یک از بخش های بالا میتوانید با انتخاب عنوان، بازه زمانی انتشار اطلاعیه و گروه خبری آن به جستجو در میان اطلاعیه ها بپردازید.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه