بیمه مسئولیت پزشکان – همه چیز درباره ی بیمه مسئولیت پزشکان به زبان ساده

بیمه مسئولیت پزشکان – همه چیز درباره ی بیمه مسئولیت پزشکان به زبان سادهزمان مطالعه ۳ دقیقه

بیمه مسئولیت پزشکان

 شاید در اخبار حوادث با تیتر هایی مثل قصور پزشکی یا اشتباهات پزشکان مواجه شده باشید . اشتباهاتی که گاهی منجر به واردن شدن خسارت های جانی و مالی به بیماران می شود . قطعا پزشکان با توجه به مسئولیت خود باید پاسخگوی این خسارات باشند . از آنجا که ممکن است جبران خسارت وارد شده به بیمار از توان مالی پزشک خارج باشد ، بیمه مسئولیت پزشکان می تواند بهترین انتخاب باشد .

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان یکی از زیرمجموعه های  بیمه نامه مسئولیت حرفه ای شمرده می شود .

در ایران هرساله حدود ۴۵۰۰۰ خطای پزشکی اتفاق می افتد ، که از این تعداد حدود ۳۰۰۰ مورد منجر به فوت بیمار میشود . به همین جهت بیمه مرکزی از اواسط دهه ۱۳۶۰ اولین بیمه مسئولیت پزشکان را ارائه کرد .

بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس شرایطی که در ادامه این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد ، خسارات مالی (دیه) را که پزشک یا پیراپزشک در صورت کوتاهی یا قصور و یا اشتباه ، سهوا و غیر عامدانه به بیمار وارد می کند را جبران می کند .

در این مقاله سعی داریم تا به ساده ترین صورت با بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان ، پوشش ها و خصوصیات آن آشنا شویم :

خسارت های تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکی به صورت کلی دو دسته از حوادث را تحت پوشش قرار می دهد :

 نقص عضو

چنانچه پزشک بر اثر کوتاهی و قصور باعث نقص عضو یا خسارت به بیمار شود ، بیمه نامه مسئولیت پزشکان بر اساس سقف خسارتی که توسط بیمه گذار (پزشک یا پیراپزشک) در بیمه نامه معین گردیده موظف به پرداخت دیه می باشد .

 فوت

اگر قصور ، کوتاهی یا اشتباه پزشک یا پیراپزشک منجر به فوت بیمار گردد ، بیمه نامه مسئولیت پزشکان بر اساس نرخ دیه اعلام شده برای ماه های عادی و ماه های حرام ، موظف به پرداخت دیه بیمار فوت شده به خانواده و ورثه متوفی می باشد .

خسارت هایی که تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار نمی گیرد

باید توجه داشت که بیمه مسئولیت پزشکان همه خسارات وارد شده به بیماران را شامل نمی شود . البته استثنائاتی نیز دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم :

 • فعالیت غیر تخصصی :

گاهی پزشک یا پیراپزشک اقدام به جراحی یا درمان بیماری نماید که در تخصص وی نیست و باعث خسارت به بیمار شود . در این حالت بیمه هیچگونه خسارتی را برعهده نمیگیرد .

 • فعالیت در شرایط غیرعادی :

چنانچه محرز شود که پزشک حین طبابت تحت تاثیر مصرف مواد مخدر یا روان گردان ، مشروبات الکلی و داروی خواب آور بوده و به بیمار صدمه وارد کرده باشد ، پرداخت خسارت از عهده بیمه نامه خارج است .

 • اقدام خارج از ضوابط :

اگر پزشک یا پیراپزشک اقدام به درمان یا جراحی غیرقانونی و خارج از ضوابط وزارت بهداشت نماید و باعث آسیب به بیمار شود ، جبران خسارت بر عهده بیمه نامه نمی باشد .

 • استفاده نابجا از تشعشات هسته ای :

اگر استفاده از تشعشات و پرتوهای هسته ای و رادیواکتیو به صورت غیر مجاز به استثنا زمانی که جزئی از مراحل درمان باشد ، باعث وارد آمدن خسارت به بیمار شود ، جبران خسارت بر عهده بیمه نامه نیست .

 • بیهوشی در مراکز غیرمجاز :

اگر بهوشی در مراکز غیر مجاز و مکانی به غیر از بیمارستان ها ، درمانگاه ها و کلینیک های مجاز انجام شود ، در صورت بروز خسارت ، بیمه نامه خسارتی را پرداخت نخواهد کرد .

 • معالجه منسوبین درجه یک :

اگر پزشک یا پیراپزشک اقدام به درمان یا انجام عمل جراحی بر روی اقوام درجه یک خود نماید و بیمار آسیب ببیند ،  بیمه مسئولیت پزشکان خسارتی را برعهده نمیگیرد .

 • جراحی های زیبایی :

پرداخت خسارت هرگونه آسیب وارد شده براثر عمل جراحی و معالجه و درمان که به منظور زیبایی انجام میشود از عهده بیمه مسئولیت پزشکان خارج است .

نحوه محاسبه نرخ حق بیمه مسئولیت پزشکان

عوامل مختلفی مانند تخصص پزشک و پیراپزشک ، سقف خسارات تعیین شده و تخفیف سابقه عدم استفاده از خسارت بر نرخ بیمه مسئولیت پزشکی موثر است ، در ادامه با هر کدام از این عوامل بیشتر آشنا میشویم :

گرایش و تخصص پزشک و پیراپزشک :

یکی از مهم ترین فاکتور ها بر نرخ بیمه مسئولیت پزشکان ، تخصص پزشک و پیراپزشک است که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم :

تخصص پزشکان :

 1. متخصصان جراحی عمومی ، بیهوشی ، ارتوپدی و جراح زنان و زایمان
 2. متخصصان جراحی پلاستیک ، ارولوژی ، چشم ، مغز و اعصاب و قلب
 3. متخصصان جراحی فک و صورت ، گوش و حلق و بینی ، لثه و دندان ، پوست ، اطفال و پزشکی هسته ای
 4. پزشکان یا متخصصان جراح که جراحی نمی‌کنند ، پزشکان عمومی ، دندان‌ پزشکان ، روان ‌پزشکان ، متخصصان آنکولوژی ، آندوسکوپی ، رادیولوژی ، میکروبیولوژی ، داروسازها ، فیزیوتراپ ها ، متخصصان فیزیکی و توان‌بخشی ، طب اورژانس و طب سنتی .

تخصص پیراپزشکان :

 1. مامای شاغل در بیمارستان و درمانگاه
 2. متخصص بهداشت دهان و دندان ، داندانپزشک تجربی
 3. کارشناس ارشد ، تکنسین بیهوشی ، کارشناس فیزیوتراپی ، پرستار ، بهیار ICU و CCU ، دیالیز و کارشناس اروژانس
 4. تکنسین ، پرستار و بهیار اتاق عمل ، پرستار و بهیار سایر بخش ها
 5. تکنسین رادیولوژی ، سی تی اسکن ، MRI و کارشناس و تکنسین داروخانه و آزمایشگاه ، کمک بهیاران ، تکنسین نوارنگاری و CSR

تعیین سقف خسارت

پزشکان و پیراپزشکان میتوانند با توجه به حساسیت تخصصی که در آن فعالیت می کنند و میزان ریسک فعالیت خود ، سقف خسارت پرداختی بیمه نامه را افزایش دهند .

تخفیف سابقه عدم خسارت

بیمه مسئولیت پزشکان مانند تمام بیمه نامه ها شامل تخفیف عدم استفاده از خسارت می شود ، یعنی اگر در طول سال از خسارت بیمه نامه استفاده نشود ، برای تمدید بیمه نامه می توان از تخفیف سابقه عدم خسارت استفاده کرد .

البته باید توجه داشت که میزان تخفیف شرکت های بیمه با هم تفاوت دارد .

بیمه رزیدنت ها و دانشجویان

رزیدنت ها یا دستیاران ، دانشجویانی که در حال طی کردن دوره آموزش عملی تخصص هستند ، با توجه به تجربه کم امکان اشتباه بیشتری در فعالیت خود دارند می توانند از این بیمه نامه استفاده کنند . البته باید توجه داشت به دلیل بالا بودن امکان وقوع حوادث نرخ بیمه بالاتری نسبت به پزشکان را مشمول می شود .

بیمه کوتاه مدت مسئولیت پزشکان

اگر به هر دلیل پزشک نخواهد بیمه نامه یکساله تهیه نماید ، میتواند از بیمه کوتاه مدت مسئولیت پزشکان استفاده نماید که نرخ بیمه نامه کوتاه مدت بر اساس جدول زیر محاسبه می شود .

نرخ حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

نکته هایی مهم از بیمه مسئولیت پزشکی :

 • چنانچه خسارت وارد شده به بیمار از سمت بیمه تایید شود ، بیمه می تواند قبل از رای دادگاه نسبت به پرداخت خسارت بیمار اقدام کند .
 • بیمه نامه مسئولیت پزشکی تنها یک سال اعتبار دارد و پس از پایان یکسال میتوان نسبت به تمدید آن اقدام کرد .
 • این بیمه نامه تنها داخل کشور ایران پوشش دارد و خارج از ایران اعتباری ندارد .
 • تنها تا ۳ سال پس از اتمام قرارداد بیمه نامه اگر خسارتی از طرف پزشک محرز شود میتوان علیه پزشک و پیراپزشک اقامه دعوی کرد .
 • دستیار پزشک و پرستار ، هنگامی که به درخواست پزشک مداوای بیماران می‌پردازد ، تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکانی قرار می‌گیرد .

با توجه به آمار اشتباهات پزشکی و خسارات ناشی از آن در ایران ، خرید این بیمه نامه برای پزشکان باید جزو اولویت ها قرار بگیرد .

نظر شما راجع به این نوع بیمه نامه و پوشش های آن چیست ؟ خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

[alert type=”success”]برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بیمه مسئولیت پزشکان میتوانید با شماره تلفن ۴۵۲۳۹-۰۲۱ کارشناسان بیمه ماهان تماس بگیرید . [/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه