بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیکی

بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیکیزمان مطالعه ۴ دقیقه

اگر نگاهی به سال‌های نه چندان دور بیندازیم، مشاهده می‌کنیم که در گذشته اغلب افراد تمایلی به بیمه کردن خودرو‌های خود نشان نمی‌دادند. اما افزایش حوادث جاده‌ای و به‌دنبال آن خسارت‌های جانی و مالی کمر‌شکن که حتی به زندانی شدن افراد منجر می‌شد، اهمیت بیمه خودرو را بر همگان آشکار کرد تا جایی که در نهایت بیمه شخص ثالث از سوی دولت اجباری اعلام شد. همین اتفاق برای انواع دیگر بیمه نیز رخ داد و امروزه شاهد رواج انواع آن در جامعه هستیم.

اما در میان انواع بیمه، بیمه تجهیزات الکترونیک به‌ویژه برای وسایل شخصی و کوچک مانند موبایل، تبلت، دوربین، لپ‌تاپ و غیره تا حدودی مهجور باقی مانده بود. قیمت پایین این اقلام و وابستگی کمتر افراد به این وسایل سبب شده بود تا بیمه چنین کالا‌هایی طرفدار چندانی نداشته باشد.

اما افزایش سرسام‌آور نرخ ارز در سال‌های اخیر و وابستگی شدید زندگی و شغل افراد به کالا‌های دیجیتال مانند موبایل و لپ‌تاپ سبب شده است که استفاده از بیمه تجهیزات الکترونیک جای خود را در میان افراد جامعه باز کند. به همین دلیل قصد داریم در ادامه شما را با بیمه موبایل و لب‌تاپ که از پرطرفدار‌ترین تجهیزات الکترونیک شخصی هستند، آشنا سازیم.

نحوه خرید بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیکی
بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیکی

بیمه موبایل و لب‌تاپ چیست؟

بیمه موبایل، تبلت و لب‌تاپ بخشی از بیمه تجهیزات الکترونیک می‌باشند که بیمه بسیار گسترده‌ای است که تقریباً تمام تجهیزات الکترونیک را تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه تجهیزات الکترونیک یا بیمه کالا‌های دیجیتال به نوبه خود زیر‌مجموعه بیمه مهندسی محسوب می‌شوند که خسارت‌های فیزیکی ناگهانی و غیر قابل پیش‌بینی به تجهیزات و دستگاه‌هایی که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی آن‌ها بیشتر از قطعات مکانیکی می‌باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه کردن گوشی موبایل و لپ‌تاپ دقیقاً همانند بیمه کردن خودرو یا سایر لوازم است. به عبارت دیگر، هنگامی که گوشی موبایل یا لب‌تاپ خود را بیمه می‌کنید، شرکت بیمه‌گذار در ازای دریافت هزینه معینی متعهد می‌شود که خسارت‌های ناشی از بروز برخی حوادث غیر‌مترقبه که ممکن است برای گوشی یا لب‌تاپ شما رخ دهند را پرداخت نماید.

البته قوانین و ضوابط مربوط به بیمه گوشی‌های موبایل و بیمه کامپیوتر‌های قابل‌حمل ممکن بر اساس سیاست شرکت بیمه‌گذار تا حدودی متفاوت باشند، اما به‌طور کلی دامنه وسیعی از حوادث را در بر می‌گیرند.

بیمه موبایل و بیمه لب‌تاپ چه مواردی را پوشش‌ می‌دهند؟

معمولاً در قراردادهای بیمه موبایل و لب‌تاپ، مواردی تحت پوشش قرار می‌گیرند که شامل گارانتی نمی‌شوند. به بیان ساده‌تر، حوادثی در بیمه گوشی و لپ‌تاپ تحت پوشش قرار می‌گیرند که تحت پوشش گارانتی نیستند. همین امر هم سبب شده است که علی‌رغم وجود گارانتی کالا‌های الکترونیک، بیمه این وسایل مورد استقبال قرار بگیرد.

اگر بخواهیم مواردی را که بیمه موبایل و بیمه لب‌تاپ تحت پوشش قرار می‌دهند را به‌صورت فهرست‌وار بیان کنیم، عبارتند از:

 • ضربه فیزیکی و شکسته شدن (به‌دلیل سقوط، تصادم، واژگونی و …)
 • آب خوردگی و نفوذ مایعات (به‌دلیل سیل، آب ‌گرفتگی، نم، رطوبت، ریختن مایعات روی دستگاه و …)
 • نوسانات ولتاژ برق (مانند اتصال کوتاه)
 • بلایای طبیعی (از قبیل رانش زمین، نشست زمین، لغزش زمین، ریزش کوه یا صخره، باران، برف، تگرگ، بهمن، یخ‌زدگی، دمای بالا، بخارات غیر خورنده و …)
 • آتش سوزی (بر اثر صاعقه، انفجار یا بلایای طبیعی)
 • غفلت، عدم مهارت، سهل‌انگاری
 • دود، دوده، ذرات معلق در هوا، گرد و خاک
 • خسارت‌های هنگام تمیز کردن یا تعمیر کردن
 • خسارت‌های هنگام باز و بسته کردن دستگاه
 • خرابی ناشی از به‌کارگیری لوازم جانبی
 • سایر حوادثی که صراحتاً در بیمه‌نامه مستثنی نشده باشند.
 • اشکالات نرم‌افزاری
 • سرقت با شکست حرز

البته دو مورد آخر جزو پوشش‌های اضافی محسوب می‌شوند که کاربر در صورت تمایل با پرداخت حق بیمه بیشتر آن‌ها را به بیمه‌نامه اضافه می‌نماید.

لازم به ذکر است که در برخی از شرکت‌های بیمه، سرقت دستگاه جزو پوشش‌های اصلی بوده و در برخی دیگر جزو پوشش‌های اضافه محسوب می‌شود. همچنین اشکالات نرم‌افزاری تنها توسط تعدادی از شرکت‌های بیمه پوشش داده می‌شوند و شامل داده‌ها و اطلاعات ذخیره شده در دستگاه نمی‌گردد. چرا که این اطلاعات غیرقابل ارزش‌گذاری بوده و آن‌چه که قابل قیمت‌گذاری نباشد، طبق قوانین قابل بیمه شدن نیست. علاوه بر این، به‌دلیل این‌که اطلاعات ممکن است امنیتی بوده و یا مشمول مرور زمان گردند، قابل بیمه شدن نمی‌باشند.

مدت زمان بیمه موبایل و لپ‌تاپ

همانند اکثر بیمه‌های اموال و وسایل، مدت این بیمه‌نامه نیز یک‌سال است که بنا به درخواست بیمه‌گذار می‌تواند تمدید شود. البته در برخی شرکت‌های بیمه می‌توان قرارداد بیمه موبایل یا بیمه لپ‌تاپ را به‌صورت دو ساله منعقد کرد، ولی معمولاً نوع یک‌ساله رایج‌تر می‌باشد.

مزایای بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیکی
چرا به بیمه موبایل نیاز داریم؟

بیمه موبایل و لب تاپ چه مزیت‌هایی دارد؟

یکی از سؤالاتی که برای برخی از دارندگان گوشی‌های هوشمند یا لب‌تاپ مطرح می‌شود، این است که در صورت گارانتی بودن دستگاه چه نیازی به بیمه این وسایل است؟

از چند منظر می‌توان به سؤال پاسخ داد. اول آن‌که بسیاری از عوامل مهم آسیب‌رسان به لوازم الکترونیک تحت پوشش گارانتی قرار نمی‌گیرند. برای نمونه خرابی در اثر ضربه یا سقوط، نفوذ مایعات به دستگاه، سرقت و … تحت پوشش گارانتی نمی‌باشند. در‌حالی‌که همان‌طور که در بخش قبلی بیان شد، تمام این موارد شامل بیمه می‌شوند.

دوم آن‌که بسیاری از دستگاه‌ها فاقد گارانتی معتبر بوده و زمانی که شخص برای استفاده از گارانتی به شرکت مربوطه مراجعه می‌کند، تحت عناوین مختلف از ارائه خدمات به مالک دستگاه سرباز زده می‌‌شود. علاوه بر این، در سال‌های اخیر با اعمال تحریم‌های بین‌المللی بر ایران، بسیاری از شرکت‌های گارانتی معتبر قادر به ارائه خدمات پیشین در ایران نیستند و مشتریان با کارشکنی‌ها و تأخیر فراوانی برای تعمیر دستگاه‌های خود مواجه می‌شوند، ولی چنین مشکلاتی در رابطه با بیمه وجود ندارد.

سوم این‌که گارانتی تنها کالا‌های نو را برای یک مدت زمان محدود پوشش می‌دهد و پس از آن شرکت گارانتی مسئولیتی در برابر دستگاه مربوطه ندارد. اما بیمه، علاوه بر دستگاه‌های نو، دستگاه‌های مستعمل سالم را نیز بدون محدودیت زمانی تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه کردن موبایل یا لب‌تاپ چه ضرورتی دارد؟

همان‌طور که اشاره شد با چند برابر شدن نرخ ارز در سال‌های اخیر، قیمت لوازم الکترونیک وارداتی مانند گوشی‌های تلفن همراه و انواع رایانه‌ به حدی افزایش یافته است که قیمت یک لب‌تاپ‌ به‌روز ایسوس با قیمت یک خودروی تولید داخل می‌تواند برابری کند. این موضوع در رابطه با گوشی‌های هوشمند نیز صادق است.

از سوی دیگر قیمت بالای این کالا‌ها سبب افزایش قابل توجه آمار سرقت شده است تا جایی که مقاومت در برابر سرقت گوشی‌های موبایل منجر به قتل مالکان آن‌ها شده است و این موضوع جنبه امنیتی به خود گرفته است.

افزون بر این، موبایل و لب‌تاپ جزو لوازمی هستند که افراد آن‌ها را همراه با خود به اماکن مختلف حمل می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود که نسبت به سایر وسایل الکترونیکی بیشتر در معرض آسیب و سرقت قرار بگیرند. بنابراین به‌منظور آسایش فکری و همچنین تأمین امنیت جانی خود، ضروری است که نسبت به بیمه گجت‌های الکترونیکی خود اقدام نمایید.

خرید آنلاین ارزان‌ترین بیمه‌نامه موبایل و لب‌تاپ از فروشگاه بیمه ماهان

به‌منظور تهیه بیمه موبایل یا بیمه لپ‌تاپ، بایستی با در دست داشتن مدارک لازم از جمله کالای دیجیتال و جعبه آن به یکی از مراکز بیمه‌گذار مراجعه نمایید. اما فروشگاه آنلاین بیمه ماهان جهت رفاه حال مشتریان گرامی این امکان را فراهم ساخته است که بدون مراجعه حضوری و صرف وقت ارزشمند خود، لوازم الکترونیک خود را با نازل‌ترین قیمت بیمه نمایند.

شما می‌توانید با استفاده از سامانه آنلاین بیمه ماهان و تنها با چند کلیک و پر کردن مشخصات مورد نیاز، بیمه موبایل یا لب‌تاپ خود را درب منزل یا محل کار خود دریافت نمایید.

فروشگاه آنلاین بیمه ماهان با ارائه ارزان‌ترین بیمه موبایل و ارزان‌ترین بیمه لب‌تاپ و ارسال رایگان بیمه‌نامه به درب منزل یا محل کار شما، تمام تلاش خود را در جهت کسب رضایت مشتریان گرامی به‌کار بسته است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۴۵۲۳۹ تماس گرفته یا با کلیک روی این لینک، درخواست بیمه خود را به‌صورت آنلاین ارائه کنید.

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه