بیمه حوادث انفرادی – شرایط عمومی، پوشش ها + حق بیمه

بیمه حوادث انفرادی – شرایط عمومی، پوشش ها + حق بیمهزمان مطالعه ۳ دقیقه

 بیمه حوادث انفرادی

بیمه حوادث انفرادی یکی از بیمه های اشخاص است که برای همه لازم است. در طول شبانه روز ممکن است حوادث زیادی برای افراد اتفاق بیافتد که منجر به آسیب دیدن آن ها شود. تفاوتی ندارد که این آسیب ها سطحی باشد یا عمیق. برا درمان آن ها باید هزینه کرد. شاید بگویید که هنگام مراجعه برای درمان بیمه پایه مانند تامین اجتماعی پاسخگوی این هزینه ها باشد. اما بیمه های پایه فقط تا سقف مشخصی از هزینه ها را بر عهده می گیرند. از آنجا که  بعضا این حوادث باعث از کار افتادگی و نقص عضو می شود، لازم است تا فکری به حال این مواقع کرد.

شرکت های بیمه با توجه به رسالتشان که همان پوشش خسارت ها می باشد و در جهت آسودگی خاطر افراد اقدام به معرفی بیمه حوادث انفرادی نمودند.

 معرفی

بیمه حوادث انفرادی یکی از بیمه نامه های مفید برای همه افراد می باشد. در این بیمه نامه شرکت های بیمه گر متعهد می شوند تا در صورت بروز هر گونه حادثه برای بیمه گذار، وی را تحت پوشش خود قرار دهند.

منظور از حوادث در این بیمه نامه هرگونه آسیبی است که غیر عمد باعث شود بیمه گدار مجروح شود، دچار نقص عضو شود و یا فوت شود. غرق شدگی، مسموم شدن، خفه شدن گازگرفتگی، برق گرفتن یا بسیاری از بیماری های مانند هاری، سیاه زخم و … در زمره حوادث قرار می گیرند.

 پوشش ها و تعهدات حوادث اشخاص

همه بیمه نامه ها تعهداتی دارند و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. بیمه نامه حوادث انفرادی نیز از این قاعده مستثنی نیست و ۳ گروه پوشش را به بیمه گذاران ارائه می دهد:

 1. دیه نقص عضو و غرامت از کار افتادگی

در صورتی که بیمه شده به دلیل حادثه ای ناچار به قطع عضو گردد یا نتواند مشغول به کار شود بیمه حوادث انفرادی اقدام به پرداخت سرمایه فوت و نقص عضو می نماید.

نقص عضو و از کار افتادگی به دو صورت اتفاق می افتد. دائم یا جزئی.

هنگامی که فرد دچار از کار افتادگی دائم شود، کل سرمایه فوت بیمه نامه را دریافت می کند.

موارد زیر شامل از کار افتادگی دائم می شوند:

 • از دست دادن بینایی کامل هر دو چشم به صورت دائم
 • قطع شدن هر ۲ دست از ناحیه مچ
 • قطع شدن هر ۲ پا از ناحیه مچ
 • قطع شدن یک پا و یک دست از ناحیه مچ
 • از بین رفتن پنجه های دو پا
 • قطع نخاع به صورت کامل
 • از دست دادن شنوایی دو گوش به صورت دائم
 • از دست دادن فک پایین

هنگامی که فرد یک دست یا یک پا یا بخش از انگشتان را از دست می دهد دچار از کار افتادگی جزئی می شود که در این صورت بخشی از سرمایه فوت را دریافت می کند. انواع از کار افتادگی ها و درصد غرامت هر کدام در جدول زیر آمده است:

بیمه حوادث انفرادی – شرایط عمومی، پوشش ها + حق بیمه

 1. دیه فوت

هنگامی که بیمه گر بر اثر حادثه فوت می شود، بیمه موظف است تا سرمایه فوت را به وراث یا ذینفع معرفی شده در بیمه نامه پرداخت کند.

 تعهدات اضافه

علاوه بر پوشش های گفته شده در بالا بیمه حوادث انفرادی می تواند پوشش های دیگری هم داشته باشد که اختیاری است. این پوشش ها شامل:

 • هزینه پزشکی

شرکت بیمه در این بیمه نامه متعهد می شود تا در صورت بروز حادثه برای بیمه شده و نیاز به درمان، هزینه های پزشکی را تا سقف معین در بیمه نامه پرداخت کند.

 • غرامت عمومی

اگر بر اثر سانحه بیمه شده به صورت موقت دچار از کار افتادگی شود، بیمه متعهد می شود تا به بیمه گزار غرامت بپردازد. این پوشش فقط مخصوص بیمه حوادث انفرادی و حوادث مرتبط با آن می باشد.

 • هزینه بستری

اگر به دلیل حوادث، بیمه شده احتیاج به بستری شدن داشته باشد. بیمه به تعداد روز بستری شدن به بیمه گذار غرامت بستری پرداخت می کند.

خرید این پوشش های اختیاری بر نرخ بیمه نامه تاثیر مستقیم دارد.

 استثنائات بیمه حوادث اشخاص

همه بیمه نامه ها در پوشش ها استثنائاتی دارند که تحت پوشش قرار نمی گیرند. بیمه حوادث انفرادی هم با توجه شرایط موارد زیر را تحت پوشش قرار نمی دهند:

 • هر گونه آسیبی که بر اثر خودکشی به فرد وارد شود.
 • آسیب هایی که به صورت عمدی توسط بیمه گذار وارد شود.
 • آسیب هایی که بر اثر اعتیاد و یا تحت تاثیر مصرف مواد مخدر و روان گردان و نوشیدنی های الکلی به فرد وارد شود.
 • آسیبی که توسط ذینفع (که در بیمه نامه معرفی شده) به فرد وارد شود.
 • هرگونه حادثه ای که به خاطر فعالیت های غیرقانونی به وقوع بپیوندد.
 • اگر بیمه گزار دچار فتق یا گرفتگی دیسک شود.

برخی از استثنائات نیز وجود دارند که می توان با پرداخت حق بیمه بیشتر آن ها را نیز تحت پوشش قرار داد.

 حق بیمه حوادث افراد

نرخ این بیمه نامه به عوامل مختلفی از جمله نوع فعالیت افراد و پوشش ها بستگی دارد.

گفتیم که اگر برخی از پوشش های اضافی را به بیمه نامه حوادث انفرادی اضافه کنیم طبیعتا نرخ بیمه نامه افزایش پیدا می کند.

این بیمه نامه هم مانند سایر بیمه نامه ها معمولا به صورت یکساله صادر می شود، اما در صورت درخواست بیمه گر به صورت کوتاه مدت و حتی یکروزه هم می توان آن را خریداری نمود که نرخ آن مطابق جدول زیر محاسبه می شود:

بیمه حوادث انفرادی – شرایط عمومی، پوشش ها + حق بیمه

 شرایط سنی

بیمه حوادث انفرادی برای بیمه شدگان شرط سنی قرار داده است. این بازه سنی در شرکت های مختلف بیمه متفاوت است. به طور مثال یکی از شرکت های بیمه افراد بین ۴ سال تا ۸۰ سال را تحت پوشش بیمه حوادث قرار می دهد، در حالی که شرکت بیمه دیگری برای این بیمه نامه حداقل سن ۱۲ سال و حداکثر سن ۷۵ سال را بازه سنی تحت پوشش بیمه در نظر گرفته است.

بعضی دیگر از شرکت های بیمه نیز در صورتی که سن فرد خارج از بازه سنی مناسب باشد، با دریافت حق بیمه بیشتر فرد را بیمه می کنند.

 محدوده پاسخگویی بیمه حوادث فردی

این بیمه نامه توسط شرکت های بیمه اکثرا حوادثی که در سطح کشور رخ می دهد را تحت پوشش قرار می دهد. این در حالی است که شرکت های بیمه بعضا با دریافت حق بیمه اضافی حوادث خارج از کشور را هم تحت پوشش قرار می دهند.

 اجباری یا اختیاری

همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم بیمه نامه حوادث انفرادی برای افراد اجباری نیست. اما نکته ای که ما را به خرید بیمه حوادث انفرادی ترغیب می کند، حوادثی است که در هر ساعت از شبانه روز و هر مکانی می تواند برای هریک از ما اتفاق بیافتد و باعث آسیب دیگی ما شود.

در صورتی که تجربه ای از استفاده از بیمه حوادث انفرادی دارید می توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

امکان خرید انواع بیمه نامه ها از فروشگاه آنلاین بیمه ماهان در کمتر از ۵ دقیقه فراهم شده است.

[alert type=”success”]در صورت نیاز با مشاوره و راهنمایی در خصوص خرید بیمه می توانید با شماره ۴۵۲۳۹-۰۲۱ تماس بگیرید.[/alert]

همرسانی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
اطلاع از تخفیف‌ها و تازه‌های بیمه
مدیر فنی
مدیر فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید آنلاین در کمتر از ۵ دقیقه

بازگشت به بالای صفحه