بیمه بیکاری چیست؟ | تمام آنچه از بیمه بیکاری باید بدانیم

بیمه بیکاری چیست؟ | تمام آنچه از بیمه بیکاری باید بدانیم

بیمه بیکاری چیست؟

یکی از سوالات مهم در زمینه بیمه و بیمه گزار، سوالات مربوط به بیمه بیکاری است. اما پیش از این که بخواهیم به بیمه بیکاری اشاره کنیم، بهتر است بدانیم از لحاظ قانونی بیکار کیست؟ بیکار کسی است که که بدون میل و اراده شخصی از کار بیکار شده باشد. بدین ترتیب می توان بیکاران را به دو قسمت تقسیم کرد. یک بیکارانی که به صورت موقت و به دلیل تغییرات کارگاه مربوط به خود بیکار شده اند. دیگری کسانی که به دلیل حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله کار خود را از دست داده اند. تمامی قوانین مربوط به بیکاری زمانی وجهه قانونی پیدا می کند که توسط وزارتخانه مربوطه و شورای عالی کار تایید و تصویب شده باشند.

مهم ترین ملاک برای شامل قوانین بیمه بیکاری شدن این است که بیمه شده حتما بدون اختیار خودش بیکار شده باشد. اگر بیمه شده خودش کارش را ترک کند شامل قوانینی که در ادامه می گوییم نمی شود.

تشخیص این که آیا بیمه شده با اختیار خود و یا بدون اختیار تصمیم به ترک محل کار خود گرفته است نیز به عهده کمیته سازمان تامین اجتماعی است.

اگر بیکار شدیم کی به بیمه مراجعه کنیم؟

برای استفاده از بیمه بیکاری باید ظرف مدت 30 روز از تاریخی که مجبور به ترک کار شده اید به واحد اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهید و به آن ها بگویید که برای قبول شغل جدید و مشابه قبلی آماده اید. حقوق بیمه بیکاری شما از روز اول بیکاری برای شما محاسبه می شود. اما آیا همه افراد شاغل می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند؟ خیر

شرایط واجد شرایط بودن بیمه بیکاری

  مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی

  اطلاع دادن به بیمه قبل از 30 روز

  بیکار شدن بدون اختیار

  تبعه کشور های خارجی نبودن

  مستمری بگیر و بازنشسته نبودن

  پرداخت متوالی 6 ماه حق بیمه تامین اجتماعی، پیش از بیکاری (اگر بیکاری بابت حوادث طبیعی باشد نیازی به این مورد نیست)

  در صورت برگزاری کلاس، دوره کارآموزی و یا سواد آموزی توسط سازمان تامین اجتماعی، بیمه شده ملزم به حضور است.

 

خرید اینترنتی بیمه

چه مدتی می توان بیمه بیکاری دریافت کرد؟

مدت زمان دریافت بیمه بیکاری به سابقه پرداخت حق بیمه بستگی دارد.

از این رو مدت پرداخت بیمه بیکاری به 5 بخش تقسیم می شود .

  اگر شما از 6 ماه تا 24 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید، در صورت تجرد، 6 ماه و در صورت تاهل، 12 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

  اگر شما از 25 ماه تا 120 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید، هنگام مجردی 12 ماه و اگر متاهل باشید 18 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

  اگر شما از 121 ماه تا 180 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید، هنگام مجردی 18 ماه و اگر متاهل باشید 26 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

  اگر شما از 181 ماه تا 240 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشید، هنگام مجردی 26 ماه و اگر متاهل باشید 36 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

  اگر شما از 241 ماه به بالا حق بیمه پرداخت کرده باشید هنگام مجردی 36 ماه و اگر متاهل باشید 50 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنید.

  اگر در سن 55 سالگی و با حداقل 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه بیکار شدید نگران نباشید می توانید تا رسیدن به سن بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کنید.

مبلغ مقرری بیمه بیکاری چقدر است؟

مبلغ مقرری این بیمه روزانه محاسبه می شود. این مبلغ در واقع 55 درصد متوسط حقوق بیمه شده است. برای افراد متاهل نیز به ازای هر نفر تحت پوشش بیمه شده، 10 درصد از حداقل دستمزد بیکاری اضافه می شود.

 

کمپین دایناسورتو بیمه کن
دسته بندی ها: بیمه

یه کارشناس جهانگردی که انقدر کتاب خونده تبدیل به کارشناس محتوا شده. علاقه مند به حوزه بیمه و در عین حال استارآپ که نتیجه اش میشه بیمه ماهان.

اشتراک

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *