هواپیمایی ماهان – همه چیز درباره ماهان ایر به زبان ساده!

هواپیمایی ماهان

 هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان به عنوان یکی از بزرگترین و برترین شرکت های هواپیمایی کشور شناخته می شود. این شرکت هواپیمایی که یک از شرکت های خصوصی صنعت هوایی یه شمار می رود در ابتدا با پرواز های داخل کشور آغاز کرد و پس از افزایش تعداد هواپیماهای خود پرواز های بین المللی و خارجی خودر را نیز راه اندازی نمود. شرکت ماهان با رشد سریع پله های ترقی به عنوان یکی از ایمن ترین خطوط پروازی در آسیا شناخته می شود.

 تاریخچه شرکت

شرکت هواپیمایی ماهان در سال 1371 شمسی (1991 میلادی) تاسیس شد. این شرکت تحت نظر سازمان هواپیمایی کشوری فعالیت می کند و موسسه خیریه مولی الموحدین از سهام داران این شرکت می باشد. این ایرلاین در ابتدای فعالیت فقط 2 هواپیما داشت. در سال 1372 (1992 میلادی) اولین پرواز داخلی این شرکت از مبدا کرمان به تهران انجام شد و رسما فعالیت این شرکت آغاز گردید. اولین پرواز خارج از کشور (بین المللی) این شرکت نیز در اواخر همان سال از تهران به مقصد دبی انجام شد.
در سال 1378 با خرید 3 فروند هواپیمای Airbus روند عضویت این شرکت در انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی آغاز شد و در سال 1379 شرکت هواپیمایی ماهان رسما به عضویت یاتا (IATA) درآمد.
از سال 1380 با اضافه شدن ایرباس های ای 310 به ناوگان پروازی ماهان انجام پروازهای دوربرد برای این شرکت امکان پذیر شد.

 برند ماهان

از آنجا که تاسیس شرکت هواپیمایی ماهان به شهر کرمان باز می گردد، نام این شرکت از شهر ماهان که در نزدیکی این شهر واقع شده گرفته شده است.
برند هواپیمایی ماهان در سال 92 یکی از 100 برند برتر در جشنواره قهرمانان صنعت ایران شناخته شد.

 ناوگان هوایی

ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی ماهان این روزها از 54 هواپیما استفاده می کند که به تفکیک شامل 2 فروند بوئینگ 747 از نوع 300، 7 فروند ایرباس A340-600، 4 فروند ایرباس A340-300، 14 فروند ایرباس A300-600، ایرباس A310-300 و17 فروند BAE 146-300 می باشند. مشخصات کامل هواپیماهای ناوگان ماهان در جدول زیر آمده است:

 پروازها

همانطور که گفته شد هواپیمایی ماهان با پروازهای داخل کشور کار خود را آغاز کرد و در ادامه پروازهای خارجی نیز به برنامه پروازی این شرکت اضافه شد. امروزه پروازهای ایرلاین ماهان به مقاصد زیر انجام می شود:

مقصد های داخلی

ماهان ایر در سطح کشور و به عنوان پرواز داخلی به بیش از 30 شهر از جمله مشهد، کرمان، اصفهان، کیش، تبریز، شیراز، قشم، عسلویه، زاهدان و زابل، رشت، خرم آباد، اهواز، بندرعباس، رفسنجان، ایرانشهر، ساری، کرمانشاه و بسیاری دیگر از شهرها پرواز برقرار کرده است.

مقصدهای خارجی

در بخش سفرهای خارج از کشور ماهان ایر به بسیاری از مقاصد پرواز دارد، بعضی از این مقصدها دائمی و همیشگی و بعضی فصلی میباشند.
پرواز های خارجی این ایرلاین در آسیا، اروپا و خاورمیانه شامل پروازهای تهران به آلمان (دوسلدورف)، امارات (دبی)، ترکیه (استانبول)، فرانسه (پاریس)، عراق (نجف، اربیل)، چین(شانگهای، گوانگجو)، مالزی (کوالالامپور) و بسیاری دیگر از کشورها مانند تایلند، ارمنستان، قطر و کویت و شهرها از جمله سن پترزبورگ و مسکو در روسیه، بالی، میلان، پوکت، باکو، کابل، آلماتی، جده، دمام، قبرس و بیروت انجام می شود.

 کلاس پروازی

شرکت هواپیمایی ماهان برای هر دو گروه پرواز داخلی و خارجی 2 کلاس تجاری (business) و معمولی (economy) را ارائه می کند.

پروازهای economy

این پروازها به پرواز اکونومی کلاس معروف می باشند. کلاس اقتصادی یا معمولی ایرلاین ماهان به نسبت شرکت های دیگر از نظر فضای نشستن و صندلی ها راحتی بیشتری دارند. در این پروازها وعده غذایی و پذیرایی در حد استاندارد صورت می پذیرد. صفحه نمایش عمومی در کابین قرار دارد و مسافران می توانند بر اساس قوانین بار در پرواز های داخلی تا حد مجاز 20 کیلوگرم و در پروازهای خارجی 30 کیلوگرم بار همراه داشته باشند.

پروازهای business

این پروازها به پرواز بیزینس کلاس معروف هستند. در این پروازها پذیرایی به صورت مفصل تر و با وعده های غذایی ایرانی و خارجی و دسر و انواع نوشیدنی ارائه می شود. در پروازهایی که زمان بالای 3 ساعت امکان استفاده از سیستم صوتی و تصویری اختصاصی برای مسافران فراهم شده است. در پروازی های بین المللی این شرکت امکان خرید پروازی و خرید از برندهای شناخته شده و معتبر در طول پرواز برای مسافران وجود دارد. همچنین در پروازهای خارج از کشور به مسافران کیف لوازم آرایشی و بهداشتی و بالش و پتو ارائه و به کودکان 2 تا 12 سال بسته های هدیه پرداخت می گردد.

 سرویس لانژ

هواپیمایی ماهان جهت رفاه حال مسافران خود اقدام به راه اندازی سالن مخصوص مسافران نموده است.
امکان استفاده از این سرویس برای تمام کسانی که بلیط بیزینس کلاس خریداری کرده اند و یا مسافران عضو باشگاه Mahan and miles امکان پذیر می باشد.
مسافران در این سالن به دور از هیاهوی موجود در فرودگاه می توانند از دسترسی به اینترنت وای فای، روزنامه ها و مجلات روز ایران و جهان بهره مند شوند. این سالن برای کودکان هم سالن سرگرمی و بازی تدارک دیده است. در بخش غذایی نیز این سالن به صورت سلف سرویس اقدام به سرو صبحانه گرم و میان وعده های متنوع کرده تا مسافران با خیالی آسوده و بدون نگرانی آماده پرواز شوند.

 کادر پروازی

خلبانان و کادر پروازی این شرکت از برترین و ماهرترین خلبانان و مهندسان پرواز حاضر در کشور می باشند.
مهمانداران پروازهای ماهان نیز با گذراندن دوره های تخصصی تحت نظر استانداردهای جهانی همواره در تلاش هستند تا در عین رعایت اصول، مهمان نوازی ایرانی را به اجرا در بیاورند و از این روی همیشه به عنوان نماد مشتری مداری هواپیمایی ماهان معرفی شده اند.

 سایت هواپیمایی ماهان

ماهان ایر در جهت رعایت حقوق مشتریان و جهت سهولت دسترسی به برنامه پرواز ها،خرید و چاپ یا تغییر بلیط، پیگیری بلیط و ثبت نام و دسترسی به باشگاه مشتریان اقدام به راه اندازی وبسایت اینترنتی هواپیمایی ماهان نموده است.

 کارت پرواز اینترنتی ماهان

در جهت رفاه حال مسافران از سال 1395 ماهان ایر اقدام به ارائه سرویس پذیرش آنلاین یا صدور کارت پرواز به صورت اینترنتی نموده است. با مراجعه به سایت سیستم خدمات مسافری فرودگاه می توانید checkin کنید و صندلی خود را انتخاب و رزرو کنید.
البته برای مسافران با شرایط خاص مانند بیماران نیازمند کپسول اکسیژن یا زنان باردار، کودکان بدون همراه و یا در صورت حمل حیوانات امکان استفاده از کارت پرواز اینترنتی وجود ندارد.

 قطب فرودگاه های ماهان

شرکت های هواپیمایی چند شهر را به عنوان شهرهای کانونی خود در انجام سفرها انتخاب می کنند. به همین جهت هواپیمایی ماهان هم فرودگاه ها زیر را به عنوان کانون انتخاب نموده است:
• فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
• فرودگاه بین‌المللی امام خمینی
• فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کرمان
• فرودگاه بین‌المللی کیش
• فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز
• فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد
• فرودگاه یاسوج

 هواپیمایی ماهان و بیمه ماهان

هواپیمایی ماهان به عنوان یکی از بزرگان صنعت هوایی کشور دارای حدود 3300 کارمند می باشد.
تامین رفاه برای پرسنل همواره از اولویت های این شرکت هواپیمایی بوده است. ماهان ایر برای تسهیل در انجام امور کارکنان سعی داشته تا از برترین ها کمک بگیرد. انجام امور بیمه ای بیمه عمر، بیمه تکمیلی، بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه برای این تعداد پرسنل نیازمند انتخابی درست و دقیق می باشد که ماهان ایر برای انجام این امور بیمه ای، بیمه ماهان را انتخاب نموده اند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top