ویژگی های بیمه درمان تکمیلی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی

 • تاریخ درج 27 تیر 1397
 • بازدید 219
 • نویسنده 1

 ویژگی های بیمه درمان تکمیلی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی برای حمایت از افراد بیمه شده خود و برای اینکه بتواند خدمات بهتری به این افراد و مخصوصا بازنشستگان بیمه ای خود ارائه نماید در حال اجرای طرحی به نام بیمه درمان تکمیلی است. این نوع بیمه علاوه بر بیمه اصلی می باشد و به نوعی تکمیل کننده آن است. در این طرح سازمان تامین اجتماعی سعی کرده است تا از هزینه های درمانی این افراد تا حد ممکن بکاهد.

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات جامع و کاملی را در مورد بیمه درمان تکمیلی برای کسانی که در حال استفاده از این نوع بیمه هستند و یا کسانی که قصد دارند تا در آینده از آن استفاده نمایند بیان کنیم.

 افراد تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی

بیمه درمان تکمیلی برای تمامی بازنشستگان و از کار افتادگانی است که دارای بیمه پایه تامین اجتماعی می باشند. البته این افراد می توانند از مزایای این نوع از بیمه برای افراد تحت تکفل خود نیز به شرط داشتن شرایط ذیل استفاده نمایند.

 • فرزندان دختر بیمه شدگان بازنشسته تا زمانی که ازدواج نکرده باشند و یا دارای شغلی نباشند.
 • پسران بازنشستگان تامین اجتماعی در حالت عادی تا بیست و دو سالگی، در صورت ادامه تحصیل تا بیست و پنج سالگی و در صورت دانشجو بودن در مقطع دکتری حداکثر تا بیست و شش سالگی می توانند از این نوع خدمات بهره مند شوند.
 • نوه های بازنشستگانی که پدرشان فوت نموده است و دارای بیمه پایه تامین اجتماعی می باشند.

والدین بازنشستگان تامین اجتماعی اعم از پدر و مادر که تحت تکفل این افراد می باشند.

 هزینه بیمه درمان تکمیلی

هزینه بیمه درمان تکمیلی در قبال خدمات ارائه شده آن بسیار ناچیز و مبلغی در حدود سی و شش هزار و دویست تومان می باشد که به صورت ماه به ماه از حقوق این افراد کسر می شود. البته اگر حقوق بازنشسته محترم از یک میلیون تومان کمتر باشد و افراد تحت سرپرستی ایشان بیش از دو نفر باشد هزینه بیمه تکمیلی از این افراد فقط تا سه نفر کسر خواهد شد.

خدمات بیمه درمان تکمیلی

در سال 97 با توجه به استقبال افراد مختلف و مخصوصا بازنشستگان از خدمات این نوع بیمه قرارداد آن تمدید و حتی سقف ارائه خدمات آن نیز افزایش یافته است. در حال حاضر سقف ارائه خدمات بیمه تکمیلی بازنشستگان به شرح جدول زیر می باشد .

آتیه سازان

چگونگی استفاده از بیمه درمان تکمیلی

افراد تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی در صورت تمایل برای استفاده و یا درمان در بیمارستان ها و مراکز جراحی محدود طرف قرارداد می توانند به شعبه های شرکت آتیه سازان حافظ که مجری این بیمه است مراجعه و با گرفتن دستور پزشک معالج و دیگر مدارک لازم، معرفی نامه درمان خود را برای بیمارستان ها و مراکز جراحی طرف قرارداد دریافت نمایند.

مدارک لازم برای دریافت معرفی نامه بیمه درمان تکمیلی

 • به همراه داشتن کپی کارت ملی، شناسنامه، دفترچه بیمار و بیمه شده اصلی
 • دستور و گواهی پزشک معالج که در آن نوع بیماری فرد و همچنین نوع عمل جراحی احتمالی مشخص شده باشد.
 • برای فرزندان پسر بالاتر از سن بیست و دو سال گواهی اشتغال به تحصیل و برای دختران تحت پوشش نیز ارائه اصل و کپی شناسنامه صفحات اول و دوم ضروری می باشد.

افراد بیمه شده در این طرح برای مراجعه به بیمارستان ها و مراکز غیر از طرف قرارداد نیز آزاد می باشند و می توانند برای درمان به بیمارستان های دیگر نیز مراجعه نمایند و پس از پرداخت هزینه ها برای دریافت آن از بیمه اقدام نمایند.

برای دریافت هزینه ها از بیمه درمان تکمیلی نیز باید مدارک ذیل ارائه شود.

 • اصل گواهی پزشک با مشخص کردن نوع بیماری و عمل جراحی و نوع خدمات ارائه شده به بیمار
 • اصل صورتحساب بیمارستان و یا پزشک معالج با مهر معتبر
 • کپی و اصل شناسنامه به همراه کپی از صفحه اول بیمه سلامت
 • اصل ریز خدمات ارائه شده و گزارش های رادیولوژی و سی تی اسکن در صورت استفاده شدن

 

 

 

 

 

برای درج نظر ابتدا باید وارد سایت شوید .

نظری ثبت نشده .

در حال بارگذاری ...