همه ی آنچه درباره بیمه مرکزی نیاز دارید بدانید

  • تاریخ درج 14 شهریور 1397
  • بازدید 128
  • نویسنده سهراب صیدگر

بیمه مرکزی ایران راهی مطمئن برای آینده

وجود راه ها و بند های قانونی موثر در جهت تامین رفاه و ایجاد تعادل در قوانین مربوط به جامعه یکی از مهم ترین عوامل ایجاد امنیت و تضمین آینده ای مطلوب می باشد. در این مقاله به معرفی بیمه مرکزی ایران خواهیم پرداخت.

تاریخچه کوتاهی از سرآغاز بیمه در ایران

ورود صنعت بیمه سابقه ای طولانی اما غیر رسمی در ایران داشته و اولین حضور آن در سال 1289 خورشیدی با فعالیت دو شرکت خارجی در ایران نمودار شد. اولین قوانین به ثبت رسیده از این بیمه نوپا مربوط به قوانین ثبت شرکت در سال 1310 بوده و بعد از این زمان شرکت های داخلی و خارجی ملزم به تبعیت از قوانین بیمه تحت نظارت عدلیه گشتند. تصویب قوانین مرتبط با بیمه در سال های 1314 و 1316 نقطه عطفی در خدمات بیمه ایران بوده است. نخستین شرکت بیمه ایرانی با عنوان بیمه شرق در سال 1329 تشکیل گشت. توسعه بیمه و گسترش شرکت های سهامی موجب احساس نیاز سیاست نظارت بر امور بیمه گذاری شد و مسئولین امر را به فکر تفکیک منصب قانون گذاری و نظارت بر امور جاری بیمه وا داشت. از این رو بیمه مرکزی ایران با هدف تهیه و تنظیم آیین نامه ها، نظارت اجرایی و هدایت قوانین مربوط به بیمه تأثیرگذار در سال 1350 تاسیس و شروع به فعالیت کرد.

بیمه مرکزی ایران چیست

بیمه مرکزی ایران با کاربرد اجرای قوانین، نظارت بر اجرای بیمه و تنظیم بازار در سال 1350 ایجاد گشته و با حضور و بکارگیری افراد متخصص و کارشناسان خبره به وظیفه تدوین آیین نامه ها و بررسی قوانین موجود پرداخته و سایر شرکت های مربوط به بیمه را تحت پوشش و نظارت خود دارد. بیمه مرکزی با ایجاد تعادل و نظارت در امور اجرایی بیمه، تخلف و سرپیچی، برخورد با کارگزاران متخلف، تدوین برنامه های پیشبردی بیمه و نظارت بر شرکت های داخلی و خارجی را بر عهده دارد. با شناخت وظایف مربوط به بیمه مرکزی ایران کاربرد فراوان آن را در توسعه و رشد انواع بیمه خواهید یافت.

وظایف مهم و کاربرد های بیمه مرکزی ایران

از جمله وظایف مهم و کاربردی بیمه مرکزی ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- تدوین مقررات و آیین نامه های اجرایی جهت بهبود کارایی امور مربوط به بیمه در کشور

- بررسی، نظارت و تهیه گزارش از فعالیت های بیمه گذاران در سراسر کشور

- اجرای بیمه های آتیه و بیمه های اجباری

- اعطای بیمه های آتیه و بیمه اختیاری از شرکت های داخل و خارج از ایران

- اعطای بیمه های اتکایی به شرکت های داخلی و خارج از ایران

- حمایت و نظارت بر بیمه گذاران

- مجری صندوق حمایت بیمه بدنی، بیمه های اجباری، بیمه خودرو و ...

- توسعه و بهبود امور مربوط به بیمه

- برخورد با افراد متخلف

- تنظیم بازار بیمه

بیمه مرکزی ایران با دارا بودن کاربرد ها و اختیارات لازم در جهت امور مربوط به بیمه نظارت و اجرای قوانین مدنی مربوط به بیمه افراد، صاحبان مشاغل، بیمه خودرو و ... را به عهده داشته و با توسعه و گسترش بهترین و مطمئن ترین راه ها برای بیمه تضمین کننده آتیه افراد، شغل، شرکت ها و خانواده ها می باشد. با شناخت مفهوم کاربردی بیمه مرکزی ایران بهترین راه برای تضمین و ثبات را انتخاب کرده و ترسی از نوسانات موجود در زندگی را نداشته باشید.

 

برای درج نظر ابتدا باید وارد سایت شوید .

نظری ثبت نشده .

در حال بارگذاری ...